Článek
Nejdražším městem na světě je izraelská pobřežní metropole Tel Aviv, jež vystřídala trojici Paříž, Hongkong a Curych, které se o první příčku dělily loni.
Francouzské hlavní město je nově druhé spolu se Singapurem. Vyplývá to z průzkumu britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), jenž srovnává ceny 200 výrobků a služeb ve 173 městech po celém světě. Praha postoupila o osm příček nahoru na 79. místo.
Z evropských měst se do první desítky dostal ještě čtvrtý Curych, sedmá Ženeva a osmá Kodaň. Nejlevnější náklady na život má podle EIU syrské hlavní město Damašek, jen o něco dráž se žije v libyjském Tripolisu a v hlavním městě Uzbekistánu, Taškentu.
Tel Aviv obsadil v tabulce první místo částečně kvůli posílení národní měny šekelu vůči dolaru a také kvůli zvýšení cen za dopravu a potraviny. Bylo to druhé nejdražší město v oblasti cen alkoholu a dopravy, páté v oblasti osobní péče a šesté v oblasti rekreace.
Praha se dostala mezi deset měst, která se v tabulce ve srovnání s minulým rokem posunula nejvíce nahoru. Naopak nejprudší pád – meziročně o 16 příček na 48. pozici – má za sebou díky levnějším cenám potravin a oděvů Řím.
Ke zvýšení životních nákladů mnoha obyvatel měst přispěly problémy s dodavatelskými řetězci a opatření týkající se koronaviru, která omezovala výrobu a obchod, vyplývá z indexu. V důsledku prudkého nárůstu cen ropy se výrazně zvýšily náklady na dopravu. Ceny zboží a služeb v průměru meziročně stouply o 3,5 procenta, což byla nejvyšší míra inflace za posledních pět let, uvádí EIU.