Článek
Skupina Agrofert ze svěřenského fondu Andreje Babiše (ANO) ovládne předního českého pěstitele, obchodníka a zpracovatele chmele, společnost Top Hop.
„Akvizicí získáváme dobře fungující společnost, kvalitní ornou půdu a navíc rozšiřujeme naše podnikání v oblasti chmelu,“ komentoval v tiskové zprávě společnosti Agrofert transakci výkonný ředitel Josef Mráz.
Podle zdroje SZ Byznys z firmy, jíž se nepřímo obchod týká, se už obě strany na prodeji dohodly, obchod potvrdil pro server iDnes také výkonný ředitel Agrofertu Josef Mráz.
Že se na trhu s chmelem schyluje k velkému obchodu, naznačovaly i jiné zdroje z řad pěstitelů chmele. Bylo podle nich pravděpodobné, že holding brzy ovládne českého pěstitele s třicetiletou tradicí.
Jak dříve informovaly Hospodářské noviny, cena za zemědělskou skupinu se může podle odhadů expertů z oblasti fúzí a akvizic přiblížit jedné miliardě korun. Ke koupi je jeden z největších pěstitelů v zemi, který ročně zpracuje 25 procent až jednu třetinu českého chmele. Zpracovává však také chmel z dovozu.
Pro Agrofert je obchod rozšířením jeho aktivit v prestižním a ziskovém oboru, kde už obhospodařoval 160 hektarů chmelnic a řadil se tak mezi pět největších pěstitelů chmele v zemi. Spekuluje se i o tom, že nepřímo může být tento krok součástí větších plánů v naplňování strategie z „vidlí na vidličku“, v rámci níž se skupina dlouhodobě snaží využít synergií s dalšími články dodavatelsko-odběratelského řetězce v rámci holdingu.
„Divil bych se, kdyby chtěl koupit jen pěstitele chmele,“ podotkl jeden z pivovarníků. V rovině spekulací zůstává, zda dalším krokem může být pivovar.
Akvizicí společnosti Top Hop získá přes 3600 hektarů zemědělské půdy, z čehož tvoří téměř 550 hektarů chmelnice. Všechny chmelnice se nacházejí v nejlepších polohách Žatecka.
Chmel patří k nejúspěšnějším exportním komoditám, na vývoz směřuje až 80 procent jeho tuzemské produkce. V loňském roce české firmy zpracovaly 8 306 tun. Zelené zlato dodávají v podobě lisovaných granulí nebo takzvaných puků pivovarům z celého světa.
Z tuzemských výrobců piva skupina Top Hop spolupracuje například s lídrem trhu Plzeňským Prazdrojem a Budějovickým Budvarem. Část dodává zákazníkům do Německa, Polska, ale i vzdálených destinací, jako jsou země v Asii. Skupinu napůl vlastní podnikatelé Josef Ondráček a Josef Maryško. Její součástí je pět firem: Chmelex Hořesedly, Chmel Podlesí, Chmelař, Petrohradská a Zlaté chmelové údolí. Skupina také chová krávy.
Spolupráce s Prazdrojem se nese i v rovině výzkumu. Společnost Chmelex spolupracuje se skupinou Asahi, vlastníkem Plzeňského Prazdroje, a také se společností Microsoft na projektu speciálních čidel v půdě, která vyhodnocují vlastnosti pomocí umělé inteligence a srovnávají je se satelitními snímky s cílem ušetřit vodu při zavlažování.
Loňský rok skupina Top Hop uzavřela s konsolidovaným obratem 268 milionů korun a ziskem 27,5 milionu korun. Chmel patří mezi takzvané citlivé komodity, které smí Česká republika z dotací štědřeji podpořit. Podobné podpory získávají také například pěstitelé zeleniny, ovoce, brambor nebo chovatelé dojnic. Dotace jsou určeny na udržení náročné výroby.
Špatné počasí letos srazí úrodu chmele asi na polovinu. Zhruba z 8,3 tisíce tun v loňském roce produkce klesne asi na čtyři tisíce tun, odhadl Svaz pěstitelů chmele. Očekává se proto, že chmel výrazně zdraží.