Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zejména chemický a zemědělský koncern Agrofert, jeden z největších zaměstnavatelů v Česku, oznámil v tiskové zprávě své finanční výsledky za rok 2023. Firmě klesl meziročně zisk o 84 % na 2,09 miliardy Kč. Konsolidované tržby klesly o 14 %, ztrácely všechny segmenty, a to kvůli klesajícím cenám zejména chemie a zemědělství.
Do února 2017 vlastnil koncern přímo tehdejší ministr financí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.
„Agrofert patří dlouhodobě mezi největší české investory na Slovensku, v Německu a Maďarsku. Loňská akvizice společností divize výroby dusíkatých hnojiv Borealis – nyní skupiny LAT Nitrogen, nás zařadila mezi nejvýznamnější české investory v Rakousku a ve Francii. Celkové tržby koncernu ze zahraničí tvoří již 60 % našich příjmů,“ říká Zbyněk Průša, předseda představenstva společnosti.
Objem bankovních a jiných úvěrů se meziročně zvýšil o 14,8 miliardy Kč, a to především právě z důvodu zmíněné akvizice společností skupiny LAT Nitrogen. „Přibližně čtyři pětiny úvěrů koncernu Agrofert (v celkové výši 47,1 miliardy Kč) jsou aktuálně v cizích měnách, zejména v eurech. Jen přibližně pětina úvěrů je v korunách,“ uvádí tisková zpráva.
„Agrofert zaměstnává na 32 000 lidí, z toho více než 20 tisíc v Česku. Považujeme za samozřejmé, že peníze, které zde vyděláme, zde také zdaníme. Loni jsme v České republice na daních a odvodech zaplatili více než čtyři miliardy korun,“ zdůrazňuje Průša.
Podívejte se: Seznam Zprávy sestavily žebříček 100 nejhodnotnějších českých firem. Kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku je možné zjistit další podrobnosti o umístěné společnosti.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.