Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Historie z minulého roku se opakuje. Od začátku roku se předpovídá, že hospodářský růst konečně překoná útlum, který po roce 2019 způsobily pandemická a energetická krize. Očekávání však bylo i tentokrát zklamáno ve chvíli, kdy Český statistický úřad vydal první odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) za druhé čtvrtletí.
„Pravděpodobně jsme všichni doufali v dynamičtější oživení našeho hospodářství,“ reagoval analytik Raiffeisenbank Martin Kron na zprávu, že proti prvnímu čtvrtletí výkon posílil jen o 0,3 procenta. Přitom Ministerstvo financí a Česká národní banka očekávaly zhruba dvojnásobek.
Jakub Seidler z České bankovní asociace se snaží frustraci spíše rozptýlit. „Předběžná čísla o vývoji tuzemské ekonomiky nepatrně zklamala,“ uvedl. Připustil však, že čísla za druhé čtvrtletí zpochybňují prognózu, podle níž české hospodářství obnoví v druhé polovině roku obvyklé tempo růstu HDP aspoň na dvě procenta meziročně.
Naději na rychlejší zotavení probudily začátkem roku zprávy o tom, že „Češi pootevírají extrémně utažené peněženky“ a že více utrácejí v maloobchodu. Ze statistických dat ovšem vyplývá, že domácnosti maximálně vyrovnaly výpadek v konzumu, který nastal během historické inflace.
Pro dostatečně silný růst je proto podle Jana Bureše z Patria Finance nezbytné oživení průmyslu. „Při pohledu na podnikatelské nálady se však zdá, že to může trvat o něco déle, než jsme si mysleli,“ varoval.
Důvodem je fakt, že zdejší továrny produkují v první řadě díly pro německé průmyslové provozy. Přitom Německo hlásí prohloubení potíží. Celá tamní ekonomika poklesla podle Eurostatu proti předchozímu čtvrtletí o desetinu procenta a o tom, že se nebe vyjasní, otevřeně pochybuje zpráva mnichovského institutu Ifo z konce minulého týdne.
„Nálada v podnicích se nápadně zhoršila. S probíhajícími obchody jsou podniky méně spokojeny než dříve, významně se zvýšila skepse s výhledem na příští měsíce. Německé hospodářství uvázlo v krizi,“ vypočetl prezident institutu Clemens Fuest.
Důvody, proč se situace ve výrobě nelepší, jsou podle Martina Krona v Německu stejné jako u nás. „Jsou to primárně vysoké ceny energií a nízká zahraniční poptávka, především z Číny, jejíž ekonomické tempo zaostává za očekáváními,“ shrnul analytik.
Bilance německé ekonomiky ve srovnání s předkrizovým rokem 2019 je v Evropě vůbec nejhorší, když její výkon vyrostl za pět let jen o půl procenta HDP. Neúplné výsledky Eurostatu potvrzují, jak je Česko na velkém sousedovi závislé. Zdejší hospodářství vyrostlo za pět let o 1,5 procenta, druhým nejnižším tempem v EU.