Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Firma Seznam.cz rozšiřuje svou datové kapacitu. Poté, co loni otevřela datové centrum Nagoja v Benátkách nad Jizerou, letos zprovozňuje novou budovu k centru Kokura v Horních Počernicích, které vzniklo v roce 2015. Data Seznam.cz ukládá také v centru Osaka, které si pronajímá od společnosti O2.
Nová budova, tzv. Kokura 3, sice sdílí prostor se stávajícím střediskem, jde však o v podstatě nezávislé nové datacentrum. „Jakkoli je Kokura 3 součástí původního datového centra, stavebně i technologicky jde o samostatnou jednotku,“ potvrzuje technický ředitel Seznam.cz Vlastimil Pečínka pro SZ Byznys.
Nová Kokura má kapacitu dva megawatty. „Dokážeme z toho vytěžit 2,4, ale přijdeme o nějakou redundanci, tedy jistotu v případě výpadku,“ uvádí Pečínka. Celá lokalita v Horních Počernicích dosahuje kapacity zhruba 3,2 megawatty, celkem Seznam.cz pro IT techniku využívá příkon o téměř šesti megawattech.
Kdyby tedy jela hodinu v kuse naplno, spotřebovala by tolik elektřiny, kolik by stačilo dvěma průměrným českým domácnostem na celý rok.
Ačkoliv se centra liší například zmíněnou velikostí, nejsou nijak rozdělena podle typu dat a neliší se ani účelově. „Když jdete na Seznam Zprávy, jednou chvíli skončíte v Kokuře, v druhé v Nagoje – a nevíte to,“ vysvětluje Pečínka. Seznam Zprávy spadají do skupiny firem Seznam.cz.
Stavba nového centra, které pokrývá zhruba 1200 metrů čtverečních, stála firmu 300 milionů korun. Podobnou částku investoval Seznam také loni do centra v Benátkách nad Jizerou, ovšem, jak připomíná Pečínka, tam ještě zbývá zhruba 50 milionů k dostavbě dalšího sálu.
„Budeme stěhovat věci ze stávajícího sálu do toho nového, je to pro nás efektivnější a levnější na provoz,“ vysvětluje Pečínka plán využití střediska v časovém horizontu zhruba pěti a více let. Datacentrum už je sice připraveno k provozu, ovšem jak říká ředitel, firmu zatím nic netlačí k urychlenému zahájení. Možnosti využití pro stávající centrum se prý ukážou časem.
„Mezi dvěma datovými centry je zhruba rok, je to krátká doba na to, aby tu byla zásadní inovace,“ říká Pečínka. Za největší posun považuje zavedení jedné napájecí větve. „V případě, že vypadne elektřina venku u distributora, pocítí to nějaké procento serverů, ale jen tím, že nepojede jeden ze dvou zdrojů,“ dodává.
Datacentrum zchladí dešťová voda
Firma využívá řadu možností, jak střediska provozovat ekologičtěji. „Snažíme se snižovat náklady na energii tak, že používáme nejchytřejší systém chlazení a minimalizujeme ztráty energie,“ popisuje Pečínka. Centra zavedla například fotovoltaiky na střeše, aby alespoň část spotřeby pokryla obnovitelnými zdroji.
Jednou z technik, které Seznam využívá k udržitelnějšímu chlazení vzduchu v datacentrech, je i dešťová voda. „Chladicí systémy spotřebovávají významné množství vody, proto je z hlediska udržitelného rozvoje žádoucí, abychom minimalizovali odběr z vodovodního řadu,“ vysvětluje vedoucí projektu Vít Vidai z Metrostavu v tiskové zprávě.
„Do dešťové kanalizace napojíme nejen přístavbu, ale i původní budovu a vodu budeme stahovat do dvou betonových akumulačních nádrží s kapacitou dohromady 840 kubíků. Jejich objem je navržen na předpoklad, že nebude pršet 21 po sobě jdoucích dní,“ popisuje Vidai.
„Toto řešení se běžně využívá v průmyslových exteriérech, zatímco pro vnitřní prostory zůstává spíše raritou. Klade totiž značné nároky na čistotu používané vody kvůli ochraně technologií i personálu, který se pohybuje uvnitř budovy. Z těchto důvodů je součástí projektu úpravna vody se soustavou armatur a UV lampou,“ dodává.
Úpravna, která funguje i v centru Nagoja, čerpá vodu z podzemní nádrže, kam se voda při dešti uloží. Odtud po úpravě putuje na střechu do vzduchotechnických jednotek. „Ty vodu potřebují jednak k úpravě vlhkosti vzduchu, který ženou na datový sál, a tím snižují riziko statické elektřiny, a v létě pak pro snižování teploty nasávaného vzduchu,“ upřesňuje Pečínka.
Centrum, které využívá k chlazení venkovní vzduch, je podle slov ředitele připraveno na všechny klimatické podmínky. „Nevadí nám žádný extrém, když trvá kratší dobu,“ uvádí Pečínka. „Daří se nám na sále držet teplotu do 25 stupňů, ale měli jsme i tři hodiny v kuse, kdy tam bylo 28, a to vůbec nevadí,“ dodává.
O stavbu centra se postarala stavební společnost Metrostav. Realizaci zajistila firma Altron, která je generálním dodavatelem projektu. Podílely se také firma OK Puls, která se zabývá chlazením a vzduchotechnikou, a dodavatel technologických zařízení v oblasti silno- a slaboproudu Brema.