Článek
Tisíce domácností budou letos muset uzavřít novou smlouvu na energie, protože jim vyprší časový horizont fixace cen elektřiny nebo plynu. O změně dodavatele však mohou uvažovat i ti, kteří na trhu objeví výhodnější nabídku, než je jejich stávající produkt.
Podle odborníků by domácnosti měly sledovat nabídky dodavatelů průběžně. S přihlédnutím ke spotřebě, produktu a dosavadním nákladům na energie by následně měly zvážit, zda se jim vyplatí setrvat u stávajícího dodavatele, nebo je namístě uvažovat o změně.
Cenové nabídky se však liší. V době, kdy zákazník smlouvu uzavíral, mohly být ceny energií ještě nízko. To je případ především lidí, kteří si zafixovali cenu ještě před podzimem 2021. Jejich nové ceny oproti předchozímu produktu tak mohou vzrůst o desítky procent. „U neveřejných nabídek může být rozdíl až pět procent,“ říká Tomáš Vrňák, energetický analytik srovnávače Ušetřeno.cz.
Podle informací z portálu Ušetřeno.cz zákazníci nejčastěji uvažují o změně dodavatele, pokud jejich aktuální ceník dosahuje částek 3700 až 4100 Kč za MWh elektřiny bez DPH. Průměrně podle Vrňáka dosáhnou snížení na 3400 až 3500 Kč za MWh bez DPH.
U plynu jsou úspory ještě výraznější. „Lidé přecházejí z cen v rozmezí 1700 až 2500 Kč na ceníky s cenami kolem 1400 až 1500 Kč za MWh,“ říká Vrňák. Změnou dodavatele tak mohou spotřebitelé ušetřit i několik tisíc korun ročně.
Cenu si lze pojistit dopředu
Extrémní ceny z roku 2022 loni výrazně klesly a experti do budoucna předpovídají další snížení. „V EGÚ Brno očekáváme pokles přinejmenším pro roky 2024 a 2025, a to u obou komodit. Klesat by měly i celkové náklady na pořízení zemního plynu, ale i elektřiny. Pokles ceny komodity převáží potřeby navyšovat ceny regulovaných složek nákladů,“ řekl dříve SZ Byznys ředitel strategie poradenské společnosti v energetice EGÚ Brno Michal Macenauer.
Nabídka dodavatelů se však v průběhu roku mění. Obchodníci zveřejňují nové ceníky průběžně a během několika měsíců může dojít u stejného produktu k výraznému cenovému rozdílu.
Zákazník však může uzavřít smlouvu na dodávky energií o několik měsíců dříve, než je od nového dodavatele začne odebírat, a nižší cenu si tak případně pojistit. Když mu například končí fixace v červnu, může si třeba v lednu sjednat některý z aktuálně nabízených produktů a začít za danou cenu odebírat energie až od června.
Můžete se domluvit, že u nového dodavatele začnete odebírat energie od určitého data. Vždy se ale určitě zajímejte o všechny podmínky smlouvy. Jestli od ní tedy můžete odstoupit a s jakými možnostmi.
Na cenu nebude mít vliv ani to, že dodavatel už sjednaný produkt nemusí mít v nabídce. „Můžete se domluvit, že u nového dodavatele začnete odebírat energie od určitého data. Vždy se ale určitě zajímejte o všechny podmínky smlouvy. Jestli od ní tedy můžete odstoupit a s jakými možnostmi,“ říká Lucie Dosedělová, mluvčí Skupiny Srovnejto.
Pokud se domácnosti naskytne příležitost uzavřít ještě výhodnější smlouvu před koncem staré fixace, může své původní rozhodnutí ještě změnit a od již uzavřeného kontraktu odstoupit. Vždy ale záleží na podmínkách ve smlouvě.
„Doporučujeme tuto změnu a porovnání nabídek na trhu udělat včas, abyste stihli všechny lhůty pro výpověď. Pokud smlouvu nevypovíte, u stávajícího dodavatele se vám prodlužuje, a to za jeho nových podmínek i s novými cenami,“ říká Dosedělová.
Zákazník si musí hlídat konec fixace sám. Údaj o skončení najdou klienti ve smlouvě nebo ve vyúčtování. Někdy je ve smlouvách dodavatelů obsažena tzv. automatická prolongace, kdy společnost klientovi prodlouží fixaci, ale za nově stanovenou cenu. Toto ustanovení zákazník najde ve smlouvě.
Odběratel může svého dodavatele změnit i v průběhu fixace, ovšem za cenu sankce, které dosahují různých částek. Ty se zpravidla pohybují v řádu jednotek tisíců korun. „Tak se vám přechod k jinému dodavateli mnohdy ani nevyplatí,“ dodává Dosedělová.
Dodavatelé se však snaží své zákazníky udržet. Proto je často oslovují s retenční nabídkou, která je cenově výhodnější než veřejné ceníky. Lidé tak mohou dosáhnout cen ještě nižších. „V některých případech je možné získat neveřejné ceníky s cenou 3300 Kč za MWh u elektřiny a 1300 Kč za MWh u plynu, což může být způsobeno například snahou dodavatelů rychle získat nové zákazníky, přičemž tyto nabídky bývají dostupné pouze krátkodobě,“ vysvětluje Vrňák.
Získání neveřejné nabídky však může být zdlouhavé a nejisté. „Zákazník často neví, jací dodavatelé mají neveřejné nabídky a jak se tyto produktové řady označují. I kdyby zákazník získal informace na fórech, další postup může být komplikovaný,“ říká Vrňák.
Rozhodující je při úvahách o změně dodavatele cena silové elektřiny, která tvoří 60 procent konečné částky za MWh. Se zbytkem, tedy s regulovanou složkou ceny, obchodník hýbat nemůže, jelikož ji určuje Energetický regulační úřad a je pro všechny zákazníky dané kategorie po celý rok stejná.
Podle dat Operátora trhu s elektřinou loni změnilo dodavatele elektřiny nebo plynu přes 600 000 odběratelů. Což je meziročně o 19 procent méně.