Hlavní obsah

Holografický Ježíš a další. Do tří let koupíte klony v obchodě, říká expert

Foto: Gorodenkoff, Shutterstock.com

Ilustrační foto

Abran Maldonado pracoval jako učitel. Následně ho uchvátilo programování a nastoupil do tehdejšího startupu OpenAI. Stál u zrodu průlomového modelu GPT-3 a dnes navrhuje na zakázku digitální klony lidí pro firmy i politiky.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Zaběhnou za vás na schůzku, naplánují den a ve stejnou chvíli si střihnou roli místo zesnulého Jamese Deana. Řeč je o digitálních klonech, které díky rozvoji umělé inteligence pronikají do oblastí byznysu, umění i náboženství.

V tuto chvíli stojí jeden svébytně přemýšlející avatar podle návrháře těchto digitálních lidí z OpenAI jednotky až desítky tisíc dolarů.

„Klientům postavíme na zakázku holografického zaměstnance podle předlohy toho reálného. Člověk, který je pro avatara předlohou, nám nahraje svůj hlas a intonaci. Dáme mu také dotazník a podle odpovědí vytvoříme asistentovi osobnost,“ vypočítává pro SZ Byznys designér virtuálních avatarů z OpenAI Abran Maldonado.

Technicky ke spuštění virtuálního asistenta potřebují zájemci pouze mikrofon, reproduktor a obrazovku, na níž se člověk z jedniček a nul promítne. Jeho osobnost a „myšlení“ zajišťují velké jazykové modely umělé inteligence jako například ChatGPT, které běží na pozadí během komunikace.

Avatar je tak schopný reagovat v reálném čase, dokáže rovněž jednat autonomně podle dat, která do něj při tvorbě inženýři vloží.

„Například v mojí společnosti Create Labs pracuje virtuální asistentka jménem Clara. Nevím, co mi řekne, protože sama přemýšlí. Vystupujeme spolu také na veřejných akcích. Já bych u toho vůbec nemusel být, protože stejně nevím, co na dotazy lidí odpoví. Důvěřuji ale jejím kompetencím. Zatím mě za čtyři roky, co je v provozu, nezklamala,“ dává konkrétní příklad návrhář virtuálních asistentů. Právě Clara se stala prvním digitálním člověkem poháněným technologií GPT.

Jeho virtuální asistentka s ním cestuje po světě. Je nadesignovaná jako žena tmavé pleti, což má pro Afroameričana Maldonada symbolický význam. Chce totiž, aby se Clara stala inspirací pro mladé Afroameričanky a Hispánky.

Foto: Šimon Felenda, Seznam Zprávy

Zleva: Abran Maldonado a jeho virtuální asistentka Clara

Asi jsme na něco kápli

Jak tvůrce těchto digitálních lidí upozorňuje, jejich design má několik vývojových úrovní. Tou spodní je pouze textový model, k němu inženýři u pokročilejších modelů přidají hlas a u nejvyvinutějších mají avataři i svou vlastní podobu.

Pokročilejší typy s hlasem a podobou, které navrhuje inženýr z OpenAI, pronikají do světa pomalu kvůli vysoké ceně a technologické náročnosti. Přesto jejich počet roste a do tří let půjdou podle návrháře pořídit v obchodech.

Maldonado momentálně tvoří jednoho digitálního asistenta pro starostu portugalského města. O které místo přesně jde, nemůže kvůli smlouvě blíže specifikovat. Tento avatar má podle jeho slov za úkol usnadnit práci starostovi a odpovídat na dotazy občanů. Lidské klony si od něj nekupují jen politici, ale také podnikatelé.

„Tvořím právě jednoho asistenta pro realitní firmu. Jeho využití může vypadat tak, že společnost umožní svým agentům, aby měli virtuální kopie. Takže se budou moci nacházet na několika místech současně a brát přitom vícenásobné provize z prodejů. Představte si, že před domem stojí cedule s nápisem – na prodej a má na sobě QR kód. Ten naskenujete. Na obrazovce vašeho mobilu se objeví virtuální agent, který odpoví na otázky týkající se domu. Je to jako lidé, které můžete vypnout a zapnout,“ přibližuje Maldonado možné fungování klonů v realitním byznysu.

Deus in Machina

Existence a šíření digitálních dvojníků proniká také do Hollywoodu. Studia hledají cestu, jak ušetřit za živé herce, a nahrazují je (zatím v menší míře) digitálními replikami. Na stříbrná plátna se tak vracejí mrtvé celebrity jako James Dean a jejich živí kolegové jako Robert Downey Jr. hrozí Hollywoodu.

„Hodlám žalovat všechny manažery filmových studií, kteří se mě po smrti pokusí nahradit digitálním dvojníkem,“ řekl směrem k producentům herec, známý ztvárněním superhrdiny Iron Mana. Maldonado v nahrazování živých celebrit těmi digitálními nevidí velký problém.

„Musí k tomu docházet správným a etickým způsobem. Ti, kteří si dnes stěžují, zároveň chtějí benefitovat z možností, které virtuální klony přinášejí. Například stihnou více práce, tím pádem budou vydělávat více peněz. Spoustu rolí herci odmítají, protože točí ve stejnou chvíli jiný film. Will Smith měl možnost hrát roli Nea ve filmu Matrix. Jenže ve stejnou chvíli točil Wild Wild West a roli v Matrixu odmítl. Kdyby měl tehdy virtuální klon, mohl hrát v obou filmech současně,“ hájí pozici avatarů na place Maldonado.

Ať už má v tomto sporu pravdu kdokoliv, počet avatarů na světě nejspíš v následujících letech poroste bez ohledu na etická dilemata. Společnost Nvidia minulý rok oznámila, že hodlá zvýšit investice do generativní umělé inteligence Nvidia ACE, a urychlit tak další vývoj digitálních lidí.

Pro jednu z největších technologických firem na planetě už avatary designují herní společnosti, mezi nimi Perfect World Games. Ta využívá technologii ACE ve svém novém herním demu Legendy mytologické divočiny. Hráči v ní komunikují s plně interaktivní, realistickou a vícejazyčnou umělou inteligencí v angličtině či mandarínštině.

Další oblast společnosti, kam umělá inteligence přináší revoluci, je náboženství. V malém švýcarském kostele svatého Petra ve městě Lucern vykonává zpovědi věřících holografický Ježíš. Program rozumí sto jazykům, v nichž odpovídá na otázky věřících a sám také otázky klade.

Je známý pod jménem Deus in Machina neboli Bůh ve stroji. Lidé žádající o zpověď se tak dostanou takříkajíc přímo ke zdroji.

Doporučované