Hlavní obsah

Česká firma za rok vyrostla o téměř osm tisíc procent. Podniká v esportu

Foto: Barbora Reichová, Seznam Zprávy

Poradenská společnost Deloitte každoročně vyhlašuje nejrychleji rostoucí technologické startupy. Letos vyhrál Oddin.gg.

Česká startupová scéna opět slaví úspěchy. Na vrcholu aktuálního žebříčku Deloitte Technology Fast 50 je česká firma Oddin.gg, druhé místo obsadila rovněž česká společnost MAGU. V první padesátce je 17 českých startupů.

Článek

Soutěž Deloitte Technology Fast 50 CE oceňuje firmy regionu střední a jihovýchodní Evropy a Pobaltí ve čtyřech kategoriích: Fast 50 pro etablované startupy, Impact Stars pro společnosti s pozitivním společenským dopadem, Companies to Watch pro nadějné startupy a ve spolupráci s Google Cloud také děluje ocenění CE Tech Rocketship! pro průkopnická technologická řešení.

V žebříčku Fast 50, který letos zahrnuje celkem 19 zemí, se tuzemské startupy pravidelně umísťují na předních příčkách. „Jsem hrdá na naše firmy, které dokazují, že je Česko lídrem v inovacích v našem regionu. Jejich úspěchy inspirují další generace českých podnikatelů,“ komentuje výsledky soutěže Kateřina Novotná, partnerka poradenské společnosti Deloitte a lídr soutěže za Českou republiku.

První místo si z hlavní kategorie Fast 50 letos odnesla česká firma Oddin.gg, která vytváří ekosystém technologických nástrojů a datových analytik v oblasti esportu. Na středoevropském trhu zaznamenala roční tempo růstu na úrovni 7958 procent.

„Působíme v oblasti, která sice přitahuje stále více pozornosti, ale málokdo dokáže tento zájem přetavit v obchodní úspěch. My jsme to dokázali,“ říká spoluzakladatel a CEO společnosti Oddin.gg. Vlastimil Venclík. Úspěch připisuje dobrému načasování a vhodnému složení týmu, který stojí na osobnostech z různých oborů. Podle Venclíka se vzájemně skvěle doplňují.

Také druhé místo na žebříčku Fast 50 patří české firmě. MAGU se zabývá vývojem a distribucí rostlinných probiotických nápojů.

„Umístění v žebříčku Fast 50 je pro nás velkým uznáním. Za naším úspěchem stojí hned několik klíčových faktorů. Především je to naše zaměření na inovace a kvalitu – neustále se snažíme posouvat hranice a přinášet řešení, která jsou relevantní a přínosná pro naše zákazníky,“ říká zakladatel společnosti Marek Siwy.

V první desítce nejrychleji rostoucích technologických firem se umístily také JOBka services a Woltair, na žebříčku byly už v minulém roce. Tehdy žebříček ovládly společnosti FTMO a CityZen.

Kde spí velký potenciál

V kategorii Companies to Watch se stejně jako v hlavním žebříčku Fast 50 hodnotí tempo růstu tržeb, ovšem s tím rozdílem, že se sleduje pouze poslední tříleté účetní období namísto čtyř let. I v této kategorii letos zvítězila česká firma. Aplikace PatronGO, kterou vyvinula společnost Antivirus, svým uživatelům automaticky analyzuje bankovní platby a nabízí jim úspornější variantu nebo kvalitnější službu za stejnou cenu.

Deloitte Technology Fast 50 CE 2024

Hlavní kategorie Fast 50: Oddin.gg

Companies to Watch: Antivirus, aplikace PatronGO

CE Tech Rocketship!: Born Digital

„Domácí firmy už se dokázaly přizpůsobit světovým trendům a etablují se v nových odvětvích, jako je zábava, medtech, cybersecurity, případně AI,“ vysvětluje Jiří Sauer, lídr soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE. České firmy podle něj ve velkém opouští obchodní model, kdy byly dodavateli zahraničních zákazníků. „Naopak se z nich stávají lídři ve svých oborech,“ upozornil Sauer.

Slavnostního vyhlášení Technology Fast 50 CE se letos zúčastnil i ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek. Podotkl, že opakovaný úspěch českých firem na čelních příčkách žebříčku je důkazem, že Česko má přes všechny existující překážky silný startupový ekosystém, jehož plný potenciál musíme odemknout. „Prosazování odpovídajících zákonů není vždy jednoduché a vyžaduje konsenzus velkého množství aktérů. Proto je důležité, že existuje tak početná komunita, která dává potřeby startupů a technologických firem jasně najevo,“ řekl ministr.

Doporučované