Článek
České plynové masky pro americký trh se začnou vyrábět přímo ve Spojených státech. Společnost Gumárny Zubří, která se kromě plastů, protektorů a dalších produktů pro automobilový průmysl zabývá i výrobou ochranných masek, je připravena lokalizovat jejich produkci v USA.
„Bez lokální výroby a certifikace žádnou díru z Evropy do světa neuděláme. Proto se připravujeme, abychom mohli lépe zacílit na komplikovaný americký trh,“ říká ředitel firmy Jiří Žáček.
Pro firmu, která loni dosáhla obratu přes 1,2 miliardy, jsou plynové masky jedním z důležitých produktů. „Realizovali jsme prodeje masek a příslušenství pro Ministerstvo obrany ČR, uzavřeli jsme nové rámcové dohody. Ze zahraničních prodejů jsme byli úspěšní na Ukrajině, v Rumunsku, Egyptě či USA,“ uvádí výroční zpráva gumáren za rok 2023.
O detailech chystané investice nechtěl šéf firmy hovořit, je ale podle něj na spadnutí. „Stačí už jen mávnout. Zbývá jen otázka certifikace, abychom si byli jistí, že tam proběhne a produkt bude na místním trhu certifikovatelný. To je teď asi největší riziko, ale jinak jsme připraveni,“ popisuje.
Výrobu v USA spouští například i výrobce proudových motorů PBS Group a uvažované uvalení cel na evropské výrobky by ke stejnému kroku mohlo přimět i společnost Linet, která vyrábí zdravotnická lůžka a jejíž obrat na americkém trhu se blíží 100 milionům dolarů.
„Není to něco, na co bychom nebyli připraveni. Řešíme lokalizaci na Středním východě, v Asii, máme to nacvičené a umíme se k tomu postavit relativně rychle, i když realizace zabere šest až devět měsíců. Ale jsou to investice, které by znamenaly snížení zisku,“ říká ředitel firmy Tomáš Kolář.
Nárůst o 270 procent
Sliby nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa o zavedení dovozních cel mohou uspíšit rozhodnutí o spuštění výroby ve Spojených státech, české investice v USA však výrazně rostou už několik let.
Podle údajů amerického ministerstva obchodu se objem přímých zahraničních investic z Česka v USA zvýšil z 266 milionů dolarů v roce 2018 na loňských 986 milionů, tedy o více než 270 procent.
„Firmy z České republiky se začínají čím dál tím víc orientovat na USA z důvodu výpadku jiných odbytišť, například Ruska nebo některých zemí v Asii. V posledních letech dostáváme mnohonásobně víc dotazů od firem, které se o to zajímají,“ říká ředitel regionálního centra agentury CzechTrade ve Spojených státech Pavel Eichner.
Dalším důvodem rostoucích investic je také dosavadní americká podpora domácího průmyslu a především výrazně levnější energie. „Firmy tam investovaly už během volebního období Joe Bidena a myslím, že tento trend bude pokračovat i za Donalda Trumpa,“ říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.
„Budou je k tomu motivovat jednak legislativní opatření i ceny energií, které jsou ve Spojených státech několikanásobně nižší než v Evropě,“ dodává.
Doháníme Evropu
České investiční tempo v USA podle tamních dat převyšuje to evropské. Přímé zahraničí investice z evropských zemí se za pět let od roku 2018 zvýšily z 2,8 miliardy dolarů na 3,5 miliardy, tedy o 25 procent. Podle Eichnera dohánějí české firmy zpoždění, které v investicích nabraly v porovnání se společnostmi z dalších evropských zemí.
„Ostatní evropské země zahájily expanzi do USA formou investic už dříve a fungují tady pobočky některých evropských firem. České firmy se dřív soustředily na vstup na americký trh spíše pomocí jiných nástrojů, například prostřednictvím partnerů nebo distributorů,“ doplňuje Eichner.
Investice jsou podle šéfa americké kanceláře CzechTrade rozprostřeny napříč obory včetně strojírenství, elektrotechnického průmyslu i stavebnictví.
„Pozorujeme poměrně velký rozmach i vysoce inovativních firem a startupů, které mají vysokou přidanou hodnotu a do Spojených států se nejčastěji dostávají formou investice spočívající ve zřízení lokální pobočky, protože jde o dynamický trh, který vyžaduje lokální přítomnost,“ dodává.
Jednu z největších českých investic provedla v roce 2022 tehdejší Česká zbrojovka Group, která za 220 milionů dolarů koupila tradičního výrobce ručních střelných zbraní Colt Manufacturing ve státě Connecticut a převzala i jeho název.
O historicky nejvyšší české investici v USA by se mělo rozhodnout příští týden. Valná hromada akcionářů společnosti Vista Outdoor bude v pondělí hlasovat o prodeji své muniční divize Kinetic Group české skupině CSG za více než dvě miliardy dolarů.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.