Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dlouholetí obchodní partneři Michal Šušák a Ivo Nejdl loni zprovoznili bateriové úložiště v areálu elektrárny v Plané nad Lužnicí za čtvrt miliardy. Teď se spojují s firmou Jipocar Power kvůli dalšímu projektu.
„Skupina C-energy nepřipravuje koupi Jipocar Power. Mezi společnostmi probíhá diskuse o konkrétním společném projektu, v tuto chvíli však s ohledem na stav jednání nebudeme komentovat jakékoli detaily,“ uvedl pro SZ Byznys jednatel C-energy Ivo Nejdl.
Spolupráci obou firem už začal posuzovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Po schválení bude následovat podpis smlouvy.
Podle informací SZ Byznys připravuje C-energy a Jipocar společnou projektovou firmu, která by měla vybudovat bateriové úložiště podobné těm, které dnes již v C-energy v Plané nad Lužnicí vlastní.
Bateriové úložiště
- Bateriové úložiště je systém skladování energie který zachycuje energii z různých zdrojů a ukládá ji do dobíjecích baterií pro pozdější použití.
Podle kapacity a výkonu jsou určena pro domácí či průmyslové použití.
- Domácí bateriová uložiště jsou vhodná pro rodinné domy i menší provozovny, kde jsou primárně využívána pro efektivní hospodaření s energií vyrobenou fotovoltaickými panely a pro energetickou zálohu objektu v případě výpadků distribuční sítě.
- Průmyslová bateriová uložiště pak již disponují výrazně vyšší kapacitou a výkonem, kromě využívání energie z obnovitelných zdrojů zajišťují zejména omezení odběrových špiček a stabilizaci elektrické sítě.
- Bateriová uložiště nabízejí také možnosti dalšího snížení provozních nákladů výhodným využíváním rozdílů v tzv. spotové ceně elektrické energie.
Loni zprovoznila C-energy své druhé úložiště v areálu energetického zdroje v Plané nad Lužnicí. Výkon baterie činí 15 megawattů, kapacita pak 22 megawatthodin. Aktuálně ještě dokončuje třetí baterii v Táboře o výkonu a kapacitě 8 MW/8 MWh, kterou doplní nový nízkoemisní zdroj na místě bývalé teplárny. C-energy patří k firmám s největší skladovací kapacitou elektřiny v Česku.
Bývalí bankéři a manažeři skupiny PPF Šušák s Nejdlem koupili teplárnu a elektrárnu v Plané v roce 2011 od americké skupiny AES a kompletně ji zmodernizovali. Místo uhlí dnes zdejší kotle běží na plyn a biomasu. V roce 2021 přikoupili majoritu v nedaleké Teplárně Tábor od německé skupiny Uniper, což umožnilo vytvořit jednotný systém centrálního vytápění v regionu a zdroj v Táboře odstavit.
C-energy měla podle posledních zveřejněných výsledků za rok 2023 rekordní zisk před zdaněním 990 milionů korun, především kvůli vysokým cenám elektřiny. Je součástí žebříčku Česká elita, do kterého redakce SZ Byznys spolu s poradenskou společností Deloitte vybrala stovku nejhodnotnějších podniků pod kontrolou tuzemských majitelů.
Jipocar Group je jihlavská rodinná firma, která vznikla v roce 1990. Podniká v autodopravě a logistice. Postupně svoje aktivity rozšířila do průmyslového a realitního developmentu a vlastní i větrné elektrárny pod hlavičkou Jipocar Power.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.