Článek
Technologie od jediné české firmy pomáhaly u startů vesmírných raket i v době pandemie. Dnes je využívají například při záchranných anebo pátracích akcích, v průmyslové inspekci a v zemědělství. Slouží ale i pro výzkum a vývoj dronů.
Informace a záběry si můžete poslechnout i prohlédnout v úvodní videoreportáži.
Společnost Workswell sídlící v Bubenči v Praze vyrábí termokamery a infračervené zobrazovací systémy, jejichž hlavní výhodou jsou neskutečně široké možnosti využití.
„UAV – obecně Unmanned Aerial Vehicles neboli bezpilotní letouny, kde jsou potřeba nějaké senzory a kamery – to je naše největší oblast, ve které jsme nejúspěšnější a v podstatě jsme první zařízení ukázali v roce 2015, kdy na trhu nic takového neexistovalo. Díky tomu, že jsme byli první, dokázali jsme se dostat na trhy jako Amerika, Asie, Tchaj-wan a Jižní Korea – tam všude dodáváme naše zařízení,“ říká pro SZ Byznys výkonný ředitel firmy Adam Švestka.
Koronavirus i SpaceX
Za pandemie instalovali své termokamery a systém třeba na recepci v Nemocnici v Kladně nebo také Zentivě, kde měřili teplotu potenciálně nemocných lidí. Kromě samotné teploty ale dokážou technologie od české firmy Workswell kontrolovat i vysoké napětí anebo úniky plynu z potrubí – detekovaly je už dříve i u startů amerických vesmírných raket od Elona Muska a jeho firmy SpaceX.
„Měli jsme i kameru, u které jsme už ale ukončili výrobu, která sloužila na detekci plynu a vycházela na 70 000 až 80 000 eur, protože vevnitř je speciální chlazený čip. K tomu jsme museli integrovat další kameru a nástavbové softwarové vybavení, které dokázalo ty plyny lokalizovat – detekovat, měřit teplotu a najít třeba coldspot, to znamená místo, kde uniká třeba studený plyn,“ odhaluje v úvodní videoreportáži tohoto článku CEO společnosti Workswell.
Široké je ale i rozpětí cen. Pohybují se od 1000 až do 15 000 eur podle toho, jaké mají technické parametry a software – tedy co všechno dokážou.
Zákazníci – luxusní italská stáj i páteř české energetiky
Ty nejdostupnější zajišťují protipožární ochranu v domech, skladech nebo prostorách s bateriemi do elektroaut, kde automatizovaně hlídají, vyhodnocují a samy případně alarmují nadstavbové systémy.
V autovýrobě pak sledují teplotu svárů a podle té dávají pokyn strojům, že v produkci mohou pokračovat. Ty nejdražší míří do laboratoří, ale i do terénu. V zemědělství třeba monitorují, jestli rostliny mají dost vody.
Termokamery dodával Workswell například pro Lamborghini, ČEZ, Univerzitu Johna Hopkinse, MIT nebo i americkou armádu. A právě v USA získal v posledních letech i dalšího významného zákazníka.
„Jde o USDA, neboli US Department of Agriculture, které má na starosti správu lesů včetně požárů, které jsou obecně velké téma. A tam jsme dodali 200–250 kamer za poslední dva až tři roky, což je projekt za 1,5 až dva miliony eur pro americkou státní správu,“ uvádí pro SZ Byznys dál Adam Švestka.
Výdělek putoval do technologie pro obranu Evropy
Workswell má 50 zaměstnanců a roční obrat mezi třemi až čtyřmi miliony eur, tedy zhruba 100 milionů korun, z čehož se zisk pohybuje mezi pěti a deseti procenty.
„Ten zisk by třeba mohl být i velký, ale na co mít velký zisk, když budete škrtit třeba vývoj a mít horší produkt. Nám jde o to, využít ty finance tak, abychom technologii co nejlépe zdokonalili a aby firma byla zdravá,“ dodává ředitel firmy.
V posledních pěti letech proto Workswell investoval okolo 50 milionů korun do vývoje nového modulu WEOM Thermal Core. Jde v podstatě o centrální zařízení, které má každá termokamera – všechno důležité od senzorů přes objektiv až po software. Na tomto vybavení se až dosud ale podílely i technologie z USA a Číny, a to je právě klíčová změna nového produktu – pochází čistě z Evropy a na tu hlavně i cílí.
„Dodávky do vlády, NATO, obrany a bezpečnosti. Tam s touto naší novou technologií cílíme,“ potvrzuje Adam Švestka pro SZ Byznys.
„Od minulého roku – tento i další roky, chceme být silní v Evropě, být technologie pro Evropu, proto se snažíme využívat všech možností, abychom byli stabilní a kvalitní dodavatel pro evropské firmy a trh. Když samozřejmě bude potenciál byznysu v Asii a jinde, tak jdeme i tam, ale chceme být silní v Evropě,“ dodává.
Hrozba amerických cel
V posledních letech vyvážel Workswell až 40 procent svých produktů do USA, kde má také hlavního konkurenta – společnost Flir, od které dříve sám termokamery nakupoval. Zbytek se dělil mezi Asii a Evropu.
„Jsem rád za to, že naše diverzifikace je i teritoriální. Opravdu nemáme jeden trh, na který bychom se zcela fokusovali a kvůli tomu jsme případně hodně spadli nebo vyrostli. Může to být výhoda i nevýhoda. S určitým portfoliem produktů jsme se více zaměřovali na Ameriku – třeba s UAV drony. Ale dnes v situaci, která nastává s Trumpem a vysokými cly, se můžeme stát nekonkurenčními,“ přiznává CEO české firmy.
Workswell přitom vznikl v roce 2010 jako startup, který založili tehdy ještě studenti na Fakultě elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze. Současný technický ředitel firmy Jan Kovář vyhrál soutěž o nejlepší diplomovou práci, ale protože trvala hospodářská krize a přímo jej neoslovila žádná nadnárodní společnost, založil si ji s přáteli sám. Od školy získali především startovací prostory a dodnes se rozvíjí hlavně vlastními silami.
„Ten vývoj je postupný. Firmu nefinancuje žádná banka, nemáme úvěry, nemáme ani žádné investory. Náš vývoj není startupový – typu raketa. U nás to je v podstatě vývoj postupnými krůčky. Měli jsme i období hledání investora, abychom expanzi trochu nakopli, ale jsme pro ně nezajímaví právě z toho důvodu, že nemáme rapidní zisky. A zadruhé jsme docela hardware, který dnes nikoho moc nezajímá. Aspoň v České republice to je samý AI software a investice typu 100 000 eur, a tam my moc nezapadáme, takže jdeme svou cestou. Ale jsme otevřeni příležitostem a uvidíme, co bude dál,“ uzavírá videoreportáž výkonný ředitel firmy Adam Švestka.