Článek
Analýzu si také můžete poslechnout v audioverzi.
Co se dočtete v analýze
- Rok po pádu Bohemia Energy funguje z celé společnosti už jen odnož Amper Market, i ta ale zanikne.
- Jiří a Hana Písaříkovi ale stále svádějí boj se svým bývalým obchodním partnerem Tomášem Bártou. Ve hře je podíl, který na vrcholu slávy Bohemia Energy mohl mít hodnotu i kolem jedné miliardy korun.
- Krachu navzdory dnes Písaříkovi vlastní koně za sto třicet milionů a soukromý tryskáč.
Kolem 900 tisíc domácností dostalo před rokem 13. října ledovou sprchu, když jim jejich dodavatel energií Bohemia Energy oznámil, že končí. Postupné vypořádání závazků firmy a většiny jejích odnoží trvalo až do letošního jara. Poslední fungující společností ze skupiny Jiřího a Hany Písaříkových zůstal Amper Market. Také v případě této firmy je ale konec jen otázkou času.
Zatímco zbytek Bohemia Energy už v podstatě nefunguje, přežití Amper Marketu zajistil unikátní kontrakt na odběr elektřiny přímo od výrobce, konkrétně od Tepláren Brno.
Brněnský městský podnik totiž kromě tepla vyrábí také elektřinu. Tu od brněnských tepláren kupuje od roku 2019 právě Amper Market. Loni to bylo 357 tisíc megawatthodin. To byla přibližně třetina z objemu, který Amper Market dodal zákazníkům. Amper Market dodává elektřinu hlavně firmám. Mezi odběrateli má též školy či nemocnice.
Část podnikových klientů dostala letos od Amper Marketu nepříjemný dopis. V něm dodavatel energií naléhal, aby odběratelé proudu přistoupili na výrazně vyšší ceny.
„V případě, že nedojde k oboustranné dohodě na pokračování v dodávkách, bude společnost Amper Market nucena přistoupit ke krajnímu řešení stávající situace, spočívající v ukončení dodávky komodity do vašich odběrných míst,“ napsala firma jednomu ze svých klientů. Dopis má redakce SZ Byznys k dispozici.
Mediální zástupce Amper Marketu již dříve vysvětloval, že přechod na vyšší cenu měl být pro klienty jen dočasnou nepříjemností. „Jednali jsme se zákazníky a společně našli řešení, abychom byli schopni zajistit pokračování dodávek po dobu, než začne topná sezóna a teplárny plně obnoví svoji výrobu. Jednou ze změn v dodávkách energií je, že po přechodnou dobu, tedy letní období, budou klienti částečně na spotových cenách,“ reagoval v dubnu Písaříkův mluvčí Miroslav Deneš.
Situace byla citlivá též proto, že část elektřiny odebrané z Tepláren Brno prodal Amper Market prostřednictvím státního operátora OTE na volném trhu. Firma si takto měla přijít na desítky až stovky milionů korun, uvedly již dříve s odvoláním na své zdroje Hospodářské noviny. Zástupce Amper Marketu tehdy reagoval tím, že to byly jen přebytky elektrické energie z letošního prvního čtvrtletí a za utržené peníze firma nakoupí elektřinu na další období.
Amper Market patřil původně byznysmenovi Janu Palaščákovi a jeho společníkům. V roce 2018 prodali firmu Písaříkovým. Zatímco majitele firma změnila, jméno nikoliv. Se současnou Palaščákovou skupinou Amper už ale nemá Amper Market nic společného.
Palaščák nese počínání Amper Marketu pod taktovkou Písaříkových nelibě. „Amper Market se systematicky obohacuje na svých klientech, kterým opakovaně odmítá dodávat energie za sjednané ceny,“ řekl již dříve pro SZ Byznys.
Za kolik Písaříkova firma proud od brněnských tepláren nakupuje, zůstává tajemstvím. Žádná ze stran cenu nesdělila. Znění kontraktu mezi Amper Marketem a Teplárnami Brno je sice zveřejněné v registru smluv, údaje o ceně nakupované elektřiny jsou ale začerněné.
„Společnost Amper Market nabídla od roku 2019 vždy pro Teplárny Brno nejvýhodnější podmínky, včetně ceny,“ sdělila mluvčí Tepláren Brno Zuzana Novotná.
Amper Market má v každém případě nákup elektřiny od brněnských městských tepláren zajištěný až do konce roku 2023. Smlouvu o dodávkách elektřiny na příští rok uzavřela firma s Teplárnami Brno 12. srpna 2021. Tedy jen dva měsíce předtím, než Bohemia Energy oznámila konec.
V minulém roce koupil Amper Market většinu elektrické energie, kterou Teplárny Brno vyrobily. Podle poslední zveřejněné výroční zprávy tepláren za finanční rok končící v září 2021 odebral Amper Market celkem 357 tisíc megawatthodin elektřiny. Samotné Teplárny Brno prodaly na veřejném trhu jen 24 tisíc megawatthodin. Pro zajímavost Dopravní podnik města Brna ve stejném období odebral od městských tepláren 50 tisíc megawatthodin elektrické energie.
Slábnoucí zdroj
Zdroj elektrické energie ale začne pro Amper Market slábnout. „Dodávky elektřiny na rok 2023 byly významně sníženy. Plánované množství již představuje minoritní objem z celkové roční produkce Tepláren Brno,“ řekla zástupkyně městských tepláren.
