Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ostrá konkurence mezi dodavateli energií bude pokračovat i v roce 2025. Letos se obchodníci předháněli v tom, kdo nabídne výhodnější produkt, na trh se vrátila podpultová hra s neveřejnými ceníky i různé finanční odměny a bonusy za uzavření smlouvy v podobě kontroly kotle či služeb elektrikáře v ceně.
„Na trhu nejsou známky toho, že by se soutěž dodavatelů měla omezovat. A to ani kdyby se naplnil scénář, v němž by přestal téct zemní plyn přes Ukrajinu, což pravděpodobně zvedne ceny plynu a elektřiny,“ říká ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Naopak pokud budou dodávky na východě pokračovat, projeví se to na burze pozitivně a ceny mohou klesnout.
Dodavatelé budou příští rok soupeřit prakticky o stejné zákazníky. „Fakticky odběrných míst nepřibývá. V elektřině sice ano díky pokračující elektrifikaci, novým odběrům a nabíječkám pro elektromobily, u plynu se však počítá s tím, že počet zákazníků bude ubývat,“ popisuje Gavor.
Proto se obchodníci budou snažit přitáhnout nové zákazníky za každou cenu. Budou si stále konkurovat cenou i zajímavostí svých produktů a naproti jim v tom jde i cenový vývoj na velkoobchodním trhu.
„Aktuálně je cena elektřiny na burze na rok 2025 kolem 98 eur za MWh a už od letošního dubna se drží v pásmu mezi 85 až 105 eury za MWh, vývoj ceny bude v blízké době ovlivňovat zejména to, jak bude teplá zima,“ říká mluvčí ČEZ Alice Horáková.
Dodavatelé však nakupovali elektřinu a plyn pro své zákazníky na rok 2025 už v průběhu roku 2024. Pokud nedojde k nějakému dlouhodobému výkyvu, nemusejí se zákazníci s nefixovanými produkty obávat výrazného zdražení, zákazníci s fixacemi jsou před jakýmikoli změnami ochráněni.
„Pokud se díváme dál do budoucnosti na velkoobchodní trhy na roky 2026 a 2027, je patrné, že věří v postupný pokles cen plynu asi o další třetinu a následně i elektřiny o dalších asi 20 procent oproti příštímu roku,“ popisuje Horáková.
Cenový vývoj se však v cenících pro odběratele projeví až se zpožděním. „Předpokládáme, že pro koncového zákazníka by ceny v příštím roce neměly růst. O jakékoliv úpravě ceny by bylo předčasné hovořit,“ říká mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka.
„Aktuálně očekáváme, že ceny energií budou v příštím roce spíše stagnovat, než aby klesaly, a my jsme mohli zákazníkům koncové ceny plynu a elektřiny snižovat,“ komentuje možný vývoj mluvčí MND Dana Dvořáková. „Pokud nám to situace umožní, zlevníme,“ dodává.
Někteří obchodníci snižují ceny svým stálým zákazníkům s produktem na dobu neurčitou hned od ledna, což oznámili už na podzim 2024. Jde například o ČEZ, E.ON, Centropol nebo Yello.
„Ceny našich produktů jsme snižovali v průběhu celého roku 2024 a budeme v tom pokračovat,“ říká marketingový ředitel a člen představenstva společnosti Centropol Jiří Matoušek. „U našeho stěžejního produktu na dobu neurčitou snižujeme cenu o více než 13 procent,“ dodává.
Produkty i pro náročnější
V uplynulém roce prošla tuzemská energetika důležitými změnami. Zásadní novinkou bylo sdílení elektřiny, díky kterému mohou domácnosti i firmy od září posílat nespotřebovaný proud z vlastní výrobny do jiného odběrného místa, a snížit tak účet za energie.
Dodavatelé se těmto změnám musejí nejen přizpůsobit, ale také na ně reagují. „Legislativa nově umožnila sdílení elektřiny napříč celou elektrizační soustavou a odstartovala také zahájení výměny elektroměrů za takzvané chytré. Lze očekávat, že právě výměna elektroměrů bude v následujícím roce jedním z důležitých témat,“ předpokládá Hanzelka.
Chytré elektroměry budou zdrojem velkého množství dat. „Už nyní se zamýšlíme nad tím, jak tato data zákazníkovi srozumitelně zpřístupnit, například prostřednictvím aplikace MŮJ ČEZ, tak aby mu sloužila pro ještě lepší řízení spotřeby,“ říká Horáková.
Novinky se odrážejí také v konkrétních produktech, které dodavatelé nabízejí. Nejde jen o sdílení elektřiny, ale také o rozvoj elektromobility nebo novinky, které přinese novela energetického zákona Lex OZE 3, zejména flexibilitu, tedy schopnost upravovat výrobu a spotřebu elektřiny podle aktuálních potřeb sítě, za což dostane zákazník zaplaceno.
„Už během roku 2024 jsme pro naše klienty připravili službu, která jim pomáhá s registrací ke sdílení energií. V příštím roce chceme na trh uvést další novinky v oblasti sdílení energií, elektromobility i flexibility,“ popisuje za E.ON jeho mluvčí Roman Šperňák.
Několik novinek, které souvisejí s novou energetikou, představí v příštím roce také ČEZ Prodej. „Nicméně v tuto chvíli nechceme zatím ještě prozrazovat žádné detaily,“ sdělila Horáková.