Hlavní obsah

„Dobrá zpráva mezi špatnými.“ Ekonom hodnotí Trumpův obrat v celní válce

Foto: The White House

Donald Trump při představování cel.

Zboží, které Čína neprodá v USA, se pokusí prodat v Evropské unii. Nakonec budou všichni chtít ochraňovat vlastní trhy, říká ekonom Dominik Stroukal. Není to dobře, protože díky globalizaci Evropa i USA bohatly.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Prudké propady amerických akcií i dluhopisů mohly ovlivnit rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, který odložil platnost cel o devadesát dní.

Jejich výše bude dočasně deset procent a týká se to všech zemí kromě Číny, která se bude muset naopak vyrovnat se cly ve výši 125 procent. Jde o další přitvrzení obchodní války mezi USA a Čínou.

Lidé fandí politikovi, dokud se to netýká jejich peněženky, uvádí k obratu v Trumpově politice ekonom Dominik Stroukal, který působí na Metropolitní univerzitě Praha. Je zároveň členem Národní ekonomické rady vlády. Podle Stroukala by se zchudnutí amerických domácností již nepříznivě promítlo do americké ekonomiky a rovněž do volební podpory Trumpa i jeho republikánů.

Jak vnímáte, že prezident Trump odložil cla na devadesát dní a budou jen ve výši deseti procent?

Míra nejistoty bude stále obrovská, příliš ji tento krok nesnižuje. Jde to ale pozitivním směrem. Odložení největších cel za posledních sto let tak vypadá jako dobrá zpráva, ale právě i z důvodu, že žijeme v době špatných zpráv.

Ministr financí Scott Bessent tvrdí, že to byl plán a Trump přivedl Čínu do špatné pozice…

Nevím, co byl, nebo nebyl plán. Pár dní nazpět ministr financí říkal, že pád akcií byl součástí plánu, aby propíchli bublinu na akciích. Jeden z hlavních ekonomů Bílého domu naopak prohlásil, že to žádný plán nebyl. Prohlášení jsou chaotická. Nemá vůbec cenu komentovat, co bylo součástí plánu.

Nepřinutily Trumpa změnit názor masivní propady cen akcií a dluhopisů?

Mohly. Ekonomicky je náklad obrovský a nejde ho jen tak přejít. V USA si daleko více než u nás spoří lidé na penzi v akciích. Když trhy propadnou o dvacet procent, tak je to pro člověka, který si spoří dvacet let, strašně velká ztráta. Lidé by se kvůli tomu uskromnili, což by se nakonec projevilo v celé ekonomice. Zdražovaly by se věci z dovozu a propouštělo by se. Přesun výroby navíc trvá dlouho, například u výrobců čipů jde o pět let.

Trump však potřebuje volební podporu pro midterm (volby v roce 2026, kdy se volí třetina senátorů a zástupci do Sněmovny reprezentantů, pozn. red.), proto chtěl protlačit nepopulární opatření strašně rychle. Poslední kroky by se už začaly propisovat do volební podpory. Lidé sice mohou fandit určitému politikovi, dokud se to však nedotkne jejich peněženky.

Trump na své sociální síti Truth Social ve středu řekl, že je skvělý čas nakupovat akcie. Nejde už o manipulaci trhů?

Hranice, co se dá a nedá dělat, se v USA posunula. Nedokážu si představit, že by americkou Komisi pro cenné papíry nechalo ještě před pár lety chladnou to, co se dělo s trumpcoinem. Máme tady prezidenta, který spustil vlastní kryptoměnu a vydělal na ní možná víc než za celý život podnikáním.

Naopak cla na dovoz z Číny do USA se ještě zvýšila na 125 procent. Co to bude znamenat, když dvě největší ekonomiky jdou tvrdě proti sobě?

To jsou taková čísla, že to znamená zastavení obchodu kromě věcí, kde je velice vysoká marže.

Nebude se Čína snažit o větší vývoz do Evropské unie?

Samozřejmě, že bude. Evropská unie se tomu bude bránit. Nakonec budou všichni chtít ochraňovat vlastní trhy, proces globalizace se obrátil. Neznám žádného ekonoma, který by si myslel, že je to dobře. Je to důvod, proč jsme zbohatli po 2. světové válce.

Co by to znamenalo pro české firmy?

Pro spotřebitele je to fajn, pokud zboží splňuje kritéria kvality a standardy. Firmy se tomu budou bránit a pochybuji, že by se to obešlo bez ochranářských cel vůči Číně. Chápu to ale u strategických věcí a také v případě zemědělství je to složitější. První výstřel však udělaly Spojené státy americké. Výsledkem bude, že všichni budeme chudší.

Doporučované