Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
V pátek se v ukrajinské metropoli Kyjevě uskuteční druhý ročník investiční konference Invest in Bravery, Investujte do statečnosti. Cílem akce je propojovat zahraniční investorské skupiny s ukrajinskými technologickými startupy.
Do Kyjeva se vydali mimo jiné zástupci fondu Soulmates Ventures nebo Presto Tech Horizons, do nějž vložil peníze zbrojní holding CSG. Z dalších zemí se konference účastní například belgický fond Seven Capital či lucemburská Satgana.
SZ Byznys popsal účel konference i důvody své účasti přímo z vlaku směřujícího k ukrajinským hranicím investiční ředitel fondu Soulmates Ventures Michal Sikyta.
Kde teď právě jste?
Teď jsme ve vlaku z Přemyšlu do Kyjeva. Na Ukrajinu se dá momentálně dostat pouze vlakem, protože stále platí bezletová zóna, takže z Prahy jede tento spoj přes Přemyšl dál na Ukrajinu.
Vy jste se zúčastnil i loňské konference Invest in Bravery. Vedlo to k nějaké investici?
Nakonec jsme do žádného ukrajinského startupu neinvestovali, ale s několika z nich jsme v kontaktu a doufám, že se nám nějakou investici podaří brzo uzavřít. My fungujeme jako akcelerátor a venture kapitálová společnost, primárně investujeme v počátečních fázích startupů a investujeme do jednoho milionu eur. Investujeme ale až ve fázi, kdy má startup platící zákazníky.
Zaměřujete se na investice do udržitelných inovací. Co čekáte od letošní konference v Kyjevě?
Primárně jde o vyjádření podpory lokálnímu startupovému ekosystému, ale zároveň také o reálnou pomoc. Rádi bychom tam našli zajímavé investiční příležitosti a podpořili je, ať už v rámci našeho akcelerátoru nebo přímo investičně.
Jak dnes vypadá ukrajinská startupová scéna?
Možnost zúčastnit se loňské akce Invest in Bravery pro mě byla velmi hluboká zkušenost. Nesmírně mě překvapilo nasazení tamních founderů i reálná kvalita startupů. Je to velmi zajímavé prostředí, které si určitě zaslouží pozornost evropských investorů.
Projevuje se na zaměření ukrajinských startupů skutečnost, že jejich země čelí ruské agresi?
Ano, samozřejmě. Kvůli invazi na Ukrajinu se hodně startupů zabývá právě obrannými technologiemi. To je teď na Ukrajině velmi specifická a potřebná oblast.
Vy ale do obrany neinvestujete, nebo ano?
Ne, ale máme v portfoliu třeba startup eAgronom, který je aktivní i na Ukrajině, takže se snažíme podporovat i startupy v našem portfoliu v aktivitách přímo na Ukrajině. To je také jeden z důvodů, proč se této akce účastním. Jsou tam další zajímavé oblasti, které jsou pro nás relevantní.
Válka řadu investorů odrazuje. Považujete tuto situaci za dobrou byznysovou příležitost?
Určitě to tak může být. Řada investorů hlavně ze západní Evropy má obavy cestovat do Kyjeva a zapojit se přímo na místě podpory tamního startupového systému. Příležitosti jsou tam velmi zajímavé.
Má Soulmates Ventures nějaký rozpočet, který jste ochotni letos do ukrajinských startupů investovat?
Jak jsem říkal, do jednoho startupu investujeme maximálně jeden milion eur. Jde nám hlavně o to, abychom našli zajímavou inovaci související s udržitelností a tým, který opravdu dokáže postavit mezinárodně úspěšnou společnost. Pokud takovou příležitost na Ukrajině najdeme, určitě můžeme zainvestovat a akcelerovat jednotky takových startupů.
Taková spolupráce se asi nedomluví hned během konference. Co se všechno musí stát, abyste do toho šli?
Pokud si vyhodnotíme, že startup zapadá do naší strategie, máme nastavený investiční proces s řadou schůzek zaměřených třeba na finanční plán, na produkt a podobně. Postupujeme krok za krokem, abychom opravdu poznali to řešení, trh, na který cílí, platící zákazníky a samozřejmě i zakladatele, kteří za tím stojí.
Soulmates Ventures
- venture kapitálová společnost a startupový akcelerátor zaměřený na udržitelné technologie
- firmu v roce 2020 založil v Ostravě Hynek Sochor
- spravuje aktiva v hodnotě 62 milionů eur
- zaměřuje se na investice do počáteční fáze startupů
- letos investoval například do energetické platformy Ogre AI a vzdělávacího startupu Youni
- loni získal ocenění jako nejlepší venture kapitálová firma střední Evropy