Článek
Ani tuhý mráz, který se v Praze pohyboval i deset stupňů pod nulou, neodradil tisíce lidí, kteří se už včera odpoledne začali stavět do fronty před budovou České národní banky v ulici Na Příkopě. Proč? Chtěli získat speciální tisícikorunu s přetiskem ke 30. výročí rozdělení československé měny a vzniku české koruny, kterou od středečního rána banka výměnou za stejnou hodnotu peněz vydává.
„Čekáme tu už dvacet hodin,“ řekla reportérce Seznam Zprávy jedna dvojice z dlouhé fronty, které se vine až do Jindřišské ulice, tedy stovky metrů.
Pán, který dorazil kolem deváté hodny ráno a viděl, co ho čeká, zase jen rezignovaně prohlásil, že raději přijde až zítra. Akce totiž běží i v dalších dnech.
Někteří zájemci o limitované tisícikoruny do fronty přišli vybaveni sedačkami, stany, teplým oblečením i termoskami, aby vydrželi mrazivé počasí. Celkem se podle tiskové mluvčí Denisy Všetíčkové ve středu v půl osmé ráno, tedy ve chvíli otevření pražské pobočky banky, sešly ve frontě dva tisíce lidí.
„Fronta byla z kapacitních důvodů přibližně po hodině uzavřena na pobočkách v Praze a v Hradci Králové,“ uvedla pro SZ Byznys mluvčí.
„Čekáme tu několik hodin. Chtěl bych si vyměnit maximum a dostat pět tisícikorun,“ uvedl jeden z čekajících. Každý zájemce si totiž může koupit nanejvýš právě pět bankovek. ČNB jich vydala 200 tisíc kusů. Podle oslovených zájemců čekajících ve frontě většina z nich plánuje tento maximální možný nákup.
Lidé doufají, že bankovka vzhledem k omezenému množství kusů získá na ceně. Už nyní se na aukčním portálu Aukro nabízí například za 3 800 korun.
Podle Jiřího Procházky, obchodníka s mincemi a majitele numismatického obchodu Numis, budou mít speciální tisícikoruny sice vyšší hodnotu, kvůli vysokému počtu vydaných bankovek ale dlouhodobě nepůjde o tak významný nárůst, jako to dnes na inzertním portálu vypadá.
Sběratelská hodnota bankovky
„Bankovka bude mít vyšší cenu, ale nepřesáhne podle mého názoru dvojnásobek. Dvě stě tisíc kusů je totiž obrovské množství. V době, kdy Česká národní banka vydala dvacet tisíc kusů pamětní stokoruny, vzrostla její hodnota mnohem více,“ uvedl numismatik Jiří Procházka.
ČNB v loňském roce vydala stokorunovou bankovku s přetiskem z roku 1919 u příležitosti 100. výročí vzniku československé měny.
Dnes má podle Jiřího Procházky tato stokoruna desetinásobnou hodnotu a prodává se za čtyři až pět tisíc korun.
„Těchto tisícikorun je ale desetkrát tolik, takže očekávám mnohem menší nárůst hodnoty. Za pár měsíců se budou prodávat možná za dva tisíce korun kus,“ vysvětluje obchodník s mincemi.
Významný růst hodnoty speciální bankovky v čase neočekává ani ředitel Odboru peněžního oběhu a ochrany platidel ČNB Jan Mayer. „S ohledem na emisní náklad 200 tisíc kusů si to úplně nemyslíme,“ řekl pro ČTK.
Ze zkušeností s emisí speciální stokoruny Mayer vyvozuje, že největší zájem o vydanou tisícikorunu bude ode dneška do pátku. „Začátkem příštího týdne předpokládáme ‚dorozebrání‘ posledních kusů,“ řekl.
Speciální tisícikorunu bude možné běžně využívat v obchodech. Od standardní se liší přetiskem na lícní straně, který tvoří výroční logo ČNB ke 30 letům existence a motiv dobového kolku z doby měnové odluky. Motiv kolku vychází z originální rytiny tisícikorunového kolku, která se dochovala v technickém archivu Státní tiskárny cenin. Kolky se v roce 1993 označovaly původní československé bankovky využívané do doby, než byla vytištěna nová česká platidla.
Doplněno o další podrobnosti a vyjádření numismatika.