Hlavní obsah

Český zářez ve vodíkovém byznysu

Foto: Jet Investment

V Račicích u Štětí vznikají vodíkové elektrolyzéry pro koncern Siemens.

Tuzemský strojírenský podnik 2 JCP ze skupiny Jet Investment byznysmena Igora Faita uzavřel významný kontrakt na dodávku zařízení pro výrobu zeleného vodíku s koncernem Siemens. Firma v této oblasti plánuje sériovou výrobu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Český průmyslový podnik 2 JCP z Račic u Štětí zaznamenal výrazný úspěch ve vodíkovém byznysu. Firma podepsala kontrakt s německým koncernem Siemens Energy na dodávku elektrolyzérů, tedy zařízení pro výrobu vodíku. Budou sloužit v Dánsku ve velkokapacitním zařízení na výrobu takzvaného zeleného metanolu. Mimo jiné pro první e-metanolovou flotilu na světě, kterou plánuje vypustit na moře přepravce kontejnerů Maersk.

Aktuální smlouva se Siemensem se týká tří elektrolyzérů v hodnotě kolem sto milionů korun. Český výrobce si ale od kontraktu slibuje, že mu otevře cestu k zahájení sériové výroby těchto zařízení, a to už v příštím roce.

„Stali jsme se strategickým dodavatelem Siemensu a v horizontu dvou až tří let bychom pro ně mohli začít sériově vyrábět až padesát takových zařízení. To pro nás představuje potenciál zhruba dvou miliard korun ročně,“ uvedl obchodní ředitel firmy Jan Pačes.

Firma z Račic spolupracuje se Siemensem na vývoji elektrolyzérů nazvaných Silyzer 300 od roku 2020. Hlavním přínosem českých strojařů je hardwarové řešení elektrolyzérů. Know-how v podobě klíčového procesu chemické elektrolýzy nadále drží Siemens Energy.

Aktuální zakázka má být hotová na jaře příštího roku. Tyto české elektrolyzéry budou určené pro průmyslové využití. Za hodinu dokážou vyprodukovat 300 kilogramů zeleného vodíku. Jako zelený se označuje takový vodík, který vzniká za pomoci obnovitelných zdrojů a při jeho výrobě se neuvolňují skleníkové plyny. Vodík hraje v plánech Evropské unie klíčovou roli pro odstřižení Evropy od ruského plynu a ropy.

Dodávka elektrolyzérů z račického závodu bude směřovat do dánského Kassø. Tam vzniká první velkokapacitní komerční zařízení na výrobu e-metanolu na světě. Podobné velké vodíkové parky se plánují po celém světě.

„Společně s naším partnerem European Energy přebíráme roli tahouna v dekarbonizaci námořního průmyslu. S tímto projektem uvedeme e-methanol na trh ve velkém měřítku. E-metanol nebo odvozená e-paliva jsou předurčena pro dálkovou lodní a silniční dopravu a také pro letectví,“ uvedl Stefano Innocenzi, vrcholový manažer Siemensu Energy v březnu, když firma oznamovala, že zajistila dodávku elektrolyzérů pro tento projekt.

Levné řešení

Siemens si ovšem bude zajišťovat elektrolyzéry zčásti také vlastními silami. Minulý týden společnost v této oblasti oznámila uzavření partnerství s francouzskou společností Air Liquide. Cíl tohoto partnerství ale hraje do karet i tuzemskému podniku 2 JCP.

„Aby byl zelený vodík konkurenceschopný, potřebujeme sériově vyráběné, levné a škálovatelné elektrolyzéry. K tomu potřebujeme také silná partnerství,“ řekl při oznámení paktu s Francouzi šéf Siemensu Energy Christian Bruch.

Společnost 2 JCP je součástí investiční skupiny Jet Investment miliardáře Igora Faita. Faitova skupina si od vodíku hodně slibuje. Proto se má vodíkový byznys stát pro Jet Investment těžištěm dalších akvizic.

Doménou firmy 2 JCP byla výroba podpůrných systémů například pro plynové turbíny, tlaková potrubí nebo pro podmořská zařízení. Kvůli útlumu tradiční energetiky se ale podnik přeorientoval více na čisté energetické zdroje.

Kromě Siemensu spolupracuje například se švédskou společností Meva na projektu zelených biomasových elektráren, a to mimo jiné pro potřeby řetězce Ikea v Polsku. Strojaři z Račic spolupracují též s norskou firmou Midsund Industriservice na projektu atmosférických nádrží pro zachytávání oxidu uhličitého.

Společnost dodává svá zařízení do 50 zemí světa. Zakladateli 2 JCP byli před 30 lety podnikatelé Jaroslav Pačes a Josef Černý. Právě z jejich jmen vznikl i název podniku. Většinový podíl ve společnosti získala Faitova skupina v roce 2020. Podle posledních zveřejněných výsledků za rok 2020 měla 2 JCP tržby přes 859 milionů korun. Z nich vytvořila čistý zisk 95 milionů korun.

Doporučované