Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Akcie New York Community Bancorp (NYCB) se propadly o více než pětinu a přidělaly vrásky investorům nejen ve finančním sektoru. Jedna z klíčových bank pro americký realitní sektor totiž zveřejnila znepokojivé informace o svém fungování.
NYCB figurovala ke konci loňského roku na 28. místě mezi finančními domy ve Spojených státech podle aktiv. Ta v jejím případě činila podle dat americké centrální banky (Fed) 116 miliard dolarů, tedy 2,7 bilionu korun. Pro srovnání, bilanční suma českého bankovního sektoru činila na konci ledna 10,4 bilionu korun.
NYCB je zároveň matkou společnosti Flagstar Bank, jedné z největších bank působících v amerických regionech, a druhým největším poskytovatelem financí v sektoru vícegeneračního bydlení. Kdyby její potíže neodezněly nebo se prohlubovaly, mohlo by to pro realitní trh ve Spojených státech znamenat významné potíže.
NYCB ve čtvrtek oznámila, že její ztráta za čtvrtý kvartál je 2,7 miliardy dolarů, neboli více než desetinásobná oproti dříve vykázané ztrátě 185 milionů dolarů. Důvodem je nově uvedený odpis z nehmotného kapitálu (goodwill).
Banka také v materiálech pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC) uvedla, že má problémy se svým výkaznictvím. „Management identifikoval významné nedostatky ve vnitřní kontrole společnosti související s vnitřní kontrolou úvěrů vyplývající z neefektivního dohledu, hodnocení rizik a monitorovacích činností,“ píše se v příslušném dokumentu.
Akcie NYCB sletěly po závěru čtvrtečního řádného obchodování zhruba o 21 procent.
Banka se na burze propadla už po první zprávě o hospodaření, kterou vydala 31. ledna. O týden později ji pak ještě hlouběji poslala žaloba, kterou na ni podali někteří akcionáři.
„Tento vývoj je naprostým překvapením a zklamáním,“ uvedl pro agenturu Reuters portfoliový manažer JP Geygan z Global Value Investment.
„Očekáváme pokles akcií a naším cílem teď bude porozumět důvodům, které k tomu vedly, a krokům, které management podnikne, aby se jim do budoucna vyhnul,“ uvedl Geygan, jehož firma drží část akcií NYCB.
Situace v NYCB vyvolává pozornost také s ohledem na studii z loňského prosince, podle které sektor čelí zvýšenému riziku kvůli poklesu cen komerčních nemovitostí a růstu úrokových sazeb.