Článek
Holding M2C zažívá mimořádně úspěšný rok. Podle předběžných výsledků vzrostl jeho obrat za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 21 procent na 3,7 miliardy korun. Za celý rok společnost očekává, že překročí hranici pěti miliard korun, což by znamenalo historicky nejlepší výsledek firmy.
Jedním z hlavních faktorů růstu jsou technologické inovace, které přinášejí modernější a efektivnější přístup ke správě nemovitostí. Firma rovněž těží z loňské akvizice softwarové společnosti Good Sailors.
„Investujeme do technologií a neustále pracujeme na rozvoji strategických partnerství. Ta hodláme nyní navázat i v USA nebo ve stabilních zemích na Blízkém východě, což jsou trhy, kam bychom rádi v nejbližší době expandovali a na mezinárodní úrovni tak rozšířili nabídku našich technologických řešení,“ uvedl generální ředitel M2C Matěj Bárta.
K zahraniční expanzi se pro SZ Byznys vyjádřil i technický ředitel společnosti František Leiter. Uvedl, že firma od ledna zahájí působení na západním pobřeží USA. Spojené státy podle něj představují obrovský technologický i obchodní potenciál, ale zároveň výzvu.
„Je to trh s odlišným myšlením a silnou konkurencí. Proto budeme jednotlivé produkty a služby pilotovat postupně, abychom našli ty, které budou pro tamní trh nejzajímavější,“ dodal Leiter.
Inovace a budoucnost
Technologická divize Innovis, která se specializuje na digitální transformaci správy budov, hraje v dalším rozvoji firmy klíčovou roli. Podle Leitera využívá společnost moderní technologie, jako jsou internet věcí (IoT), robotika, umělá inteligence a pokročilá analytika.
„Akvizice Good Sailors nám přinesla zásadní posílení v oblasti vývoje softwaru primárně v oblasti energetiky a logistiky. Systémy, které nyní řídí kritickou infrastrukturu v Česku, bychom rádi rozšířili dále po EU a USA,“ dodal.
Společnost zároveň pracuje na dalších inovacích, které se zaměřují na zvyšování efektivity provozu budov. Patří mezi ně automatizace a robotizace úklidových a údržbových služeb nebo vývoj umělé inteligence pro vzdálený monitoring a řízení budov.
Klíčovým pilířem M2C zůstává facility management, tedy komplexní správa budov.
„Péče o nemovitosti je základní potřebou, která nezanikne ani v měnícím se ekonomickém prostředí. Bez pravidelné údržby a modernizace ztrácejí budovy na hodnotě, což vytváří stálý trh pro naše služby. Naše přidaná hodnota spočívá v tom, že klientům pomáháme nejen udržet jejich majetek v kondici, ale také z něj vytěžit maximální potenciál,“ dodává Bárta.
Společnost M2C, známá dříve jako Agentura Bílého Lva (ABL), byla založena tehdejším studentem medicíny Vítem Bártou. Původně se zaměřovala na pořadatelské služby, ale postupně rozšířila své aktivity na bezpečnostní a technologické služby.
Vít Bárta, který firmu vedl jako generální ředitel, odešel z této funkce v únoru 2010. Stal se tehdy lídrem strany Věci veřejné, která v témže roce uspěla ve sněmovních volbách. Bárta byl následně jmenován ministrem dopravy ve vládě Petra Nečase. Jeho politická dráha však vzbudila kontroverze kvůli propojení se společností ABL, která čelila podezřením z možného střetu zájmů.
Po volbách Bárta oznámil, že svůj podíl ve firmě prodává svému bratrovi Matěji Bártovi, tehdejšímu řediteli společnosti, a jeho ženě Stanislavě Bártové. Tento krok měl podle Bárty zajistit, aby jeho politická angažovanost neovlivňovala fungování společnosti. V roce 2012 společnost změnila svůj název na Mark2 Corporation (M2C). Správě budov se v Česku věnují také firmy jako OKIN Facility nebo D.I. Seven Facility.