Hlavní obsah

Tepelná čerpadla čeká zlevnění elektřiny

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

V roce 2024 provoz tepelných čerpadel zdražil, od příštího ledna však meziročně zlevní. Vyplývá to z návrhu regulovaných cen elektřiny pro rok 2025. Na topenářskou sazbu však stále doplácejí ostatní spotřebitelé.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Majitelé tepelných čerpadel začínali na konci loňského roku pochybovat o výhodnosti svého zdroje vytápění. Ačkoli jeho pořízení dotuje stát ročně miliardami korun, provoz čerpadel z druhé strany zdražil přes rozhodnutí Energetického regulačního úřadu.

Loni se u této skupiny zákazníků projevilo navýšení regulovaných cen nejvíce. Letos jde naopak o jedinou položku, kde poplatky za distribuci a systémové služby meziročně klesly. Topenáři a čerpadláři s průměrnou spotřebou tak za regulovanou složku zaplatí meziročně o devět procent méně.

„Majitelé se loni oprávněně cítili trochu poškozeni, protože v dobré víře investovali do jednoho z nejúspornějších způsobů vytápění a klíčové technologie k dekarbonizaci budov a stát je ‚odměnil‘ zvýšením provozních nákladů. Současný krok ERÚ tedy velmi vítáme a věříme, že příznivější provozní ekonomické podmínky povedou ke zvýšení dostupnosti tepelných čerpadel,“ říká ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel Jan Potucký.

Kolik zaplatí majitelé přímotopů a „čerpadláři“ (D57d)

RokCena silové elektřiny VT (za MWh)Cena silové elektřiny NT (za MWh)Cena distribuce VT (za MWh)Cena distribuce NT (za MWh)Systémové služby (za MWh)POZE (roční platba)Roční platba za jističStálá platba (za rok)Celková cena za silovou elektřinuCelková cena za regulovanou složkuCelkem za rok
20244 791,604 791,60784,83530,09257,514 911,395 677,321 669,8039 291,1217 369,5458 330
20254 319,004 199,00551,12249,26206,814 911,396 679,201 669,8034 555,4015 764,0051 989
Meziroční změna: -10,87 %
Pozn.: údaje v Kč, sazba D57d, jistič do 3x25 A včetně, včetně platby za OTE a v roce 2025 za EDS, roční spotřeba 8,2 MWh, distribuční území ČEZ, smlouva na dobu neurčitou u ČEZ, vč. DPH

Zdroj: ERÚ, ceník ČEZ

Jednotlivé položky v ceně elektřiny u sazby D57d jsou stále nižší než u ostatních tarifů. Částka za regulovanou složku se totiž u distribučních sazeb s vyšším odběrem elektřiny, jako je například D57d, více váže na množství odebrané elektřiny v daném odběrném místě.

Především jde o cenu za distribuované množství elektřiny, která zohledňuje převážně náklady na krytí ztrát v distribuční soustavě, kdy se na cestě z výrobny do zástrčky část elektřiny ztratí.

Další, i když cenově nižší položku, tvoří v regulované složce poplatek za systémové služby ČEPS, který zohledňuje náklady na služby výkonové rovnováhy – zjednodušeně řečeno jde o balancování mezi výrobou a spotřebou.

Systémové služby spolu s náklady na distribuci zdražily pro rok 2024 nejvíce, což se při vyšší spotřebě logicky projeví víc než u jednotarifních sazeb (D01d a D02d), kde bývá spotřeba nižší.

Za snížení regulované složky lobovala především Asociace pro využití tepelných čerpadel, která se snaží o rozvoj tohoto typu vytápění. V letošním roce několikrát jednala s MPO a ERÚ ohledně snížení regulované složky, nebo o její návrat na původní úroveň. Vyšší částka za elektřinu by podle AVTČ znevýhodnila čerpadla oproti ostatním typům vytápění.

„Aktuální krok ERÚ tedy považujeme především za snahu rozloučit se s touto praxí, splnit své poslání chránit spotřebitele a dát trhu kýženou stabilitu a perspektivu,“ říká Potucký.

My nic, to vzoreček

Podle MPO a ERÚ k poklesu u sazby D57d nedošlo kvůli žádosti ze strany čerpadlářů, ale kvůli faktorům, které mají na cenu každoročně vliv.

„Do tarifikace nebylo zasahováno. ERÚ je v tomto konzistentní,“ říká mluvčí ERÚ Michal Kebort s tím, že regulovaná složka se pro jednotlivé sazby ERÚ počítá stále podle stejného vzorce.

„Když cena silové elektřiny klesá, klesají i náklady na ztráty v soustavě. Pokles je tak odezvou na aktuální situaci na trhu,“ potvrzuje také ředitel sekce energetiky na Ministerstvu průmyslu a obchodu René Neděla.

„To je také důvod, proč tyto sazby loni rostly v porovnání s jinými sazbami nadprůměrně. Naopak, vzhledem k poklesu nákladů na krytí ztrát a nákladů na služby výkonové rovnováhy pro příští rok zaznamenávají tyto sazby nadprůměrný pokles,“ doplnil k cenovým skokům Kebort.

Česko má historicky jednu z nejlevnějších topenářských sazeb v Evropě právě za účelem podpory tepelných čerpadel. Ovšem odběrná místa především s nejčastější jednotarifní sazbou D02d, která elektřinou jen svítí a vaří, léta doplácela na ty, kteří využívají takzvaný otopný tarif a topí například čerpadlem či elektrokotlem.

Do budoucna by se měl tento rozdíl narovnat, ale zatím se to neděje. „Je možné, že náklady nejsou alokované proporcionálně vůči ostatním skupinám spotřebitelů – distribučním sazbám. Možná to je ale správné sociální rozhodnutí vzhledem k historickým motivacím pro přechod na vytápění elektřinou,“ říká marketingový ředitel společnosti Centropol Jiří Matoušek s tím, že se přechod k elektrickému vytápění datuje až do 90. let, kdy se dostavěl Temelín a elektřiny byl dostatek.

Podle podporovatelů tepelných čerpadel by však poplatky měly zůstat nižší. „Nicméně i kdyby se toto narovnávání nakonec nekonalo, při vytápění elektrickým kotlem nebo přímotopem budou kvůli vysoké spotřebě celkové náklady vždy několikanásobně vyšší než při vytápění tepelným čerpadlem,“ říká Potucký.

Návrh cenového rozhodnutí pro rok 2025 vložil ERÚ do veřejného konzultačního procesu v pondělí. O konečných částkách za regulovanou složku cen energií úřad rozhodne až na konci listopadu.

Doporučované