Hlavní obsah

Američané si za iPhone kvůli clům připlatí až o sedm tisíc korun

Foto: Apple

Výroba komponentů a montáž telefonů v Číně se Apple i přes cla stále vyplatí. Ilustrační snímek.

Apple vyrábí většinu součástek do iPhonů v zahraničí, část i v Číně. Kvůli uvaleným clům se tak podle propočtu WSJ cena výroby modelu 16 Pro zvýší z původních 550 dolarů na 847 dolarů.

Článek

Donald Trump ve středu ohlásil cla na dovoz z řady zemí. Jeho cílem je tlačit firmy k tomu, aby do Spojených států přesunuly výrobu, ale také vyrovnat obchodní deficity, za které jsou podle něj dané státy odpovědné. Univerzální 10procentní sazba začala platit v sobotu. Individuální sazby vstoupí v platnost 9. dubna.

Celní poplatky zvýší prodejní ceny u řady produktů. Výjimkou není ani iPhone americké značky Apple, píše deník The Wall Street Journal (WSJ). Komponenty se totiž vyrábějí například v Číně, která v současné době čelí 54procentnímu clu na zboží dovážené do USA. Ale cla dopadla i na Japonsko, Tchaj-wan i Jižní Koreu.

Americký deník na příkladu modelu 16 Pro vypočítal, o kolik v důsledku Trumpových cel zdraží jednotlivé díly. Cena výroby telefonu se navýší z původních 550 dolarů (necelých 13 tisíc korun) na 847 dolarů (19 500 Kč).

Pokud se k ceně připočte montáž telefonu a následné testování, tak náklady Applu vyšplhají na zhruba 580 dolarů (přes 13 tisíc korun). Cena iPhonu 16 Pro ve 256 GB verzi je na pultech 1100 dolarů (přes 25 tisíc korun). Kolik by byla výsledná cena po započtení cel, není jasné, marži si stanovuje Apple sám a do ceny se započítá rozpočet na reklamu a další služby jako iMessage či iCloud.

Pokud by ale Apple nezvýšil cenu produktu, tak si ve výsledku přijde na nižší marži. Mluvčí společnosti cenovou strategii a podrobnosti o výrobě odmítla komentovat, uvedl The Wall Street Journal.

Přesun výroby do USA by se prodražil

Nabízí se otázka, zda by se společnosti nevyplatilo přesunout výrobu komponentů do Spojených států, aby na clech ušetřila, jak si to přeje Trump. Není to však jednoduché. Firma by stále musela platit za řadu důležitých součástek z jiných zemí.

Přesun do USA by byl navíc náročný a trval by roky, uvedl hlavní analytik Barton Crockett z makléřské společnosti Rosenblatt Securities. Navíc by celková cena iPhonu byla pravděpodobně mnohem vyšší. K montáži zařízení v Číně je potřeba hodně zaměstnanců, což by se USA nevyplatilo. „Není jasné, zda lze ve Spojených státech vyrobit smartphone za konkurenceschopnou cenu, “ popsal Crockett.

Podle Lamových odhadů by montáž jednoho telefonu v USA mohla stát 300 dolarů (necelých sedm tisíc korun). V Číně stojí taková práce Apple pouze 30 dolarů (zhruba 700 korun).

Doporučované