Článek
Firma MTX Group průmyslníka Petra Otavy jde ve velkém do zahraničí. Přidá se jako 40procentní partner do investiční akce za víc než miliard eur na jihu Španělska. Výsledkem bude elektrárenský komplex na slunce a vítr s výkonem větším než Vltavská kaskáda.
„Španělský projekt je fakt velký a unikátní,“ uvedl Otava pro SZ Byznys, stavbu líčí jako jednu z nejrozsáhlejších svého druhu v zemi. V zelených investicích plánuje pokračovat, v Česku do nich chce dát během následujících čtyř let 7,5 miliardy korun.
Španělský projekt už vzniká, hotový má být do tří let. U města Baza v Andalusii ho rozběhla firma Aquila Capital z Hamburku. V zelené energetice působí přes dvacet let a soustředí se na rozjezd podobných investic a jejich přeprodej dalším zájemcům. V minulosti takto pomáhala firmě ČEZ s nákupem větrníků v Německu.
Ve společném projektu s MTX si Aquila ponechá 60 procent. Otava spolupráci dojednával s Romanem Rosselbroichem, zakladatelem Aquily, už od loňského roku. Souběžně Aquila letos v lednu uzavřela strategické partnerství s německou Commerzbank a prodala jí 74,9 procenta svých akcií.
Areál u města Baza nedaleko Granady bude mít tři části. Větrný park s instalovaným výkonem 370 MW, podobně velkou fotovoltaiku a bateriové úložiště na 350 MW. Celková roční výroba má činit 1500 GWh. To je pro srovnání stejně elektřiny, jako se loni vyrobilo ze slunce a větru v celém Česku za půl roku. Přehrady na Vltavě vyrábějí 1000 až 1500 GWh ročně.
MTX Group je rozmanitý podnik, postavený na základech firmy Metalimex. Ta vyrostla v 90. letech na obchodu s komoditami a privatizaci ostravských dolů OKD. Otava ji převzal v roce 2015 po otci. V žebříčku Česká elita, sestavovaném redakcí SZ Byznys a společností Deloitte, skončila MTX Group loni jako 13. nejhodnotnější firma pod kontrolou tuzemských vlastníků.
Jejím základem jsou koksovny OKK v Ostravě a tři tuzemské továrny na zpracování kovů, dvě u Bruntálu a jedna u Ústí nad Labem. Velký podíl na jejich produkci mají subdodávky hliníkových dílů do autoprůmyslu.
V poslední době se Otava profiluje jako průkopník zelených investic. Menší projekty na sluneční a větrnou energii chce rozvíjet i v Česku, mimo jiné kvůli napájení továren a vyčištění uhlíkové stopy, kterou automobilky u svých dodavatelů čím dál víc hlídají.