Hlavní obsah

Cash Only: Vychází nový žebříček českých firem, jejich hodnota stoupá

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Druhý ročník žebříčku Česká elita je hotov a je z něj dobře vidět, jak se otočily poměry v ekonomice. Někdejší příliv zahraničních investic vystřídala expanze domácích miliardářů ven z Česka.

Článek

Čtete ukázku z newsletteru Cash Only, ve kterém Martin Jašminský, Zuzana Kubátová, Jiří Zatloukal a Jiří Nádoba každý pátek komentují dění v českém byznysu. Pokud vás Cash Only zaujal, přihlaste se k odběru newsletteru.

Redakce SZ Byznys dokončila druhý ročník žebříčku Česká elita. Stejně jako loni je v něm stovka nejhodnotnějších firem pod kontrolou českých vlastníků.

Seřazené jsou podle tržního ocenění, na kterém s redakcí spolupracovala poradenská společnost Deloitte jako odborný partner. Výsledky budou zveřejněny v úterý večer na slavnostním galavečeru.

O tom, kdo vyhrál a kdo se do stovky vešel, tedy logicky zatím nelze mluvit. Pár obecných poznatků ale dopředu prozradit lze:

1. V žebříčku je opět hodně firem z energetiky. Včetně té uhelné, která je sice často považovaná za odepsanou, ale zatím svým vlastníkům dál slušně vydělává.

2. Vzhůru jdou výrobci zbraní, a to nejen kvůli růstu zakázek, ale i kvůli expanzi do zahraničí. Dobře se také daří developerům, silným sázkařským značkám nebo firmám ve zdravotnictví.

3. Postupně sílí pozice menších českých bank, jejichž vlastníci nechtějí nechat zdejší velmi ziskový sektor finančních služeb jen zavedeným velkým nadnárodním domům a úspěšně jim konkurují.

4. Hlavně na průmysl doléhají drahé energie a útlum německé ekonomiky, což se projevuje v tom, že zisky některých firem jdou dolů a s nimi i jejich tržní hodnota.

5. Pořád je ale vidět, jak silnou tradici průmysl má a co všechno umí vyrobit a na čem se dá v Česku vydělat, od nejrůznějších chemikálií, autosoučástek a elektroniky až po pivo, psí žrádlo nebo 3D tiskárny.

Česká elita neřadí firmy jen podle zisku a obratu, ale podle odhadu tržní hodnoty, což je hlavní měřítko jejich skutečné velikosti a pro vlastníky také hlavní ukazatel úspěchu, který sami sledují. Pro případ, že by někdy chtěli své úsilí zpeněžit a firmu prodat.

To se ale za poslední rok, mezi prvním a druhým ročníkem žebříčku, stalo jen v jednom případě ze sta. Ukazuje se, že zdejší podnikatelé zkrátka své firmy moc neprodávají a už vůbec ne do rukou zahraničních kupců. Příliv přímých zahraničních investic, na kterých po listopadu 1989 a pak v druhé vlně po vstupu Česka do EU zdejší ekonomika stála, de facto skončil.

V opačném směru – tedy od tuzemských miliardářů do investic v zahraničí – ale peníze proudí naplno. Nejde přitom o žádný příznak zdejšího úpadku, odliv investic lze brát naopak pozitivně, jako ukázku narůstající síly zdejších firem, kterým je Česko v řadě případů malé a hledají prostor pro růst.

PPF, EPH, Czechoslovak Group, Agrofert, Energo-Pro, Draslovka, Dr. Max, MTX Group, Livesport, FutureLife nebo Vafo jsou všechno firmy, které z Česka udělaly základnu pro expanzi do zahraničí a skupují po světě své konkurenty, dodavatele nebo odběratele, podobně jako to dřív v Česku dělaly firmy z bohatších zemí.

Celková hodnota první stovky největších českých firem stoupla v našem žebříčku proti loňsku o třetinu na skoro tři biliony korun.

Důvody jsou dva.

I přes útlum zdejší a německé ekonomiky pořád platí, že výsledky největších firem se spíš zlepšují, byť třeba ne takovou měrou jako v minulých letech. Roste ale velikost firem, a to právě v důsledku jejich zahraniční expanze, kterou jsme v rámci upravené metodiky letos plně zohlednili ve všech případech.

Kdo v tomto závodě zabodoval nejvíc, prozradíme už v úterý večer.

Zajímají vás podrobnosti? Přihlaste se k odběru Cash Only a kompletní newsletter budete každý pátek dostávat do své schránky.

Podívejte se: Seznam Zprávy sestavily žebříček 100 nejhodnotnějších českých firem. Kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku je možné zjistit další podrobnosti o umístěné společnosti.

Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.

Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.

Doporučované