Hlavní obsah

Ahoj mami, mám rozbitý telefon. Trik podvodníků, který neskutečně zabírá

Foto: Shutterstock.com

Podvodníci cílí na emoce lidí a snaží se vyvolat důvěru a lítost.

Ahoj mami, rozbil se mi telefon, můžeš mi napsat na tohle číslo? Nejnovější trik podvodníků, který v posledních týdnech „kosí“ Česko. Podvodníci se vydávají za členy rodiny a od důvěřivých příbuzných lákají peníze. A daří se jim.

Článek

Je to úplně jednoduché. Prostřednictvím SMS nebo aplikace Whatsapp přijde zpráva a v ní „zoufalé dítě“ oznamuje svým rodičům, že se mu rozbil mobil a prosí o napsání na náhradní číslo. Následně pak „rodiče“ poprosí o zaslání peněz, protože je v problémech.

Přesně tohle je nejnovější trik podvodníků –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zprávy působí naléhavě a pomocí emočního nátlaku se snaží dosáhnout svého. Což se daří. Jak upozornila olomoucká policie, starší žena z regionu takto svému „synovi“ poslala většinu svých úspor –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 50 tisíc korun. „Poškozené řekl, že má nový telefon, protože starý se mu rozbil. Po krátkém dopisování matku požádal o zaslání peněz,“ popisuje konkrétní případ policie.

Mám nové číslo

Jen Česká spořitelna za poslední dva měsíce eviduje zhruba 60 takových případů a napáchanou škodu odhaduje na přibližně milion korun.

„Variantou je také to, že odesílatel tvrdí, že má nové číslo a dál pokračuje v konverzaci a v dalších zprávách prosí „své“ rodiče, nebo prarodiče o peníze. Spolu s prosbou zašle i číslo účtu, na který mají peníze odejít,“ popisuje Petr Zíma, manažer klientské bezpečnosti v České spořitelně.

Jak se nestát obětí podvodu

  • Phishingové útoky: Vyhněte se klikání na podezřelé odkazy v e-mailech a zprávách. Vždy si ověřte, že adresa odesílatele odpovídá skutečnosti a že jste zprávu od dotyčného očekávali. Pokud si nejste jistí, je dobré dotyčného kontaktovat jiným způsobem (např. telefonicky) a ověřit si, že vám zprávu opravdu poslal.
  • Falešné e-shopy: Pokud nakupujete na internetu, vždy si zkontrolujte, že je obchod legitimní. Podívejte se, zda URL adresa odpovídá názvu obchodu, a projděte si také nezávislé recenze ostatních zákazníků. Doporučujeme se také podívat do podmínek poskytování služeb a kontaktů, zda prodejce uvádí všechny náležitosti, jako je např. kontakt, adresa, podmínky reklamace a vrácení zboží apod. Pokud to lze, zvolte jako možnost platby nějakého zprostředkovatele třetí strany (např. Apple Pay, Google Pay, PayPal apod.) nebo jednorázové virtuální platební karty. Díky tomu v případě, že se stanete obětí falešného e-shopu, přijdete pouze o uhrazenou částku, ale útočník nezíská přístup k vašim platebním údajům.

To, že se aktuálně jedná asi o největší hrozbu mezi podvody, potvrzuje i Radek Šalša České Bankovní asociace. „Zaznamenali jsme mezi našimi členy nárůst počtu tohoto typu podvodů. Scénář je vždy stejný, podvodníci zkouší, kdo se chytí. Takových zpráv dokážou poslat tisíce,“ říká Šalša.

„V hektickém předvánočním období jsou kybernetičtí podvodníci nejaktivnější. Využívají toho, že lidé často nakupují, jsou roztržití a neověřují si informace. Když k tomu přidají emoční manipulativní techniky a tlak na okamžitá rozhodnutí, zvyšuje se šance, že oběť podlehne,“ upozorňuje zase Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB.

Rady jak nenaletět

Klíčové je podle něj i v tomto případě dodržovat klasická pravidla. „Nejednejte ve spěchu, nepozorně nebo pod tlakem. V dnešní době je možné napodobit nejen jakékoli telefonní číslo, ale i hlas nebo video. To vše může být velmi důvěryhodné. Lidé se mohou naučit jak nenaletět pomocí našeho Kybertestu,“ dodává Šalša.

Petr Zíma pak přidává osvědčené rady, především ověřit si, s kým skutečně komunikujete. „Kontaktujte ho na jeho čísle, které znáte, případně prostřednictvím jiných kanálů nebo jeho přátel. Nesdělujte do zprávy žádné citlivé údaje, pokud si nejste 100% jistí, že víte, s kým komunikujete. Dejte pozor, co a komu platíte. Neodesílejte peníze na cizí účet, o kterém nevíte, komu patří,“ dodává Zíma.

Celosvětový podvod

Podvodné zprávy mohou chodit nejenom z podvržených existujících telefonních čísel (takzvaný spoofing), ale i z předplacených karet.

Ve světě přitom tento podvod rozhodně není novinkou a úspěšně funguje už od roku 2022. Dostal název “ Hi mum spam“ (spam –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ahoj mami) a informují o něm média napříč světem. Od Evropy přes USA až po Indii.

Doporučované