Článek
Většinový podíl v poskytovateli vysoko úročených spotřebitelských půjček Fair Credit Czech se dostal mimo skupinu Fair Credit. Společnost Fair Credit Czech je ale důležitá kvůli tomu, že jako jediná z holdingu má licenci České národní banky pro poskytování nebankovních půjček. Zároveň to podle představitelů Fair Creditu měla být také nejzdravější část skupiny. Ostatní části holdingu se totiž potýkají s velkými dluhy. První společnost ze skupiny na sebe v úterý podala insolvenční návrh.
„Neznám důvody, proč se vlastník rozhodl naši společnost prodat, pouze jsme byli informováni o tom, že se tak stane,“ sdělil jednatel Fair Credit Czech Tomáš Konvička.
Koho myslí vlastníkem, není z odpovědi jednatele zřejmé. Až dosud Fair Credit Czech vlastnila firma Concord Financial Holding zastřešující celou skupinu Fair Credit. Jejím většinovým akcionářem byl podle vlastního sdělení ještě v září byznysmen Martin Nejedlý. Ten se k transakci s Fair Credit Czech nevyjádřil.
Novým majitelem podílu ve výši 85 procent ve Fair Credit Czech se ale nyní stala brněnská firma Ekonprofi podnikatele Michala Štronera. Zbývajících 15 procent nadále drží společnost Concord Financial Holding. Firma Ekonprofi se zabývá byznysem s pohledávkami.
„Akvizice společnosti Fair Credit Czech zapadá do naší dlouhodobé koncepce. Transakce byla dokončena v uplynulých týdnech. Insolvence společnost v žádném případě nehrozí. FCC je stabilní, prosperující společnost a jakékoliv podobné úvahy jsou nepravdivé,“ sdělil nový většinový majitel Fair Credit Czech Štroner z Ekonprofi. Zároveň dodal, že v nadcházejících dnech bude pracovat na řešení splacení závazků firmy. „Naším cílem je společnost rozvíjet, výrazně navýšit objem poskytovaných půjček a rozšířit portfolio nabízených služeb,“ doplnil Štroner. Cenu transakce žádná ze stran nekomentovala.
Změna ve skladbě majitelů Fair Credit Czech byla v obchodním rejstříku zapsána v pondělí. Tedy ve stejný den, kdy jiná část skupiny Fair Credit International na sebe podávala insolvenční návrh. A to těsně poté, co se firma přejmenovala na Cepo Green3 a přestěhovala své sídlo do paneláku v Praze Hostivaři. Na problémy skupiny Fair Credit upozornila redakce SZ Byznys již v září.
Mateřskou firmou a dosavadním jediným akcionářem Fair Credit Czech byla firma Concord Financial Holding. Smlouvu o prodeji podílu ve Fair Credit Czech podepsal za tuto společnost Jiří Záruba, vyplývá z dokumentu zveřejněného v obchodním rejstříku. Tento chomutovský podnikatel nastoupil do statutárních orgánů většiny firem z Fair Creditu letos v červnu.
Záruba je zároveň majitelem detektivní agentury Grimastar, která vznikla letos v lednu. Grimastar měl sehrát důležitou roli v původním plánu na záchranu Fair Creditu. Klíčovou součástí záměru bylo, že věřitelé Fair Creditu kývnou na postoupení pohledávek právě na Grimastar. Výměnou za vzdání se úroků mělo být postupné splacení jistiny v příštích deseti letech.
V úterním insolvenčním návrhu ale Fair Credit International přejmenovaný na Cepo Green3 připustil, že tento plán nevyšel. Za viníka firma označila mimo jiné distribuční síť Fincentrum, která se ještě s poradci z konkurenční sítě 4fin podílela na šíření investičních produktů Fair Creditu. Těsně před zahájením operace s pohledávkami totiž Fincentrum z plánu vycouvalo, tvrdí dlužník ze skupiny Fair Credit v insolvenčním návrhu. Proti tvrzení se Fincentrum ohradilo a podle svého vyjádření připravuje právní kroky na ochranu své značky.
„Nabídka řešení situace, kterou nové vedení Fair Credit představilo investorům, nebyla podle našeho názoru ani realizovatelná, ani důvěryhodná. Jako takovou jsme ji, na rozdíl od jiných zprostředkovatelů na trhu, nemohli klientům doporučit. Naším jediným zájmem je maximální uspokojení věřitelů pod veřejnou kontrolou,“ uvedl Lukáš Pácl, vedoucí právního oddělení Fincentrum & Swiss Life Select.
Firma Fair Credit International, aktuálně vystupující pod názvem Cepo Green3, v příloze k insolvenčním návrhu uvedla, že celkem dluží 275 věřitelům 685 milionů korun. Z toho je po splatnosti čtvrt miliardy. Lidé investovali do Fair Creditu hlavně prostřednictvím směnek, dluhopisů a zprostředkovaně i investičních akcií CFH investičního fondu.
Byznys Fair Creditu spočívá v poskytování krátkodobých půjček za vysoký úrok či související poplatky. Podle Indexu odpovědného úvěrování sestavovaného nevládní organizací Člověk v tísni patří firma mezi nebankovní společnosti, jejichž náklady na půjčky jsou pro klienty extrémně vysoké.
Časová osa dění okolo skupiny Fair Credit
9. června 2022
Delta investiční společnost coby správce CFH investičního fondu napojeného na skupinu Fair Credit vyzvala firmu Fair Credit International k povinnému předčasnému splacení úvěru ve výši 160 milionů korun.
22. června 2022
Místo ve statutárních orgánech většiny firem ze skupiny Fair Credit obsadil chomutovský podnikatel Jiří Záruba. Jeho společnost Grimastar v dalších měsících nabídla věřitelům Fair Creditu odkup pohledávek.
září 2022
Grimastar oslovuje věřitele Fair Creditu s nabídkou na odkup pohledávek. Nabízí postupné splacení jistiny v příštích deseti letech výměnou za příslib, že nepodají insolvenční návrh.
21. září 2022
Delta investiční společnost coby správce CFH investičního fondu napojeného na skupinu Fair Credit pozastavila odkup investičních akcií fondu kvůli houfným odchodům klientů z fondu.
29. září 2022
Delta investiční společnost vyzvala z pozice správce CFH investičního fondu v předžalobní výzvě firmu Fair Credit International k okamžitému splacení úvěru ve výši 160 milionů korun.
18. října 2022
Společnost Fair Credit International mění jméno na Cepo Green3 a společnost Fair Credit Holding na Cepo Green4. Obě firmy si zároveň nechaly změnit sídlo do panelového domu v Praze-Hostivaři.
24. října 2022
Jako držitel 85procentního podílu ve Fair Credit Czech je zapsána společnost Ekonprofi podnikatele Michala Štronera.
25. října 2022
Městský soud v Praze vyhlásil insolvenční řízení se společností Copa Green3. To je přejmenovaná firma Fair Credit International.