Článek
Garážový příběh s miliardovým koncem. Když v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš vyvíjeli první antivirus, tušil o počítačových hrozbách v Československu jen málokdo. Z malé firmičky však postupně vyrostl velký světový hráč se 430 miliony uživatelů, který v létě roku 2021 uzavřel obchod o fúzi s americkým konkurentem NortonLifeLock za 8,6 miliardy dolarů, podle aktuálního kurzu 212 miliard korun.
Tím se zrodil internetový obr a jeden z největších obchodů v české historii – a pak už se jen čekalo, až ho odsouhlasí akcionáři a orazítkují antimonopolní úřady. Stalo se a teď spojená firma posílá do světa své nové jméno – Gen.
Tato společnost zastřešuje všechny dosavadní značky – tedy Norton, Avast, LifeLock, Avira, AVG, CCleaner a ReputationDefender.
„Na světě je dnes online pět miliard lidí. Digitální život rovná se život. Všichni jsme součástí nové generace, bez ohledu na náš věk. Nejde o generaci X, Y nebo Z. Jsme generace D – digitální generace. Gen sdružuje přední značky, které chránily již první generaci lidí připojenou k internetu. A nyní má za cíl posilovat svobodu v digitálním prostředí, “ říká ke vzniku nové firmy její generální ředitel Vincent Pilette.
Transakce za 8,6 miliardy dolarů vystřelila mezi nejvýše postavené Čechy ve světovém byznysu i českého šéfa Avastu Ondřeje Vlčka. V nové firmě zastává roli prezidenta s odpovědností nejenom za produkty, vývoj, technologie a inovace, ale i zákaznické služby. Kromě něj ve vedení firmy usednou Michal Pěchouček coby technický ředitel a Vítězslav Šantrůček jako ředitel vývoje.
Spoluzakladatel Avastu Pavel Baudiš je pak členem představenstva v neexekutivní roli.
Klíčová role Česka
Také Česko si v nové firmě udrží svou klíčovou roli. V Praze totiž zůstane jedna ze dvou centrál firmy, druhá bude v Tempe v Arizoně. Zároveň se Česko stane globální centrálou pro vývojářské a technologické týmy.
„Spojení společností Avast a NortonLifeLock a vznik Genu vnímáme i jako most ke spolupráci mezi Evropou a USA v tak strategicky důležité oblasti, jakou je kybernetická bezpečnost a ochrana soukromí na internetu. Společnost Gen bude navíc díky synergiím prostřednictvím svých značek poskytovat ještě lepší technologie a řešení, než tomu bylo doposud,“ dodává Ondřej Vlček s tím, že pro Česko je to dobrá zpráva.
„Gen je nepochybně největší globální softwarovou firmou s centrálou pro výzkum a vývoj v Česku. Zde budeme ve značném měřítku pracovat na nejmodernějších technologiích, včetně umělé inteligence, decentralizovaných systémů identit a nejnovějších trendů v oblasti kybernetické bezpečnosti jako například ochran před algoritmickými manipulacemi a dalšími kognitivními hrozbami,“ vysvětluje Vlček.
Ondřej Vlček v minulosti označil spojení firem za trochu defenzivní krok s jistými „mračny na obzoru“. Avastu totiž spojení s Nortonem umožní lépe čelit tlaku konkurence a mít větší finanční a produktové možnosti. Vedle sílícího Microsoftu je tu hrozba od „Big Tech“ korporací ze Silicon Valley, jako třeba Apple či Google, které jsou v oblasti kyberbezpečnosti také aktivní.
Avast proslul tím, že svůj základní produkt začal nabízet zdarma a zpoplatňuje dodatečné nástroje a aplikace. To z něj dělá určitý „love brand“. Na druhou stranu se firma také potýkala s kauzou sběru dat o uživatelích a jejich zpeněžení. To se týkalo divize Jumpshot, kterou však Avast v roce 2020 raději zavřel a od té doby mluví o ochraně soukromí uživatelů na prvním místě.
Americká burza místo Prahy
Avast už stáhl akcie z burz v Praze a Londýně. Nová firma se chystá na americkou burzu Nasdaq. Tam se pod symbolem GEN začne obchodovat od 8. listopadu 2022.
Zakladatelé Avastu, Eduard Kučera a Pavel Baudiš, by podle předchozích informací měli zůstat významnými akcionáři. V rámci spojení si zvolili možnost získat více akcií oproti hotovosti.
Na tomto obchodě „vydělala“ také Nadace rodiny Vlčkových, založená v roce 2021 Ondřejem Vlčkem a jeho manželkou Katarínou. Právě do ní totiž manželé už při jejím založení vložili část svých akcií Avastu.