Článek
Český průmysl loni meziročně rostl o 6,4 procenta po poklesu o více než sedm procent v roce 2020. Polepšila si většina odvětví. Předcovidové úrovně ale průmyslová výroba nedosáhla, důvodem byly problémy automobilového průmyslu. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V prosinci průmysl meziročně klesl o 2,1 procenta, horší byl i výsledek za celé čtvrté čtvrtletí.
Automobilová výroba se vedle následků koronavirové pandemie stále potýká také s nedostatkem čipů. Přesto loni meziročně vzrostla o 3,4 procenta. Výroba ostatních dopravních prostředků si polepšila o 22 procent, produkce strojů o 9,4 procenta a výroba elektrických zařízení o 11,2 procenta. Jediná dvě odvětví, která zaznamenala ve srovnání s rokem 2020 horší výsledek, jsou zpracování dřeva a výroba oděvů.
Hodnota nových zakázek v průmyslu loni meziročně vzrostla o o 14,9 procenta. Zakázky ze zahraničí se zvýšily o 16,2 procenta, tuzemské o 12,2 procenta. Počet zaměstnanců v průmyslu se proti roku 2020 snížil o 1,2 procenta, jejich průměrná hrubá mzda byla naopak vyšší o 5,4 procenta.
Navzdory celkovému růstu zakončil průmysl loňský rok poklesem. „Zásadní podíl na tomto výsledku měla výroba automobilů a navazující obory, kde se firmy i nadále potýkaly s problémy v dodavatelských řetězcích a zvyšujícími se cenami materiálů a energií. Svou roli sehrála i vyšší srovnávací základna,“ uvedla dnes vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.
Výroba aut v prosinci meziročně klesla o 15,8 procenta. Hůře proti prosinci 2020 dopadla i produkce kovových konstrukcí a pryžových a plastových výrobků. Naopak o 4,8 procenta si polepšila výroba a rozvod energií, o více než 15 procenta výroba ostatních dopravních prostředků a o téměř 12 procent produkce ostatních nekovových minerálních výrobků.
Hodnota nových zakázek v prosinci 2021 meziročně vzrostla o 5,3 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 4,7 procenta, tuzemské nové zakázky o 6,5 procenta. Počet zaměstnanců v průmyslu se proti předloňskému prosinci zvýšil o 0,1 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla o 2,3 procenta.
Zahraniční obchod ve schodku
Zahraniční obchod Česka se zbožím vykázal za loňský rok podle předběžných údajů schodek téměř 1,46 miliardy korun, po předloňském zhruba 180 miliardovém přebytku. Bylo to poprvé od roku 2010, kdy se do Česka dovezlo zboží za více peněz, než se z něj vyvezlo. Důvodem loňského schodku byly zejména vysoké ceny ropy a plynu.
V samotném prosinci loňského roku skončila bilance zahraničního obchodu ČR schodkem 15 miliard korun. Byl to výsledek meziročně o 30,9 miliardy Kč horší.
„Obvykle záporná prosincová bilance zahraničního obchodu se potvrdila i tentokrát. Podle předběžných údajů za celý rok 2021 však přestalo platit, že Česká republika více zboží vyváží, než dováží a zahraniční obchod se vůbec poprvé od roku 2010 překlopil do červených čísel,“ uvedl vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička. Důvodem podle něj byla drahá ropa a zemní plyn, ale i obecně vyšší ceny dovezených vstupů.
Stavebnictví se vrátilo k růstu
Stavební výroba v Česku se loni vrátila k růstu, meziročně se zvýšila o 1,4 procenta po předchozím poklesu o 6,2 procenta. Stoupla produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. V prosinci stavebnictví zrychlilo meziroční růst na 8,1 procenta z listopadových dvou procent. Z hlediska růstu výroby to byl loňský nejúspěšnější měsíc ve stavebnictví. Meziměsíčně byla výroba vyšší o 1,8 procenta.
Podle ředitele odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Radka Matějky se české stavebnictví v průběhu roku potýkalo s mimořádným růstem cen a nedostatkem stavebních kapacit, přesto pozemní i inženýrské stavebnictví celkově stouplo.
Z hlediska meziročních indexů pak byl nejúspěšnějším měsícem roku 2021 prosinec, kdy produkce vzrostla hlavně díky pozemnímu stavitelství. „Nutno dodat, že základna z předchozího roku byla velmi nízká. Po třech měsících poklesů meziročně rostlo také inženýrské stavitelství a oba segmenty stouply i meziměsíčně, což jsou pozitivní zprávy,“ doplnila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby Petra Cuřínová.
Loni bylo dokončeno 34 641 bytů, což bylo o 229 více než v roce předchozím. „Bohužel jsme se však nevrátili na úroveň před pandemií, kdy v roce 2019 bylo dokončeno 36 406 bytů. Nedostatek bytů na realitním trhu vede k vysokému růstu cen, což zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.