Článek
Historicky největší česká akvizice v USA a vstup skupiny CSG Michala Strnada mezi světovou zbrojařskou elitu, dotáhnutí akvizice skupiny Colt CZ Group, která získala Sellier & Bellot nebo tažení Evropou Daniela Křetínského, které v minulých dnech vyvrcholila schválením prodeje pošty Royal Mail právě Křetínskému ze strany britské vlády.
České firmy si v zahraničí troufají na stále větší a větší sousta a tuzemský byznys jim tleská. „V rámci byznysu v České republice je byznysovým počinem určitě jízda velkých českých podnikatelů při akvizicích po celém světě,“ potvrzuje například Radomír Lapčík, zakladatel Trinity Bank.
„Čeští podnikatelé začínají hrát stále významnější roli v byznysu v západní Evropě – v Británii, Francii, Německu, zemích Beneluxu. To samo osobně významně pomáhá české ekonomice, která je tradičně průmyslová se všemi svými výhodami i nevýhodami,“ dodává šéf Aricomy Milan Sameš.
Zbrojaři i Křetínský
A stejně jako Lapčík i další zástupci nejhodnotnějších českých firem zvolili zahraniční akvizice českých byznysových es jako Byznysový počin roku 2024. Nejčastěji zmiňovali právě zbrojařské firmy a Daniela Křetínského.
„O českých společnostech je ve světě stále více slyšet, což je dobře. Zajímavá mi přišla akvizice americké společnosti Vista Outdoor zbrojařskou skupinou CSG. Svou komplexitou i objemem je to skutečně unikátní transakce, navíc jde o historicky nejvyšší českou investici v USA, která obecně posouvá český průmysl na mezinárodním poli zase o několik pater výš,“ říká například finanční ředitel Sev.en Global Investmens Zdeněk Čihák.
Souhlasí s ním i šéf Moneta Money Bank Tomáš Spurný. „Za zásadní považuji nedávnou akvizici společnosti Kinetic, která je součástí americké kótované společnosti Vista Outdoor. Díky transakci v hodnotě více než dvě miliardy dolarů skupina CSG pod vedením Michala Strnada posílila svou pozici světového lídra ve výrobě malorážové munice. Jde o největší akvizici ve Spojených státech uskutečněnou českým vlastníkem. Panu Strnadovi a skupině CSG držím palce při úspěšné integraci společnosti Kinetic do struktury CSG,“ říká Spurný.
Jiní vyzdvihli nákupy Daniela Křetínského – ten na jaře dotáhl největší transakci ve Francii, kde spolu s dvěma společníky a Patrikem Tkáčem ze skupiny J&T ovládl kdysi největší obchodní síť v zemi Casino, nakupoval ale i v Německu, Itálii a Británii. „Nemůžu nepřidat i dvě transakce Daniela Křetínského: nákup 20 % v ThyssenKrupp a především akvizici britské Royal Mail,“ doplňuje šéf Linetu Tomáš Kolář.
Packeta v těsném závěsu
Častokrát vyzdvihovaný byl i „domácí“ prodej Packety Simony Kijonkové. Finální rozhodnutí sice padlo už koncem roku 2023, ale celý proces proběhl v letošním roce.
„Prodej společnosti Packeta a její úspěch na mezinárodní scéně je ukázkou toho, že české firmy dokážou konkurovat globálním hráčům a získat uznání a investory i na zahraničních trzích. Tento úspěch je nejen inspirací pro další firmy, ale také důkazem, že česká podnikatelská komunita je schopna přinášet inovace, které mohou uspět i v globálním měřítku,“ říká Michal Daniel z nejužšího vedení společnosti Notino.
Souhlasí s ním i Tomáš Vala spolumajitel Siko. „Baví mě sledovat úspěchy a akvizice českých firem v zahraničí. Ale pokud se budu držet zadání vyzdvihnout jen jednu věc, pak je to prodej Zásilkovny. Úžasný příběh a úžasná cenovka,“ dodává Vala.
Další zásadní kroky
Zásadních byznysových událostí však vidí čeští podnikatelé víc.
„Nejen pro náš obor byly nejintenzivnější událostí zářijové povodně. Sluší se smeknout před každou firmou, která se s nimi dovedla vypořádat a rychle se vrátit do ‚běžného provozu‘, pochvalu si v tomto ohledu zaslouží i mnohé pojišťovny. Kdybych opět měl být konkrétní, tak bych ale zamířil trochu jinam a jmenoval případ, kdy tuzemská firma nabyla takového významu, že se jí povedlo vyjednat klíčovou dohodu s obřím zahraničním partnerem. To se povedlo v Německu Tomáši Čuprovi a jeho Rohlíku, kteří budou zajišťovat logistiku pro Amazon, jednu z největších firem světa,“ říká managing partner Renomia Group Pavel Nepala.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.
Další podnikatelé zvolili například výběr dodavatele dvou nových bloků jaderné elektrárny Dukovany, záchranu Vítkovice Steel nebo GasNet a jeho prodej společnosti ČEZ.
„Klíčové je i oznámená investice Onsemi v Rožnově pod Radhoštěm,“ připomíná šéf Kofoly Daniel Buryš obří investici v hodnotě 46 miliard dolarů, která by měla Rožnov proměnit v české Silicon Valley.
Někteří podnikatelé však jako úspěch roku vyhodnotili to, že firmy letošní rok přežily. „Za mě je obrovský byznysový počin už jen to, že se podnikatelům v současné nelehké době a často navzdory státu daří firmy udržet na trhu,“ říká majitel Central Group Dušan Kunovský.