Článek
„V meziročním srovnání ceny průmyslových výrobců opět klesly, a to o 0,3 %. Naopak ceny ostatních výrobců pokračovaly ve svém růstu. Ceny v zemědělství zpomalily svůj růst na 8,2 %. Ceny stavebních prací byly meziročně vyšší o 3,0 % a ceny tržních služeb pro podniky o 3,7 %,“ uvedl Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ. Ceny výrobců jsou důležité, protože se ve výsledku projeví na konečných cenách v obchodech.
Naopak ceny zemědělských výrobců meziměsíčně vzrostly o 2,2 % a meziročně byly vyšší o 8,2 %. Dražší byla vejce, skot, drůbež a zelenina.
„Jde o neklamný znak, že do Česka se v určité míře vrací vlna zdražování potravin, neboť ceny zemědělců se s jistým časovým odstupem promítnou také do cen v maloobchodní síti. Rostou hlavně ceny vajec, drůbeže, olejnice, ovoce a obilovin,“ okomentoval čísla hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Klíčovým důvodem zdražování olejnin je podle něj rozhodnutí Indonésie zvýšit povinný podíl palmového oleje v bionaftě na hranici 40 procent, v dalších měsících až na 50 procent. Do roku 2030 tak vývoz palmového oleje z Indonésie, která je jeho největším světovým producentem, klesne o třetinu v porovnání s loňskem.
V případě ovoce k výraznému meziročnímu růstu cen přispívá jeho loňská slabá úroda v ČR, jež byla hlavně kvůli dubnovým mrazům nejhorší za sto let. Mrazy poškodily úrodu třeba jablek či třešní, takže o to více se jich nyní musí dovážet.
Ceny stavebních prací se meziměsíčně podle odhadů zvýšily o 0,6 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 0,1 %.
Připravujeme podrobnosti.