Článek
„Vážené kolegyně, vážení kolegové, stejně jako vy, i vedení firmy s napětím sleduje současnou ekonomickou situaci, a především enormní růst cen energií. Jakkoliv je tento stav znepokojivý, jsem si jistý, že ho zvládneme.“ Tak začíná dopis, který minulý týden obdrželi všichni zaměstnanci společnosti Viscofan, která vyrábí umělá střívka pro masný průmysl.
A spolu s dopisem českobudějovická firma každému zaměstnanci v říjnu, listopadu a prosinci mimořádně navýšila mzdu o 2 tisíce korun. Na energie.
„Chceme vyslat jasný signál: I když je doba složitá i pro firmu, tak se o své zaměstnance postará,“ říká Miloslav Kamiš generální ředitel s tím, že tento krok vyjde firmu na necelých 5 milionů korun.
Viscofan přitom není jediný. „Zaměstnancům vyplatíme bonus 6 tisíc korun jako pomoc s energetickou krizí, aby zvládli navýšení záloh. Budeme ho vyplácet od výplaty za říjen po dobu šesti měsíců, to znamená každý měsíc 1 000 korun,“ hlásí za Pivovar Svijany ředitel Roman Havlík.
Společnost Mondi vyrábějící papír zase vyplatila všem téměř patnácti stům zaměstnancům ve všech závodech v České republice mimořádný jednorázový příspěvek už v září. Zaměstnanci dostali na podzimní boj s navýšenými zálohami hned 12 tisíc korun.
„Zvýšení cen dopadlo úplně na všechny, a tak jsme všem zaměstnancům chtěli pomoci,“ říká Milena Hucanová ředitelka komunikace Mondi Štětí s tím, že firma vždy svůj systém benefitů přizpůsobuje aktuální situaci.
SPECIÁL: Jak zvládnout krizi
Vše na jednom místě: Máme pro vás kalkulačky, přehledné návody, energetickou poradnu, přehled všech dotací a odpovědi na další otázky, které vám pomohou snížit dopady zdražování.
Jinde se pomoc řeší individuálně. „Platí, že již v průběhu léta jsme identifikovali mezi našimi zaměstnanci ty, kteří mohou mít od podzimu problémy v souvislosti s růstem cen energií. Jedná se například o matky samoživitelky, případně o zaměstnance s dětmi, kteří se zároveň starají o staré rodiče, a přistoupili jsme k individuálnímu zvýšení platu u těchto zaměstnanců. Finanční zdraví našich zaměstnanců ohrožených růstem životních nákladů nadále sledujeme a není vyloučené, že v případě zhoršení situace přistoupíme k další individuální pomoci,“ říká Filip Hrubý šéf komunikace České spořitelny.
Pomoc svým zaměstnancům si ale nemohou dovolit všechny firmy. „Situaci musíme vždy posuzovat z pohledu jednotlivých firem a odvětví. Každá má s ohledem na současnou krizi jiné možnosti, jak přistupovat k zaměstnaneckým benefitům. Na některé obory současná energetická krize výrazně dopadá. Nejvíce ohrožené jsou zejména energeticky náročné provozy, např. sklárny, ocelárny, výroba keramiky, potravin, ale i kovovýroba a další obory,“ říká Dagmar Kužvartová, ředitelky Sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Pomáhá ten, kdo na to má
Některé podniky podle ní dělají doslova, co mohou, aby se udržely. Firmy tak šetří v provozech, přesouvají výrobu například na noční směny, odkládají plánované investice, v několika případech už musely přistoupit i k propouštění.
„Přes všechna tato negativa se i firmy v nejzasaženějších odvětvích snaží vycházet svým zaměstnancům vstříc, právě jim by pomohla pomoc například formou kurzarbeitu, díky němuž by mohly přečkat krátkodobou napjatou situaci, “ doplňuje Kužvartová.
Společným jmenovatelem výše zmiňovaných firem je ale úspěšný loňský rok. Například Mondi Štětí loni meziročně vzrostly tržby o devět procent z 12,7 miliardy na téměř 14 miliard korun a zisk vystoupal z 2,3 miliardy korun na 2,6 miliardy. V úvodu zmiňovaný Viscofan loni vykázal tržby 6,88 miliardy korun a zisk po zdanění 798,8 milionu.
Kde a jak žádat o pomoc v těžké situaci
Pokud máte kvůli drahým energiím a inflaci obecně nedostatek financí, mohou vám pomoci tyto státní příspěvky.
Zastropování cen energií platí až od ledna, již od 1. listopadu však můžete svému dodavateli energie platit nižší zálohy. Stačí zavolat na infolinku dodavatele a domluvit se na nové výši plateb.