Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Neúspěšní uchazeči o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany neuspěli se svými návrhy u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Francouzská společnost Électricité de France (EdF) a americká Westinghouse Electric Company napadly postup zadavatele tendru, společnost ČEZ.
Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. „Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad k předsedovi Úřadu,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
Společnost Westinghouse letos v srpnu směřovala část svého návrhu proti postupu zadavatele mimo režim zákona na základě tzv. bezpečnostní výjimky v zákoně o zadávání veřejných zakázek. ÚOHS správní řízení zastavil, společnost měla námitky proti užití bezpečnostní výjimky podat nejpozději 15 dní od chvíle, kdy se o použití tohoto postupu dozvěděla. Westinghouse o ní věděl od března 2022, námitky podal od dva roky později.
EdF i Westinghouse měly také námitky k nezákonnému postupu zadavatele, který podle nich spočíval v nedodržení základních zásad zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele, kterým se stala jihokorejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).
Neúspěšné firmy také nesouhlasily například s podstatným rozšířením předmětu plnění veřejné zakázky a poukazovaly na neschopnost preferovaného dodavatele zakázku plnit. „Také v této části Úřad správní řízení zastavil, protože proti konkrétnímu postupu zadavatele při zadávání veřejné zakázky mimo zadávací řízení s využitím výjimky dle § 29 písm. a) ZZVZ (tj. proti jeho jednotlivým dílčím jednáním v daném zadávacím postupu) nelze podat námitky,“ uvedl ÚOHS.
Úřad zamítl i další návrhy EdF a Westinghouse, protože nesměřovaly proti postupu, který je ČEZ povinen při zadávání veřejných zakázek dodržovat. Návrhy se týkaly údajného porušení nařízení o zahraničních subvencích.
ČEZ stále nesmí podepsat smlouvu s KHNP
Ve středu ÚOHS zakázal společnosti ČEZ podepsat smlouvu s KHNP, dokud o návrzích neúspěšných uchazečů nerozhodne. Rozhodnutí však zatím nejsou pravomocná a do nabytí právní moci zákaz uzavřít smlouvu platí. Smlouva by měla být podepsaná za pět měsíců a ČEZ i Ministerstvo průmyslu a obchodu věří, že se termín nezpozdí.
„Společnost ČEZ pokračuje v jednáních ohledně smlouvy s KHNP. Směřujeme k tomu, že bychom smlouvu podepsali do konce března,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
První ze dvou nových reaktorů v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Jeden reaktor by měl vyjít na 200 miliard Kč, což z projektu dělá nejdražší zakázku v moderní historii Česka.