Článek
Český průmysl v březnu meziročně rostl o 0,4 procenta. Do kladné bilance se vrátil po únorovém poklesu o 0,3 procenta. Stále ho ale brzdí výroba aut, která se snížila téměř o pětinu. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se průmyslová produkce zvýšila o 2,6 procenta.
„Situace v průmyslu byla i v březnu velmi podobná té v předešlých měsících. Kvůli poklesu produkce ve výrobě motorových vozidel produkce českého průmyslu i v březnu stagnovala, stejně jako hodnota nových zakázek,“ uvedl ředitel statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
„Válečný konflikt na Ukrajině a sankce proti Rusku budou pro nejbližší měsíce znamenat novou situaci ve smyslu zhoršení na straně průmyslové výroby, objednávek i exportů jak v české ekonomice, tak obecně napříč Evropou,“ uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. To je již patrné na březnových číslech z Německa, kde meziměsíčně výrazně klesla jak průmyslová výroba, tak exporty a nové průmyslové objednávky. Pokračující růst hodnoty nových zakázek v průmyslu je podle něj třeba vnímat optikou výrazného růstu cen spíše než růstu skutečného objemu zakázek.
Automobilový průmysl si proti loňskému březnu pohoršil o 17,4 procenta. Důvodem jsou zejména přetrvávající problémy u dodavatelů. Pokles produkce tak opět zaznamenala rovněž odvětví, která jsou na výrobu automobilů navázána.
Naprostá většina průmyslových odvětví ale v březnu meziročně rostla. „Nejvíce přispěla vlivem zvýšené poptávky po elektrotechnické produkci výroba elektrických zařízení a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, kde byla vyšší zejména produkce uhelných elektráren,“ uvedli statistici. Výroba elektrických zařízení se meziročně zvýšila o více než deset procent.
Hodnota nových zakázek vzrostla o 3,4 procenta. Nové zakázky ze zahraničí byly vyšší o 2,8 procenta, tuzemské zakázky o 4,9 procenta. „Stejně jako v předchozích měsících celkovou hodnotu nových průmyslových zakázek ovlivnily zejména dva významné faktory: výrazný růst cen v některých odvětvích, například v chemickém průmyslu nebo ve zpracování kovů a přetrvávající problémy ve výrobě motorových vozidel,“ uvedla Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Počet zaměstnanců v průmyslu se proti loňskému březnu snížil o 0,1 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla o 10,3 procenta.
Stavební výroba meziměsíčně klesla
Stavební výroba v březnu zpomalila meziroční růst na 8,2 procenta z únorových 18,9 procenta. Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se v březnu meziročně zvýšilo o 6,2 procenta a inženýrské stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, o 14,7 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce o 3,7 procenta nižší.
„Stavební produkce v březnu zpomalila meziroční tempo růstu a meziměsíčně po více než půl roce klesla. Růst brzdilo zejména pozemní stavitelství, produkce inženýrských staveb dále rostla dvouciferným tempem,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Petra Cuřínová.