Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zpráva o pozastavení odvetných cel, které Donald Trump zavedl teprve minulý týden, vyvolala kromě výkyvů na trzích i obavy, že prezident obchoduje s důvěrnými informacemi s cílem ovlivnit trhy ve svůj prospěch.
Demokratický senátor Adam Schiff prohlásil, že demokraté v Kongresu začnou vládu vyšetřovat kvůli obavám z takzvaného insider tradingu, tedy obchodu zasvěcených osob. Obvykle jde o nákup nebo prodej akcií veřejně obchodované společnosti na základě klíčových neveřejných informací o společnosti.
Nedávné výkyvy na trzích způsobených celní politikou Donalda Trumpa a jeho chování na sociálních sítích by pak mohl být insider tradingem v dosud nevídaném, globálním měřítku.
Schiff na síti X reagoval na prohlášení, které Trump sdílel na své sociální síti Truth Social. „TEĎ JE SKVĚLÁ DOBA NA NÁKUPY!!!! DJT,“ napsal Trump a odkazoval buď na své iniciály nebo na akcie mateřské společnosti Truth Social s názvem Trump Media & Technology Group Corp, která se obchoduje pod symbolem DJT. Zpráva o zmražení cel přišla několik hodin poté, co příspěvek sdílel.
Podle Time Magazine není jasné, jestli prezident zkratkou DJT odkazoval na akcie své společnosti. Trump u svých příspěvků totiž někdy uvádí „DJT“ i proto, aby zdůraznil, že zprávu napsal osobně. I nejistota spojená s významem Trumpova sdělení ovšem nezastavila investory, aby do Trumpovy společnosti vložili peníze. Akcie Trump media totiž ve středu vzrostly o 22,67 procenta, což je dvakrát víc než širší trh.
Is Donald Trump's inner circle illegally profiting off of these huge swings in the stock market by insider trading?
— Adam Schiff (@SenAdamSchiff) April 9, 2025
Congress must find out. pic.twitter.com/ZZGX99PtFE
Senátor se obává, že prezident využil důvěrných informací o stavu trhů, které chtěl využít k vlastnímu zisku a poukazuje i na další problematické faktory.
„Máte tu lidi jako Elon Musk, kteří v administrativě obchodují s vlastním konfliktním majetkem. V každé takto zkorumpované administrativě je více než nutné se ptát, zda lidé osobně profitovali z důvěrných informací, zatímco lidem hořely úspory, jejich penzijní účty?“ řekl ve videu.
Podle analytika společnosti BH Securities Timura Barotova je Trumpův příspěvek na Truth Social spíš tržní manipulací než obchodem zasvěcených osob. Uvedl také, že je Trumpovo jednání obtížně právně napadnutelné.
„Prezident totiž může legálně vyjadřovat své pocity a názory ohledně trhů. A tím, že oznámil, že je čas k nákupu, nikoho neochudil a nikoho neklamal, protože se ukázalo, že nakonec skutečně byl dobrý čas k nákupu, sdělil SZ Byznys analytik.
„Takže ve zkratce, dokud někdo nedokáže, že Trump na tom sám osobně vydělal, tak ho nejspíš ničím postihnout nemohou. Teoreticky přichází v úvahu impeachment, ale to je krajně nepravděpodobné, vzhledem k tomu, že je Kongres kontrolovaný republikány a také vzhledem k nízké závažnosti situace. Takové chování je ale samozřejmě neetické a prezident by se neměl dopouštět takového jednání,“ pokračoval.
Analytik: Trump ještě není tam, kde chce být
K Schiffově kritice se připojil i senátor Chris Murphy. „Proč Trump sdílel příspěvek svým příznivcům dříve během dne? Jde o to, že chaotická povaha této celní politiky, kdy se Trumpova pozice mění každou hodinu, dává obrovskou příležitost komukoli, kdo má brzký přístup k informacím o změně postoje Bílého domu, vydělat hromadu peněz – buď investováním ve správný čas, nebo včasným vytažením peněz z trhu. Celý tento Bílý dům je jeden obrovský podvod,“ komentoval na síti X.
An insider trading scandal is brewing.
— Chris Murphy 🟧 (@ChrisMurphyCT) April 10, 2025
Trump's 9:30am tweet makes it clear he was eager for his people to make money off the private info only he knew. So who knew ahead of time and how much money did they make? pic.twitter.com/AJbtEq372n
Trump své rozhodnutí pozastavit cla zdůvodnil skutečností, že více než 75 zemí kontaktovalo americké představitele, aby jednaly o obavách o obchod, které uvalení cel způsobilo, jak popsaly Seznam Zprávy. „Vzhledem k tomu, že Čína nerespektuje globální trhy (…), zvyšuji cla na Čínu na 125 procent,“ napsal americký prezident. „Zároveň jsem kvůli ochotě více než 75 zemí jednat schválil 90denní pauzu a během ní podstatně snížená reciproční cla ve výši deseti procent, obojí platí okamžitě,“ uvedl Trump.
„Těmi cly vyvolává chaos, čímž zpomaluje ekonomický růst USA, reformuje státní dluhovou situaci a obchodní situaci a také chce dosáhnout on-shoringu strategicky důležitých odvětví v případě, že USA budou třeba s Čínou ve válce,“ okomentoval Barotov.
„Pak zboží, jako jsou léky (antibiotika), válečná technika, potraviny, energie apod., bude velice podstatné a USA nesmějí v tomto ohledu na nikom záviset teď, když riziko válečného konfliktu s Čínou vzrůstá. Čína zbrojí velmi rychle, a to obzvlášť na moři, a to je jedním z mnoha znepokojujících faktorů. Pro USA jsou nyní Čína a nikoli Rusko tím hlavním a nejhorším rivalem,“ dodal.
Podle něj ještě podoba Trumpovy celní strategie není u konce. „Můj předpoklad je, že cla se nakonec zavedou, ale výrazně níže, než byly prvně oznámeny a že volný obchod ve velké míře bude i nadále pokračovat. Všechny ty apokalyptické scénáře, ve kterých se USA izolují a budou vše vyrábět doma, mi nikdy nepřišly realistické, vždy to byla pro mne jen hra, kterou Trump hraje, aby dosáhl svých politických a ekonomických cílů,“ uvedl.
Na zprávu o pozastavení reagovaly světové burzy, jak popsaly Seznam Zprávy. Vyskočila cena všech třiceti akcií velkých společností v americkém indexu Dow Jones, stejně jako téměř všechny akcie v indexu S&P 500.
Včerejší skokové zhodnocení akcií v indexu S&P se řadí do desítky největších jednodenních pohybů v celé historii amerických trhů. Zároveň to byl nejlepší den od roku 2008. Technologický index Nasdaq přidal dokonce dvanáct procent.
Výnosy amerických státních dluhopisů sestoupily z dřívějších maxim a dolar posílil vůči japonskému jenu a švýcarskému franku.
A vzrostly i evropské trhy. Index Stoxx 600 ve čtvrtek narostl o téměř pět procent. Největší zisky si připsaly bankovní, technologické a průmyslové akcie, které vzrostly o 6,9 %, 6,5 % a 5,8 %.