Článek
Americká ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států z nejvyššího stupně AAA na stupeň AA+.
Rozhodnutí, které překvapilo investory a rozladilo americkou vládu, agentura zdůvodnila očekávaným zhoršením fiskální situace v příštích třech letech a také vysokým a stále rostoucím zadlužením americké vlády, informují zahraniční agentury.
Agentura Fitch poprvé upozornila na možnost snížení ratingu letos v květnu, v červnu navzdory vyřešení krize kolem dluhového stropu na tomto stanovisku setrvala a uvedla, že hodlá přezkum dokončit ve třetím čtvrtletí letošního roku.
Snížením ratingu se po agentuře S&P Global Ratings (dříve známá jako Standard & Poor’s) stala druhou významnou ratingovou agenturou, která Spojeným státům odebrala rating AAA. Několik investorů a analytiků se však podle agentury Reuters domnívá, že snížení hodnocení nebude mít na finanční trhy zásadní dopad. Česká koruna na oznámení agentury nereagovala.
„Překvapení kolem ratingu by mělo postupně vyšumět, načež se pozornost vrátí k obvyklým tématům, jako jsou výsledky firem a data ze zámoří,“ předpokládá analytik Tomáš Vlk z Patria Finance.
„Nemyslím si, že uvidíte mnoho investorů, zejména těch s dlouhodobou investiční strategií, kteří si řeknou, že by nyní měli akcie kvůli snížení ratingu prodat,“ řekl Jason Ware, investiční ředitel společnosti Albion Financial Group.
Agentura Fitch k tomuto kroku přistoupila dva měsíce poté, co demokratický prezident Joe Biden a republikány ovládaná Sněmovna reprezentantů dosáhli dohody o dluhovém stropu, když zvedli jeho limit na 31,4 bilionu dolarů (přes 683 bilionů korun), čímž ukončila měsíce politického boje.
„Podle názoru agentury Fitch dochází v posledních 20 letech k neustálému zhoršování standardů správy věcí veřejných, včetně fiskálních a dluhových záležitostí, a to bez ohledu na červnovou dohodu obou stran o pozastavení dluhového limitu do ledna 2025,“ uvedla ratingová agentura ve svém prohlášení.
Rozhodnutí sklízí kritiku
Americká ministryně financí Janet Yellenová se snížením ratingu agentury Fitch nesouhlasí a v prohlášení ho označila za „svévolné a založené na zastaralých údajích“. Podobný názor měl i Bílý dům, který uvedl, že s tímto rozhodnutím ostře nesouhlasí.
„Snížení ratingu Spojených států ve chvíli, kdy prezident Biden zajistil nejsilnější oživení ekonomiky ze všech velkých ekonomik světa, odporuje realitě,“ řekla podle Reuters tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.
Nejvyšší rating má devět zemí
- Ve světě je v současné době pouze devět států, které mají nejvyšší rating u všech tří renomovaných ratingových agentur, mezi něž patří Moody’s Investors Service, Fitch Ratings a S&P Global Ratings.
- Na seznamu zemí s nejvyšším hodnocením úvěrové spolehlivosti je Německo, Dánsko, Nizozemsko, Švédsko, Norsko, Švýcarsko, Lucembursko, Austrálie a Singapur.
- Spojené státy na seznamu premiantů nejsou už 12 let, protože v roce 2011 jim nejvyšší rating na stupni AAA odebrala agentura S&P Global Ratings.
Zdroj: Bloomberg
Podle analytiků snížení ratingu ukazuje, jak hluboké škody způsobila Spojeným státům opakovaná kola sporných debat o dluhovém stropu, která v květnu přivedla zemi na pokraj platební neschopnosti.
„V podstatě to říká, že výdaje americké vlády jsou problém,“ poznamenal Steven Ricchiuto, hlavní ekonom americké společnosti Mizuho Securities USA.
O nejvyšší možný rating u některé z velkých ratingových agentur Spojené státy poprvé přišly v roce 2011. Kvůli dlouhým dohadům kolem zvýšení dluhového stropu tehdy odebrala zmíněná agentura S&P Global Ratings Spojeným státům nejvyšší rating AAA a od té doby je hodnotí stupněm AA+, připomíná Reuters.
Tehdy americké akcie výrazně klesly a dopady tohoto snížení pocítily i globální akciové trhy, kterými v té době zmítala finanční krize v eurozóně. Ceny amerických státních dluhopisů naopak vzrostly v reakci na to, že investoři začali přesouvat peníze z akcií do bezpečnějších cenných papírů.
Ze tří největších ratingových agentur mají Spojené státy nejvyšší hodnocení na stupni AAA stále u agentury Moody’s Investors Service. Výhled ratingu je u ní stabilní, agentura se ho tedy v nejbližších měsících nechystá změnit.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, kterým ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že bude schopen zajistit si levnější půjčky.