Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čistý zisk skupiny ČSOB za prvních devět měsíců letošního roku stoupl na 13,6 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o dvě procenta. Jedné z největších tuzemských bank rovněž narostl objem aktiv pod správou – v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 19 procent na 404 miliard korun.
Majetek v podílových fondech skupiny meziročně stoupl o 27 procent. Objem fondu ČSOB Bohatství překročil hranici 50 miliard korun a udržel si prvenství největšího smíšeného fondu na českém trhu s průměrným ročním výnosem 5,18 procenta za posledních pět let.
Hospodářské výsledky za tři čtvrtletí už v předchozích týdnech zveřejnily všechny ostatní velké banky v Česku, včetně těch, s jejichž akciemi se obchoduje na pražské burze. Jejich pozitivní výsledky se promítají také do hodnoty akcií.
Například rakouské finanční skupiny Erste Group, pod kterou spadá Česká spořitelna, vzrostly za posledních 12 měsíců o 61 procent na 1353 korun, Monety Money Bank o 32 procent na 119 korun a Komerční banky o 24 procent na 830 korun.
Tento růst je poháněn nejen stabilní ziskovostí a efektivitou, ale i intenzivními investicemi do digitalizace a inovativních produktů, které banky zavádějí s cílem zlepšit klientský zážitek a zefektivnit své náklady.
Zisk podpořen prodejem budovy
Komerční banka ve třetím čtvrtletí 2024 dosáhla meziročního nárůstu čistého zisku o 45,2 procenta na 6,2 miliardy korun. Tento růst je zároveň výsledkem jednorázového příjmu 2,5 miliardy korun z prodeje historické centrály na Václavském náměstí v Praze, ale i přes tuto mimořádnou položku banka vykázala solidní růst výnosů o 3,2 procenta na 9,2 miliardy korun.
Jednou z hlavních výzev, kterým banka čelí, je pokles čistých úrokových výnosů, který se meziročně snížil o čtyři procenta. Analytik J&T Banky Milan Lávička se k výsledkům proto vyjádřil spíše skepticky.
„Celkově vnímáme zveřejněné informace mírně negativně především kvůli zklamání na úrovni čistých úrokových výnosů.“
„Čistý zisk Komerční banky za tři čtvrtletí překonal o dvě procenta očekávání finančního trhu,“ uvedl analytik Fio banky Karel Nedvěd. Zároveň ale upozornil, že k hospodářskému výsledku podstatně přispěl prodej budovy banky na Václavském náměstí.
Na vliv prodeje budovy upozorňuje i analytik XTB Tomáš Cverna, podle něj by bez této transakce výsledky očekávání trhu nepřekročily. Hospodaření banky ale hodnotí celkově pozitivně.
„Komerční banka zaznamenala mezičtvrtletní nárůst čistých úrokových výnosů, avšak oproti loňskému třetímu kvartálu byla zveřejněná čísla nižší o 3,9 procenta. Komerční banka, stejně jako Moneta, zveřejnila silný růst výnosů z poplatků, ten však nenaplnil očekávání. Pod to se podepsala ochota spotřebitelů a firem ponechat prostředky na úročených vkladech. Z hlediska kvality úvěrového portfolia je situace v Komerční bance stabilní,“ uvedl podle ČTK Cverna.
Česká spořitelna: Růst úvěrů a správy investic
Česká spořitelna vykázala ve třetím čtvrtletí čistý zisk ve výši 19,4 miliardy korun, což znamená meziroční nárůst o 32,7 procenta. Provozní zisk banky činil 24 miliard korun, tedy zvýšení o 28,9 procenta. Tento výsledek potvrdil vedoucí pozici České spořitelny na českém trhu, přičemž banka dosahuje silných výsledků zejména v oblasti hypoték a správy investičních produktů.
„Objem úvěrů na bydlení poprvé překročil 500 miliard korun, což svědčí o důvěře klientů v naši banku,“ uvedl Ivan Vondra, člen představenstva odpovědný za finanční řízení.
Česká spořitelna si udržuje vedoucí postavení nejen díky hypotékám, ale také v oblasti správy investic pro retailové klienty, kde objem produktů dosáhl hodnoty 400 miliard korun. Klientské vklady vzrostly o 5,8 procenta na 1,5 bilionu korun, což odráží příznivý trend v ukládání prostředků domácností i veřejného sektoru.
Čisté úrokové výnosy České spořitelny vzrostly o 15,7 procenta na 29,4 miliardy korun, což přispělo k celkové ziskovosti.
Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, dosáhla za prvních devět měsíců letošního roku provozního zisku 4,51 miliardy eur (přibližně 114 miliard korun), což je meziroční nárůst o 7,9 procenta. Tento růst byl podpořen příznivými úrokovými sazbami, a obzvlášť dobře se Erste dařilo v zemích střední a východní Evropy.
„Výsledky Erste za třetí čtvrtletí překonaly očekávání díky vyšším úrokovým výnosům, než se předpokládalo. Vedení banky opět zvýšilo odhad pro zisk na celý rok 2024. Celkově výsledky hodnotíme pozitivně,“ uvedl analytik Fio banky Karel Nedvěd.
Analytik Milan Lávička z J&T Banky doplňuje, že podle jejich odhadů by mohl celoroční zisk Erste dosáhnout alespoň 3,3 miliardy eur. Při současné politice vyplácet 40 až 50 procent čistého zisku by to znamenalo dividendu kolem 3,2 až čtyř eur na akcii, což odpovídá hrubému výnosu 6,5 až 8,2 procenta.
„Celkově považujeme výsledky za pozitivní, jak z pohledu samotných čísel za třetí čtvrtletí, tak i díky zvýšení celoročního výhledu,“ uvedl Lávička.
Stabilní růst výnosů a mimořádná dividenda
Už minulý týden představila své výsledky Moneta Money Bank, která vykázala čistý zisk ve výši 4,2 miliardy korun za prvních devět měsíců roku, což představuje meziroční nárůst o 6,6 procenta.
Banka rovněž zvýšila svůj výhled na celý rok 2024 a očekává, že dosáhne minimálního čistého zisku 5,6 miliardy korun. Kromě toho navrhla výplatu mimořádné dividendy ve výši tří korun na akcii, která má být vyplacena v prosinci.
„Dosáhli jsme uspokojivých výsledků a v roce 2024 plánujeme dosáhnout čistého zisku ve výši nejméně 5,6 miliardy korun,“ komentoval výsledky generální ředitel Tomáš Spurný. Moneta vykázala nárůst klientských vkladů o 7,3 procenta na 421 miliard korun a také silný růst v oblasti investičních produktů, kde objem spravovaných prostředků vzrostl o 63 procent na 54,4 miliardy korun.
Analytik Michal Křikava z Patria Finance označuje výsledky Monety za mírně lepší než očekávané díky vyšším úrokovým výnosům a příznivému výhledu na další růst. „Celková dividenda za rok 2024 by mohla dosáhnout minimálně 9,9 koruny na akcii,“ odhaduje Křikava.
Doplnili jsme údaje o hospodaření ČSOB.
Podívejte se: Seznam Zprávy sestavily žebříček 100 nejhodnotnějších českých firem. Kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku je možné zjistit další podrobnosti o umístěné společnosti.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.