Hlavní obsah

Burzovní smolař Eurowag vyplatí dividendu a doufá v efekt „hejna ptáků“

Foto: Jiří Nádoba, SZ

Martin Vohánka, zakladatel a šéf firmy Eurowag.

Největší česká firma na londýnské burze doufá v průlom se svojí aplikací, která má fungovat jako Uber nebo Revolut pro kamiony. Její šéf si stýská, že trh ho zatím nechápe, i když s ním po Evropě jezdí už 300 tisíc aut.

Článek

Milion kamionů chce výhledově obsloužit český podnikatel a filantrop Martin Vohánka se svou miliardovou firmou Eurowag, kterou považuje za nástroj k revoluci na trhu nákladní dopravy.

Před třemi a půl lety s ní udělal jako jeden z mála českých start-upů ne příliš povedený debut na londýnské burze. Cena akcií Eurowagu tam mezitím spadla na polovinu, i když firma vykazuje každým rokem dvouciferný růst.

Menší zlepšení nastalo minulý týden, kdy firma zveřejnila nová rekordní čísla za rok 2024 a slíbila investorům osladit život mimořádnou dividendou. Burzovní malátnost Vohánka vysvětluje tím, že do Londýna vyrazil v nevhodnou dobu a že pro finanční trhy je zatím jeho firma málo srozumitelná – což se ale prý brzy změní.

„Náš příběh je zkrátka úplně nový,“ říká k nepochopení Vohánka, známý vedle podnikání také svými občanskými aktivitami, jako je hospodářsko-politická iniciativa Druhá ekonomická transformace, podpora médií přes Fond nezávislé žurnalistiky nebo snaha o záchranu památkově chráněného železničního mostu pod Vyšehradem.

Eurowag se snaží prosadit jako jeden komplexní správce všech služeb, které autodopravci a jejich řidiči potřebují – od palivových karet přes placení mýta až po navigaci a účetnictví. Loni k ní bylo připojeno 302 tisíc kamionů napříč Evropou. Podle žebříčku Česká elita patří mezi nejhodnotnější firmy v českých rukou.

Její tržby stouply o 14 procent na 7,3 miliardy korun a hrubý zisk o čtvrtinu na 2,2 miliardy. Od roku 2021 se obě čísla zvedla skoro na dvojnásobek. I proto Vohánka říká, že aktuální kurz akcií na burze se mu „hrubě nelíbí“ a považuje ho za „nesmysl“, a to jak vzhledem k výsledkům, tak hlavně vůči potenciálu do budoucna.

„Silniční doprava se vším, co je na ni navěšeno, dělá pět procent HDP. Přes tuhle nesmírnou důležitost ale jde o sektor, který trpí spoustou chronických problémů,“ říká podnikatel původem z Mostu, kde firmu založil před třiceti lety. „Celé to odvětví je analogové,“ říká k příležitostem, které ve službách pro kamiony vidí.

Aby kamiony nejezdily prázdné

Jeho vizí je soustředit všechny obslužné a datové systémy, s nimiž dopravní firmy pracují, do jedné aplikace. Ve zkratce ji popisuje jako Uber nebo Revolut pro kamiony, od loňska ji má hotovou a postupně na ni chce převést celou svou konzervativní klientelu, složenou ale hlavně z menších a rodinných firem.

Z loňských čtyř procent se chce dostat letos na 30 procent a příští rok na 80 procent z celkového počtu obsluhovaných aut. Prostor vidí v tom, že trhu dominují právě malé firmy. „Průměrně velká firma v EU má jen sedm kamionů,“ vysvětluje Vohánka s tím, že tito dopravci se obvykle topí v „džungli“ několika nepropojených datových systémů pro různé služby a že jedna aplikace jim může zásadně usnadnit život.

Jedním z důsledků digitalizace by dle Vohánky mohlo být, že se dopravní firmy dostanou přes Eurowag napřímo k zákazníkům, jako se to povedlo s Uberem pro taxislužby. Lepší práce s daty a lepší organizovanost dopravců by mohla podle Vohánky výhledově změnit i to, že dnes třetina kamionů jezdí po silnicích naprázdno jen proto, že se odněkud vrací bez nákladu.

Firma z loňského zisku vyplatí mimořádnou dividendu tři pence na akcii, jejich cena aktuálně činí 66 pencí. Po oznámení výplaty a vyššího zisku za poslední týden hodnota vyskočila o deset procent.

V roce 2021 Eurowag debutoval v Londýně za 135 pencí. Pokles si Vohánka vysvětluje tím, že lidé na burze se nechovají vždy racionálně a podobně jako v normálním světě jim trvá, než něčemu novému uvěří.

„Jsou jako dav nebo jako hejno ptáků,“ bilancuje Vohánka. „Štve mě, že trvá, než investoři firmu plnohodnotně ocení. Ale jsem připravený si počkat,“ dodává šéf a zároveň hlavní majitel s podílem 48 procent akcií, v nichž má aktuálně jmění za šest miliard korun.

Z Evropy do USA?

„Je pravda, že jejich příběh není snadné pobrat,“ souhlasí Bram Buring, analytik pražské brokerské společnosti WOOD & Company. Akcie Eurowag patří mezi ty, které sleduje, a stejně jako ostatní analytici doporučuje nakupovat. Férovou cenu vidí vzhledem k výsledkům a potenciálu na 120 pencích, tedy skoro na dvojnásobku dnešních hodnot. Konsensus všech osmi analytiků, kteří Eurowag monitorují, je podle agentury Bloomberg 113 pencí.

Zátěží pro Eurowag podle Buringa zatím je, že musí provozovat paralelně dva světy – původní separátní aplikace, na jaké jsou dopravci u Eurowagu zvyklí, a novou univerzální platformu. Letos do ní Eurowag chce začít převádět služby spojené s platbami za palivo a za mýto, kompletní migrace má nastat během dvou let.

„Dopravci jsou konzervativní, ale když se je Eurowagu povede převést do nové univerzální platformy, což teprv začíná a nejde to přes noc, firma má to určitě velký potenciál. Většinu nákladů na tento obrat už má za sebou a když se jí povede, dá se pak z Evropy růst do USA nebo kamkoli jinam,“ přibližuje Buring.

Žebříček nejhodnotnějších firem Česka

Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.

Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.

Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.

Doporučované