Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jednání o jaderném megaprojektu se blíží do finále. Zhruba za měsíc by mělo dojít k podpisu smlouvy mezi energetickou skupinou ČEZ a jihokorejskou společností KHNP o stavbě dvou jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Do té doby chce mít ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) jasno, že 30 až 35 procent ze zakázky dodají české firmy.
„Maximální pomoc zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan je pro mě osobně důležitým tématem. Věřím, že se nám po řadě jednání v Koreji, kterých se zástupci českého průmyslu také účastnili, podařilo v tomto tématu výrazně posunout,“ popisuje Vlček.
Konkrétní a závazné zapojení českého byznysu do stavby může podle něj být například ve formě smluv o smlouvách budoucích.
Jeden blok by měl vyjít na 200 miliard Kč. Do konce letošního března by tak měly české firmy dostat od KHNP jistotu, že z hodnoty zakázky získají 60 až 70 miliard Kč. Vláda však požaduje, aby tuzemské podniky zajistily minimálně 60 procent dodávek v hodnotě 120 miliard Kč.
KHNP už dříve slíbila, že požadavek na 60procentní podíl českých společností dodrží. Pondělní požadavek české strany ji však překvapil. Na pokračování jednání však Korejci řekli, že se vynasnaží jej dodržet.
„Nemusí to znamenat, že české firmy budou konkurencí pro korejské špičky byznysu, ale mohou nahradit některé další nekorejské dodavatele,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. „V naší zemi není větší zakázka než tato,“ dodává.
Ministr si je jistý, že finální kontrakt bude hotový brzy a podle harmonogramu. Mezi největšími prioritami pro Česko je podle něj právě vysoký podíl českých dodavatelů na projektu.
Nový požadavek vítá i český byznys. „Některá jednání nejsou vůbec jednoduchá, zvlášť když jde o tendr století. Musím ocenit ministra Vlčka za jednoznačnou a razantní podporu českého průmyslu na jednání v Soulu,“ uvedl Rafaj.
České firmy se však budou muset o Dukovany poprat samy. „Jsou připravené a schopné se do projektu zapojit, a dobře si uvědomují, že pro účast v dodavatelském řetězci musí splnit náročné požadavky na kvalifikaci a konkurenceschopnost, aby byla zajištěna včasnost a rozpočtová efektivita projektu,“ uvedl Vlček.
S našimi korejskými partnery jsme se shodli na dalších krocích, ve kterých budeme pokračovat hned v příštím týdnu.
„S našimi korejskými partnery jsme se shodli na dalších krocích, ve kterých budeme pokračovat hned v příštím týdnu, kdy zástupci KHNP, korejské vlády i opozice dorazí do Prahy,“ uvedl Vlček.
Téměř jistou zakázku na jaderném projektu má Doosan Škoda Power, která do Dukovan dodá turbínu, stejně tak má blízko k uzavření smlouvy i Škoda JS. KHNP už uzavřela kolem 50 memorand s českými firmami.
Viceprezident KHNP Harry Chang potvrdil, že pro KHNP může být výhodnější zvolit pro dodávky některých technologií a prací české firmy. „Pokud si pro dodávku komponenty vybereme společnost z jiné země, pak nám vzniknou další náklady na dopravu,“ uvedl Chang pro SZ Byznys.
Podle něj je mnoho tuzemských firem kompetentních a konkurenceschopných jak po technické, tak cenové stránce. První z nových reaktorů v Dukovanech by se měl začít stavět v roce 2029, hotový by měl být v roce 2036.