Článek
Soud v úterý oznámil insolvenční řízení firmy Česká whisky s.r.o. Investoři, kteří před několika lety zakoupili investiční sudy s alkoholem, jež jim měly časem vydělat, totiž dosud neobdrželi výplatu.
Ze stejných důvodů skončila už v srpnu minulého roku v úpadku mateřská firma České whisky s.r.o. s názvem Trebitsch Holding, jež také poskytovala možnost investovat do sudů s whisky s cílem zhodnocení. Úpadek Trebitsch Holding chce soud vyřešit konkurzem.
Trebitsch Holding se dostala do potíží poté, co nebyla schopna vyplatit věřitele, kteří se rozhodli investovat do sudů s whisky. Výše celkem 477 pohledávek dosáhla 114,6 milionu korun. Z toho pohledávky zajištěné nějakou formou zástavy, jež mají při vypořádávání přednost, činí zhruba 13,5 milionu korun.
Podobně jako Trebitsch Holding nabízela možnost investovat do sudů s destilátem právě i Česká whisky s.r.o., která zároveň sudy s investiční whisky Trebitsch Holding dříve skladovala. Sudy ovšem v průběhu insolvenčního řízení mateřské společnosti zadržela policie a majitel Trebitsch Holding a dceřiné České whisky s.r.o. Ondřej Chládek činnost firmy pozastavil.
„Pozastavili jsme činnost ve všech firmách minimálně do doby než se celá situace vyřeší,“ uvedl Chládek pro SZ Byznys. Chládek působil jak v České whisky s.r.o. a Trebitsch Holding, tak ve spřízněné firmě Trebitsch Barrels.
„Je to velmi podobná konstrukce, jako byla u Trebitsch Holding,“ řekl o investicích v České whisky s.r.o. pro SZ Byznys advokát Pavel Fabian, jenž zastupuje navrhovatele insolvence. „Obchodní model je stejný, jen se změnil subjekt, na který byly investice vedeny,“ vysvětlil.
Úpadek nejspíš vyřeší konkurz, míní advokát
Na Českou whisky s.r.o. zatím podali insolvenční návrh tři navrhovatelé, jejichž pohledávky činí 315 084 korun. Dle nich dlužník splňuje podmínky úpadku, protože nesplnil podmínky splatnosti vůči více věřitelům.
Další kroky v insolvenčním řízení záleží na dlužníkovi, jenž má nyní čas na vyjádření. „Insolvenční návrh nebudeme rozporovat a poskytneme insolvenčnímu správci maximální součinnost,“ sdělil SZ Byznys Chládek.
Následovat bude rozhodnutí soudu. „Teď očekáváme, že v průběhu února, maximálně března, soud rozhodne o tom, že je společnost v úpadku s tím, že určí i insolvenčního správce a stanoví termín přezkumného jednání,“ popsal pro SZ Byznys advokát Pavel Fabian.
Od prohlášení úpadku pak poběží dvouměsíční lhůta, během níž budou moci věřitelé přihlašovat své pohledávky. To lze sice už nyní, nejpozdější termín pro přihlášení ovšem bude do dvou měsíců od prohlášení úpadku.
Jiný způsob řešení úpadku než konkurz, který požadují navrhovatelé, dle Fabiana pravděpodobný není. „Aby byla povolena reorganizace, tak je potřeba, aby podnik fungoval, něco vyráběl, měl zaměstnance a byl takzvaně reorganizovatelný. V tomhle případě to není subjekt, který by byl způsobilý k reorganizaci už ze své podstaty tím, že nic neprovozuje“ zdůvodnil Fabian.
Podobně jako v případě Trebitsch Holding může dojít k odložení řešení úpadku. Společnost sice původně byla v konkurzu, posléze ovšem soud rozhodnutí o konkurzu zrušil, protože dlužník nedodal všechny potřebné materiály k určení majetkové podstaty.
„Pokud by soud neměl k dispozici podklady a stanovisko insolvenčního správce, tak je možné, že bude chvíli mezidobí, kdy bude rozhodnuto o úpadku, ale ne o řešení úpadku,“ potvrdil advokát.