Článek
Český průmysl má za sebou další rok v útlumu. Podle údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), klesla loni průmyslová výroba meziročně o 1,4 procenta. V roce 2023 přitom zaznamenala pokles o 0,8 procenta. Loňský výsledek je nejhorší od covidového roku 2020.
„Je vidět, že trend nadále pokračuje a nedaří se ho obrátit k růstu. Problémy bohužel zůstávají stále stejné, to znamená špatná situace na klíčových zahraničních trzích, jako je Německo, přetrvávající problémy s vysokými cenami energií a nízká spotřebitelská poptávka,“ říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
Podle ČSÚ k loňskému poklesu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení, produkce motorových vozidel a základních kovů, hutnictví a slévárenství. V porovnání s předchozím rokem poklesla také těžba uhlí.
V prosinci sice průmyslová výroba v porovnání s listopadem stoupla o 1,7 procenta, meziročně ale v posledním měsíci loňského roku propad ještě zrychlil na tři procenta.
„Průběžné soft ukazatele sice mohou vyjadřovat pozitivní očekávání podniků, avšak bez nových zakázek jde jen o víru v brzké zlepšení. V tomto směru nic nemění ani prosincová data, podle kterých zakázky meziročně stagnovaly, v automotive dokonce výrazně poklesly, domnívá se hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Ekonomka Komerční banky Jana Steckerová uvádí, že vedle zmíněných faktorů měly na pokles průmyslové výroby vliv také vysoké úrokové sazby a potíže s nedostupnou a relativně drahou pracovní silou.
„Výkonnost českého průmyslu byla loni sice lepší než toho německého, ale český průmysl je podinvestovaný. Výrazné zlepšení bohužel zřejmě nepřijde ani letos, čekáme znovu pokles o 1,3 procenta,“ řekla SZ Byznys Steckerová.
Hospodářská komora naopak čeká, že zlepšení situace v Německu český průmysl povzbudí. „Očekáváme, že v průběhu tohoto roku se bude situace v Německu pozvolně zlepšovat, což by mělo přispět k tomu, aby se letos průmysl překlopil do kladných čísel. Ovšem i přesto je velmi dobře možné, že výkonnost českého průmyslu v tomto roce bude spíše slabší,“ uvádí analytik Hospodářské komory Roman Renda.
Zahraniční obchod v plusu
Zahraniční obchod v loňském roce vykázal přebytek 223,2 miliardy korun, o 100,7 miliardy více než v roce 2023. V prosinci přebytek zahraničního obchodu vzrostl podle údajů ČSÚ o 2,2 miliardy korun na 6,8 miliardy korun.
Přebytek jde na vrub zejména vývozu automobilů, jehož hodnota přesáhla 635 miliard korun. V letošním roce se ale podle Jany Steckerové z Komerční banky tento výsledek nejspíše nepodaří zopakovat.
„Automobilky měly hodně nedokončených vozů, protože v některých obdobích musely čekat na dodávky různých komponent a vloni se jim dařilo auta kompletovat a vyvážet. To už se ale letos nebude opakovat, takže dokončování rozpracované výroby průmyslu ani zahraničnímu obchodu moc nepomůže,“ říká ekonomka.
Klesalo i stavebnictví
Vedle průmyslové produkce se loni podruhé v řadě snížila i stavební výroba. Její objem klesal v prvních třech čtvrtletích, v tom čtvrtém ale zaznamenala růst. Celkově podle ČSÚ za loňský rok klesla o 2,4 procenta.
„V prosinci produkce vzrostla meziročně i meziměsíčně a v růstu bylo jak pozemní, tak inženýrské stavitelství,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Co způsobilo obrat v závěru roku není jasné, říká prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. „Na jednu stranu bylo dobré počasí, ale zároveň byly dlouhé vánoční prázdniny, které růstu nenahrávají. Je tedy možné, že prosincovou statistiku vylepšily účetní vlivy, kdy firmy fakturovaly za dokončované práce ještě před koncem roku,“ řekl Nouza SZ Byznys.
V letošním roce očekávají statistici růst. Napovídá tomu loňský růst stavebních zakázek u větších stavebních podniků o 15,6 procenta. Největší překážkou růstu přitom není nízká poptávka, ale nedostatek zaměstnanců.
„Ve stavebnictví obecně chybí hodně lidí. Před 10 lety odešlo z oboru zhruba 60 tisíc pracovníků, kteří už se nevrátili, a nových pracovníků z řad studentů technických oborů na školách i učilištích je dlouhodobě málo,“ dodává Nouza.