Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Zvolený prezident USA Donald Trump se v sobotu postavil na stranu svého klíčového podporovatele – podnikatele Elona Muska – ve veřejném sporu o využívání víz H-1B. Prohlásil, že plně podporuje program pro zahraniční pracovníky v oblasti technologií, proti kterému se staví někteří jeho příznivci, uvedla agentura Reuters.
Trumpova podpora přišla po sérii příspěvků na sociálních sítích od Muska, generálního ředitele společností Tesla a SpaceX, který v pátek večer slíbil, že půjde do „války“ na obranu vízového programu pro zahraniční technické pracovníky.
The reason I’m in America along with so many critical people who built SpaceX, Tesla and hundreds of other companies that made America strong is because of H1B.
— Elon Musk (@elonmusk) December 28, 2024
Take a big step back and FUCK YOURSELF in the face. I will go to war on this issue the likes of which you cannot…
Trump, který se během svého prvního prezidentského období zasadil o omezení víz a kterému k vítězství pomohla i protiimigrační rétorika, řekl listu The New York Post, že je v otázce vízového programu pro. „Je to skvělý program,“ dodal. Sám Musk, který se americkým rodičům narodil v JAR, využil vízum H-1B a jeho společnost Tesla vyrábějící elektromobily na základě tohoto dokumentu přijala letos přes 700 pracovníků.
Trump zároveň slíbil deportovat všechny přistěhovalce, kteří jsou v USA nelegálně, nasadit cla, aby pomohl vytvořit více pracovních míst pro americké občany, a přísně omezit imigraci.
Co je vízum H-1B
Americké vízum H-1B spadá pod zákon o přistěhovalectví a státní příslušnosti a umožňuje zaměstnavatelům v USA najímat zahraniční pracovníky na specializované pozice. Vyžaduje konkrétní odborné znalosti a alespoň bakalářský titul nebo ekvivalentní pracovní zkušenosti v oboru.
Víza H-1B jsou obvykle tříletá, jejich držitelé je však mohou prodloužit nebo požádat o zelenou kartu. Zatímco H-1B lze využít k životu a práci ve Spojených státech, zelená karta umožňuje získat status trvalého rezidenta a lze ji každých 10 let obnovovat. Držiteli navíc umožní usilovat o americké občanství, což v současnosti žádné jiné vízum nenabízí.
Celá debata, která přerostla v roztržku na sociálních sítích, začala zkraje týdne poté, co aktivisté kritizovali Trumpův výběr indického rodáka Srirama Krishnana za poradce pro umělou inteligenci s tím, že bude mít podle nich vliv na imigrační politiku Trumpovy administrativy.
Muskův tweet byl namířen proti Trumpovým příznivcům a zastáncům tvrdé imigrační linie, kteří naopak prosazují zrušení vízového programu H-1B. S nimi souhlasí například Steve Bannon, dlouholetý Trumpův důvěrník a pravicový politik, který kritizoval „velké technologické oligarchy“ za podporu programu H-1B a označil imigraci za hrozbu pro západní civilizaci.
Po rozšíření programu naopak volají tamní firmy. Americký technologický průmysl se na vládní vízový program H-1B spoléhá a v jeho rámci najímá kvalifikované zahraniční pracovníky, často na dobře placená místa. Podle kritiků tato pracovní síla snižuje mzdy amerických občanů.