Článek
Bankrotem jsou nejvíce ohroženi lidé v Ústeckém kraji. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF - Czech Credit Bureau, která v pátek firma poskytla ČTK. V prosinci bylo vyhlášeno 880 osobních bankrotů, což je nejméně z celého roku, a bylo podáno 1027 návrhů na osobní bankrot.
„Platební morálka domácností při splácení úvěrů na spotřebu byla v loňském roce lepší než v roce předchozím, objem peněz na bankovních vkladech obyvatel se v loňském roce zvyšoval rychleji než objem jejich bankovních úvěrů. Přesto nelze vyloučit mírný vzestup počtu osobních bankrotů v letošním roce. Úspory jsou rozděleny značně nerovnoměrně a roste počet domácnosti, které žijí takzvaně od výplaty k výplatě, takže nemají žádné úspory na nečekané výdaje,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.
Nejvíce osobních bankrotů bylo v roce 2023 vyhlášeno v Moravskoslezském kraji, a to 2028. Následovaly kraj Ústecký s 1700 bankroty a Středočeský s 1425. Nejméně jich bylo na Vysočině, 432, a ve Zlínském (495) a Karlovarském kraji (496). Proti předchozímu roku klesl počet bankrotů nejvíce v Jihomoravském a Zlínském kraji, shodně o 11 procent. Zvýšení naopak bylo znatelné v Pardubickém kraji a na Vysočině, a to o sedm procent.
Nejohroženějším krajem byl v uplynulém roce Ústecký kraj, kde bylo vyhlášeno 21 bankrotů na 10 000 obyvatel. Následovaly Karlovarský a Moravskoslezský kraj téměř s 17 osobními bankroty na 10 000 obyvatel. Obyvatelé těchto tří krajů jsou bankrotem nejvíce ohroženi dlouhodobě.