Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Zkušenosti ze Spojených států ukazují, že rozhodnost se vyplácí. Je načase, aby Evropa přestala být daňovým rájem pro anonymní online prodejce ze třetích zemí,“ vyzval vládu k akci výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška. Připojil se také Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR) v čele s Tomášem Prouzou.
Obě organizace varují před hrozícím zaplavením unijního trhu balíčky z čínských platforem, jako je Shein, Temu a AliExpress. USA pod Donaldem Trumpem totiž kromě uvalení brutálních cel na Čínu od poloviny května také ruší takzvanou výjimku „de minimis“, díky níž se u zásilek s hodnotou pod 800 dolarů platilo nulové clo.
Také Evropská unie plánuje podobnou výjimku (vztahuje se na balíky do 150 eur) odstranit v reakci na sílící konkurenci z Číny, která mnohdy nedodržuje stejná pravidla jako místní e-shopy. Jenomže tuto výjimku hodlá zrušit až s chystanou celní reformou, která může začít platit v roce 2028. To je podle e-shopů pozdě.
V roce 2024 do EU dorazilo 4,6 miliardy zásilek nízké hodnoty, které pocházely převážně z čínských tržišť. Podle údajů Evropské komise až 65 procent z nich bylo záměrně podhodnoceno, aby se vyhnulo clům a daním.
V České republice podle odhadů APEK dosáhl v roce 2024 obrat čínských e-shopů 23,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 170 procent. Jejich podíl na českém online trhu vzrostl z 4,4 na 10,7 procenta.
Obě organizace vyzvaly českou vládu, aby vytvořila pracovní skupinu pod mandátem ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka s jasným zadáním – po letech odkladů konečně vymáhat stávající pravidla i po e-shopech z Číny a zároveň aktivně prosazovat v EU zrušení celní výjimky pro zásilky ze třetích zemí. Mluví také o tom, že se musí na platformy přenést větší odpovědnost za to, že prodejci dodržují příslušná daňová a další pravidla.
Podle nich navíc tuzemské kontrolní orgány mají už dnes možnosti, jak efektivně vymáhat pravidla, která platí pro všechny.
Země EU testují, Česko váhá
Podle informací redakce SZ Byznys z minulosti měla testování zboží z čínských e-shopů chystat Česká obchodní inspekce. Dnes však její mluvčí František Kotrba redakci řekl, že si agendu převzala Evropská unie. Přitom z dostupných informací je jasné, že řada zemí prováděla kontrolní nákupy na vlastní pěst. A mnohdy přinesly vůči čínským platformám dost nelichotivé výsledky.
Například podle únorových výsledků norské agentury pro životní prostředí neprošlo při kontrolních nákupech 8 ze 13 zakoupených produktů na čínském tržišti Temu. Agentura testovala například dětské sandály, hračky, perky či prsteny. Výsledky byly alarmující některé výrobky obsahovaly toxiny, jiné se na trhu EU nesměly prodávat, protože jim chybělo značení CE, prokazující bezpečnostní, zdravotní i environmentální nezávadnost
Třeba dětský šperk obsahoval 88 procent toxického kadmia, které je karcinogenní a velmi dlouho trvá, než jej tělo vyloučí. Malé množství může poškodit játra, plíce, ledviny a kosti.
Jak navrhla Evropská komise v březnu, součástí řešení může být nový manipulační poplatek u každého balíku pod 150 eur. Aktuálně se diskutuje o poplatku ve výši 1-2 eura, který by kompenzoval náklady na zvýšenou aktivitu celníků, poplatky za ekologickou likvidaci obalů a náklady na testování výrobků ze třetích zemí.
Zatím jediné tuzemské ministerstvo, které se viditelně postavilo na stranu zájmů českých internetových obchodů a retailu, je Ministerstvo životního prostředí. Resort připustil, že e-shopy, prodávající v Česku přes čínská tržiště, se neregistrují u společnosti EKO-KOM, aby platily poplatky za ekologickou likvidaci prodávaného zboží. Místní prodejci, kteří poplatky hradí, se tím dostávají do konkurenční nevýhody.
„Pro naplnění povinnosti dnes musí čínský e-shop uzavřít smlouvu se společností EKO-KOM. Představte si čínskou firmu, která to udělá, tj. eviduje veškerou produkci obalů, kterou uvádí na český trh. Praxí je, že se tomu běžně vyhýbají a náš systém je poměrně bezzubý,“ sdělil v listopadu redakci SZ Byznys náměstek ministra životního prostředí David Surý.
Probíhající celní válka, jíž se americký trh izoluje od zbytku světa, může ještě zesílit aktivitu čínských prodejců v Evropě. Platformy, jako je Shein a Temu, jsou totiž v USA velmi oblíbené, na americkém trhu patří mezi nejstahovanější aplikace.
Zůstane u politiky?
Také podle premiéra Petra Fialy a ministra zemědělství Marka Výborného kvůli celní válce hrozí, že Evropa bude zavalena levnými zásilkami ze třetích zemí. „Musíme vytvořit obranu před záplavou čínského zboží. Evropská komise je připravena,“ uvedl minulý týden Fiala po jednání vlády.
Ministr Zbyněk Stanjura zmínil možné zavedení evropských cel na čínskou produkci. „Nebráníme se férové konkurenci, ale pokud má někdo nefér výhodu, musíme ji neutralizovat, aby naše firmy nevstupovaly do konkurenčního boje s nevýhodou,“ řekl.
Zástupci e-shopů z APEK a obchodníci (SOCR) se obávají, aby nezůstalo jen u politických proklamací. Za nekalou konkurenci čínské platformy považuje například Alza.cz, Bonami.cz, Trenýrkárna.cz nebo řetězec Lidl.
„Je důležité, aby český stát konečně začal jednat a vymáhat existující pravidla. Musí skončit výmluvy na čekání na evropské řešení, protože kontrolní orgány jako Česká obchodní inspekce již dnes mají dostatek pravomocí na to, aby testovaly rizikovost výrobků, stíhaly zakázané agresivní marketingové praktiky a aktivně upozorňovaly zákazníky na rizika, která zákazníci nákupy pochybného zboží z Číny podstupují,“ vyzývá teď k urychlenému řešení prezident SOCR Tomáš Prouza.