Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Produkci táhla tradičně zejména těžba hnědého uhlí, které tvořilo 95 procent vytěženého nerostu. Snížila se i výroba koksu. Vyplývá to ze statistik Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).
Po výkyvu v roce 2022, kdy především kvůli energetické krizi a většímu využití uhlí v uhelných elektrárnách či v domácnostech naopak těžba zhruba o 14 procent meziročně vzrostla, se tak vrátil trend postupného útlumu těžby. Ten souvisí s plánem vlády na odklon od spalování uhlí v elektrárnách a teplárnách do roku 2033.
Černého uhlí, které už v Česku tvoří jen malou část z celkové těžby, loni těžaři vyprodukovali 1,37 milionu tun. To bylo meziročně skoro o čtvrtinu méně. Většinu, konkrétně 850 000 tun, tvořilo uhlí určené k energetickým účelům. Koksovatelného uhlí, které může být využíváno na výrobu koksu a následně například k výrobě surového železa, bylo vyprodukováno přes 518 000 tun.
V Česku v současné době zůstává v provozu poslední činný důl – ČSM na Karvinsku. Ten měl původně fungovat už jen do poloviny roku 2023, podle aktuálních plánů státem vlastněné společnosti OKD by ovšem měla těžba pokračovat přibližně do poloviny roku 2026.