Článek
„Doufáme, že část byznysu přesuneme do jiných zemí, protože získat zakázky v Česku je dnes velice složité. Konkurence je velká,“ líčí jednatelka a finanční ředitelka NWT Martina Vítková v rozhovoru pro SZ Byznys plány.
Čeští průmyslníci jsou podle ní opatrní a na rozjezd ekonomiky chybí impuls v podobě státních dotací. Zákazníci utrácejí méně než dřív. O část z nich navíc široce rozkročená technologická skupina v posledních letech přišla, protože prochází náročnou reorganizací. I proto se hodlá víc prosadit v zahraničí.
Když se nám bude dařit a všechno dopadne podle plánů, měli bychom mít obrat zhruba 700 milionů korun.
„Teď jsme dodali první várku digitálních vodoměrů do Uzbekistánu a snažíme se hledat nové projekty v Dubaji, kde jsme pomáhali postavit první elektrárnu v poušti. Oázy tam jedou na diesely, dnes pojedou na fotovoltaiku s bateriemi,“ popsala podnikatelka, která se před krachem firmy v roce 2022 řadila k nejvlivnějším tvářím českého ženského byznysu.
Pouštní elektrárna ve Spojených Arabských Emirátech má výkon 124kWp. Projekty tam realizuje společně s místní firmou Puretech. Další soláry připravuje česká společnost pro hotely. „Všechny tam, jako všude ve světě, trápí zvýšení cen elektřiny,“ říká spolumajitel NWT David Vítek. Další větší projekt fotovoltaiky pro GSM věže má rozpracovaný v Abú Dhabí. Projekty pro další sluneční a větrné elektrárny chystá také pro státní podnik v Maroku.
V minulém roce, kdy začala skupina s finančními problémy podnikat přes nové tollingové společnosti (ty za úvěry bank nakoupí např. materiál a energie nutné pro provoz podniku a od něj si nechá vyrobit výrobky) také dodala komponenty na montáž počítačů pro děti v kubánských školách. „Když se nám bude dařit a všechno dopadne podle plánů, měli bychom mít obrat zhruba 700 milionů korun,“ říká.
Vyhráno však ještě firma nemá. Bankrot ji připravil o nejlukrativnější byznys obchodu s energiemi, který generoval přibližně dvě ze tří miliard korun.
NWT
- Technologická společnost NWT působí v mnoha oblastech.
- Jednou z nejsilnějších je poskytování ICT služeb, tedy informačních a komunikačních technologií, kde se zabývá mimo jiné výstavbou datových center, cloudových úložišť nebo kyberbezpečností.
- Firma má roční obrat 2 miliardy korun a 300 zaměstnanců.
- Mezi její hlavní konkurenty patří například firma Aricoma Group ze skupiny KKCG Karla Komárka, T-Mobile, Altron či Conteg.
Technologický celek Martina Vítková zakládala v roce 1992 se svým manželem Davidem. Od podzimu roku 2022 už se však musí o svou skupinu dělit. V době energetického šoku nahromadila její divize s prodejem elektřiny a plynu stamilionové dluhy, skončila v insolvenci a nyní ji strategicky i kapitálově zachraňuje investor Servis-24 podnikatele Jana Čermáka a brněnský fond Ifis.
Teď začíná nová a podstatně menší NWT psát další kapitolu svého příběhu. Ve čtvrtek 16. května po dlouhých měsících totiž Vrchní soud v Olomouci schválil reorganizační plán, a firma tak konečně může začít splácet dluhy věřitelům a zbavit se části aktiv. Splatit musí do dvou let přibližně 300 milionů korun z uznaného dluhu přes 800 milionů Kč.
Soud rozvázal NWT ruce
Závazky se chystá uhradit ze své běžné obchodní činnosti, ale i z prodeje majetku. Zbavit by se mohla například svého sídla ve Zlíně v odhadované hodnotě kolem 400 milionů korun.
Obchod se však musel kompletně změnit, zmenšit a přeorientovat. Zavřela se například výroba prefabrikovaných panelů pro pasivní domy nebo divize developmentu, která stála za výstavbou výškové budovy v centru Zlína jménem Park Tower. U ledu je nyní alespoň na nějakou dobu také výstavba zemědělských hydroponických skleníků. NWT patří k největším projektantům a stavitelům těchto skleníků v zemi a stojí mj. za projektem největšího skleníku na rajčata v Dolní Lutyni na Karvinsku o rozloze přes 11 hektarů, kde hospodaří Farma Bezdínek.
Získat povolení i na relativně hloupou fotovoltaiku trvá sedm měsíců, a to je to nejrychlejší, co se může stát.
„Stavěli jsme sklad zeleniny, ale velkým skleníkům energeticky nepřeje doba. Uvidíme, jestli se v Česku budou ještě stavět,“ vysvětluje Vítková.
Naopak firma vsadila na výstavbu fotovoltaiky. Postavila zdroje o výkonu cca 6 MWh, osadila například střechu brněnského obchodního centra Futurum. Investice ale zdržují zdlouhavá stavební povolení. „Získat povolení i na relativně hloupou fotovoltaiku trvá sedm měsíců, a to je to nejrychlejší, co se může stát,“ uvedla.
Novou oblastí, do níž se firma pustila, je IoT neboli internet věcí, který spočívá například ve vývoji chytrých čidel. NWT v minulosti vyvíjela řadu inovativních věcí. Například monitorovací jednotky hmyzu do skleníků, parazitické vosičky, které jsou přirozeným nepřítelem škůdců, nebo užitkový elektromobil Enviel. Tato elektrická „multikára“ však teprve čeká na své první zákazníky a zájem je podle finanční ředitelky odvislý od dotací pro municipality na pořizování ekologických vozů.
Na celý rozhovor se můžete podívat v úvodním videu.