Článek
Článek si můžete poslechnout také v audioverzi.
Rok 2021 byl jednoznačně rokem zdražování. Na Čechy dopadlo zdražení v takové míře, jakou nepamatují.
Ceny vyskočily nejvíc za posledních 13 let a v listopadu se v průměru zvedly o šest procent. Našli jsme ale několik skokanů, kteří si za tento rok připsali ještě větší růst.
POTRAVINY
Potraviny, alkoholické nápoje i ty nealkoholické měnily letos cenovky směrem nahoru mnohem častěji, než by si lidé přáli. Ve spolupráci se společností Česká distribuční jsme porovnali ceny základních potravin v akčních letácích na začátku a na konci letošního roku. V průměru jsou hned o 8 procent vyšší.
Nejvíce zdražilo máslo, které jsme ještě na začátku roku mohli sehnat ve slevě i za 21,90 Kč. V prosinci už byla nejnižší cena 44,90 koruny.
„Nejvíce zdražilo máslo, které jsme ještě na začátku roku mohli sehnat ve slevě i za 21,90 Kč za 250 gramů. V prosinci už byla nejnižší cena 44,90 koruny. Nákup s pomocí akčních letáků však stále může pomoci ušetřit - průměrná sleva v akčních letácích na začátku prosince totiž činila 28 procent,“ říká Petr Sikora, ředitel společnosti Česká distribuční. V letácích meziročně podražily například vejce o 40 procent, brambory šly pak nahoru o 30 procent.
Český statistický úřad má poslední data za listopad. I tady je ale vidět, že rekordmanem je máslo - meziročně zdražilo o 27 procent. Například kilogram cukru podražil o 2 koruny a kilogram sýru eidam dokonce o 17 korun.
ENERGIE
Ceny energií na burze rostou. Plynu je málo, někteří dodavatelé se dostávají do problémů a dokonce končí. Na středoevropské burze Power Exchange Central Europe se cena elektřiny koncem prosince pohybuje kolem 210 eur za MWh, což je meziroční nárůst o více než 300 procent. Plyn mezitím překročil cenu 83 eur za MWh, a jeho cena tak za poslední rok vzrostla o zhruba 430 procent.
Pád dodavatelské společnosti Bohemia Energy odstartoval v Česku doslova zemětřesení na trhu s energiemi. Lidem, kteří nuceně přešli k takzvaným „dodavatelům poslední instance“ se zvedly zálohy i trojnásobně. Pád dodavatelských společností se týkal zhruba milionu odběrných míst.
A zdražování není u konce - odcházející ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) ještě před jmenováním nové vlády uvedl, že elektřina v příštím roce zdraží o 30 až 50 procent, plyn o 50 až 70 procent.
Od ledna tak zdražuje například i ČEZ. Částka na faktuře pro jeho zákazníky, kteří nemají cenu zafixovanou, se v průměru pro nejběžnější sazby zvedne zhruba o 30 procent, tedy zhruba 250 korun měsíčně. Společnost Innogy od ledna zvýší cenu elektřiny o 19 procent.
DOPRAVA
Zatímco přesně před rokem řidiči v průměru tankovali za méně než 28 korun, dnes platí v průměru za litr benzinu a nafty více než 36 korun. Podle společnosti CCS stál ještě začátkem roku litr naturalu méně než 28 korun. Dnes je za 37 korun, což je nejvíc za posledních devět let.
Výrazně zdražila i námořní doprava z Asie. Zatímco ještě začátkem roku platily firmy za kontejner přivezený z Asie zhruba dva a půl tisíce dolarů, teď je to i 20 tisíc dolarů. Jak poznamenal prodejce kol Martin Havlena, majitel značky Author, dovoz jednoho jediného kola se tím prodraží o dva tisíce korun.
STAVEBNÍ MATERIÁLY
Řada materiálů zdražila, řada není, jak pro Seznam Zprávy spočítal už dříve spolumajitel největších stavebnin v zemi Vít Kutnar, šéf firmy DEK. V jeho firmě ceny během roku v průměru vyrostly o 14 procent.
Postavit dům navíc bude nákladnější i dál. Zatímco letos vyskočily ceny plastů či dřeva, v příštím roce hrozí zdražení třeba výrobků z cementu.
SPOTŘEBNÍ ELEKTRONIKA
Ceny spotřební elektroniky žene nahoru drahá námořní doprava, rostoucí ceny materiálů i nedostatek čipů. Zatímco někteří prodejci ještě konec roku přežili z nakoupených zásob a zdražení plánují na příští rok, jiní už prodávají za „aktuální ceny“.
„Jsou kategorie, kde ceny rostou o zhruba 10 procent, to jsou například velké domácí spotřebiče, u jiných kategorií rostou spíše ceny novinek. Ale rychleji než v předešlém období,“ říká k cenám Daniel Večeřa, šéf HP Tronic, kam patří například prodejny Datart.
AUTOMOBILY
V loňském roce šly ceny nových vozů v průměru o devět procent. Letos to podle šéfa Toyota Lexus ČR Martina Pelešky bylo dalších deset procent nahoru a ani tím zdražování nekončí.