Navíc není ani jisté, jestli bude Amper Market odebírat proud z tepláren i v přespříštím roce. „Výběrové řízení na prodej diagramu elektřiny na rok 2024 spustíme v nejbližším období. Výsledek nyní nemůžeme předvídat. Budeme ale postupovat s péči řádného hospodáře a zohledníme veškerá tržní rizika,“ dodala mluvčí Tepláren Brno. Písaříkův mediální zástupce nechal otázky ohledně aktuálního byznysu svého klienta bez odpovědí.
Amper Market je v současnosti již poslední fungující firmou ze skupiny Bohemia Energy. Ostatní části holdingu Písaříkovi postupně utlumují. Postupnému vypořádávání závazků vůči klientům a obchodním partnerům věnovala Bohemia Energy celou první polovinu letošního roku. Několik firem na okrajích holdingu už vstoupilo do likvidace. V insolvenčním řízení není žádná.
Zatímco ze samotné skupiny Bohemia Energy funguje naplno v podstatě už jen Amper Market, musejí se Jiří a Hana Písaříkovi vypořádat s jedním nepříjemným dědictvím po svém někdejším impériu. Stále se totiž ještě lítě sváří s bývalým obchodním partnerem Tomášem Bártou.
Boj o podíl
Bárta pomohl Bohemia Energy v začátcích prostřednictvím svých podomních prodejců získat velkou část klientů. Následně se začal odvolávat na dohody s Písaříkovými, které měly Bártovi za jeho pomoc s klienty ve skupině zajistit desetiprocentní podíl. Jenže majitelé Bohemia Energy dohody zpochybnili. Mezi oběma stranami se vzápětí rozpoutaly ostré spory. Ve hře byl podíl, který na vrcholu slávy Bohemia Energy mohl mít hodnotu i kolem jedné miliardy korun.
Spory rozkošatělé do několika větví se před různými soudními instancemi táhnou už roky. Dvě důležité věci se však mezitím změnily. Tomáš Bárta a jeho skupina EMTC mezitím zkrachovali. Boj o nároky vůči Písaříkovým převzal Bártův insolvenční správce Jaroslav Brož a Petr Bujnoch, hlavní Bártův věřitel a tvrdý vymahač pohledávek v jedné osobě.
Druhou významnou změnou je fakt, že vzhledem k ukončení činnosti hlavní části Bohemia Energy už pro správce a Bujnocha podíl ve firmě zdaleka nemá takovou hodnotu jako dříve. V úvahu tedy připadá vymožení finanční kompenzace.
Bez šancí přitom nejsou. V jednom ze sporů o podíl se Vrchní soud v Praze letos v květnu postavil na stranu Bárty. Písaříkovi ale ještě sázejí na mimořádný opravný prostředek a na vývoj v dalších větvích sporu.
Bártův insolvenční správce ale už kvůli ocenění podílu v Bohemia Energy začal z Písaříka dolovat účetnictví firmy a další informace o peněžních tocích včetně odměn a dividend Písaříkových. Těm už vydání dokumentů nakázal dokonce soud.
„Aktuální rozhodnutí nemá v insolvenční praxi dosud obdoby. Insolvenční soud v podstatě umožnil přeskočit standardní nástroje a vyžadovat od jedné z osob, které mezi sebou vedou desítky dalších sporů, takřka jakékoli informace a dokumenty. Bohemia Energy Entity věří, že tento zneužitelný precedent bude zrušen odvolacím soudem,“ reagoval mluvčí Bohemia Energy Deneš. Vrchní státní zastupitelství v Praze však aktuálně odvolacímu soudu navrhlo, aby odvolání jako nepřípustné zamítl.
Do komplikovaných právních bitev si Písaříkovi najímají ostřílené právníky z velkých advokátních kanceláří. V hlavní části boje s Bártou letos své zástupce vyměnili. Dlouholetého právníka Bohemia Energy Petra Kuhna z kanceláře Badokh vystřídal advokát Petr Sprinz z kanceláře Allen & Overy.
Koně a tryskáč
Kromě boje o pozůstalost z Bohemia Energy vlastní Písaříkovi nadále bokem svého někdejšího byznysu v energetice jezdecký areál Horse Park Kamenný Dvůr. Nachází se nedaleko středočeské Dobříše.
V areálu jsou ustájení koně, kteří jsou majetkem další firmy Písaříkových – Bohemia Energy Club. Podle poslední zveřejněné výroční zprávy firmy za rok 2020 vlastnila koně v účetní hodnotě přes 132 milionů korun.
Společnost Bohemia Energy Club má kromě koní ještě další zajímavý majetek, a sice soukromý tryskáč Challenger 300, výrobcem označovaný též jako Bombardier BD-100. Letoun vyrobený v roce 2010 si Písaříkovi registrovali v roce 2017, vyplývá z rejstříku Úřadu pro civilní letectví.
V poslední zveřejněné výroční zprávě měla společnost Bohemia Energy Club dopravní prostředky v účetní hodnotě kolem čtvrt miliardy korun. Zda je to jen hodnota tryskáče, nebo i dalších dopravních prostředků, není z dokumentu jasné.
Zatímco firma Písaříkových letoun vlastní, provozovatelem je společnost CTR Atmospherica Aviation zabývající se pronájmy soukromých letadel. Podle informací SZ Byznys letoun zčásti využívají pro svou potřebu přímo Písaříkovi, zčásti Challenger dále pronajímají. Jen v první polovině října uskutečnilo letadlo dvanáct letů po Evropě, vyplývá z údajů na serveru FlightRadar24.com, který sleduje letecký provoz.