Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V nedělním rozhovoru pro britské Financial Times oznámil katarský ministr energetiky Saad Al-Kaabí, že země by mohla přestat prodávat zkapalněný zemní plyn (LNG) do zemí Evropské unie. Důvodem má být směrnice Unie, kterou státy schválily v květnu. Ta velké společnosti působící v EU zavazuje ke kontrole svých dodavatelských řetězců, jestli nevyužívají nucenou práci nebo neškodí životnímu prostředí.
„Mnoho se toho někde řekne a mnohem méně se realizuje obecně,“ komentuje zprávu pro SZ Byznys ředitel strategie poradenské společnosti v energetice EGÚ Brno Michal Macenauer. „Plyn z Kataru je přibližně 10 až 15 procent dodávek LNG do EU. Přibližně okolo čtyř procent celkových dodávek plynu. LNG plyn může jít kamkoliv, je to jen otázka bilance,“ dodává čísla.
Tomu odpovídají i data Institutu pro energetickou ekonomiku a finanční analýzu (IEEFA). Z těch vyplývá, že v prvním pololetí letošního roku LNG z Kataru tvořilo 11 % importu do Unie. Zhruba polovinu objemu z Ruska a ani ne čtvrtinu LNG dovezeného ze Spojených států.
Měli bychom tedy v případě pomyslného zavření kohoutů kde jinde LNG brát? „Samozřejmě. Je to malý podíl,“ je v klidu Macenauer. „Hodně to zjednoduším - nepůjde do EU, půjde jinam. A do EU půjde odjinud,“ vysvětluje.
Odborník pak dodává i to, kdo má vlastně momentálně lepší pomyslné karty v ruce. „Nemyslím si, že by to byla nějaká velká hra. Sázky nejsou vysoké ani na jedné straně,“ vysvětluje. Podle něj je jádro jinde. „Spíše jde o vzkaz symbolický, politický: ‚Nechte naši kulturu, nesnažte se ingerovat. A budeme kamarádi.‘ EU se zase snaží symbolicky hrát roli světového svědomí.“
Situace se tak podle odborníka nejspíš vyřeší diplomaticky: „Spotřebitele to nemusí vzrušovat. LNG plyn je velmi politicky bezpečný.“
Podle údajů serveru Statista se navíc zdá, že období největšího importu z Kataru má Unie již za sebou. To přišlo po ruské invazi na Ukrajinu, v červenci předloňského roku z Kataru na starý kontinent dorazily více než tři miliardy kubických metrů LNG.
Kataru navíc roste po zvolení Donalda Trumpa prezidentem již tak velká konkurence ve Spojených státech. Trump totiž deklaroval, že zruší strop na vývoz LNG ze země.
Pokuta až dvacetina ročního obratu
Současná situace je důsledkem směrnice, která v případě jejího porušení hrozí pokutou až 5 % ročního obratu společnosti. Podle katarského ministra energetiky je 5% pokuta pro QatarEnergy - druhého největšího exportéra LNG na světě - pětiprocentní zásah do celkových příjmů státu. Mimochodem - ministr Saad Al-Kaabí je zároveň výkonným ředitelem QatarEnergy.
„Pokud přijdu o pět procent svých vygenerovaných tržeb proto, že obchoduji s Evropou, nebudu s Evropou obchodovat. Neblafuji,“ uvedl Kaabí v rozhovoru. „Kdyby řekli, že pokuta je 5 % ze zisku daného kontraktu, řeknu ‚OK, na to je třeba přistoupit‘,“ navrhoval ministr cestu. Platit z celkového zisku společnosti podle něj ale smysl nedává.
LNG a LPG
LNG (anglicky liquefied natural gas, odtud používaná zkratka) – je zemní plyn ve zkapalnělé formě, který má při atmosférickém tlaku teplotu −162 °C. Plyn je zkapalňován po vytěžení, aby mohl být díky až 600krát menšímu objemu snadněji dopravován na odbytiště pomocí tankerů nebo cisternových vozidel. Terminály jsou vybaveny regazifikačním zařízením, v němž dojde ke znovuzplynění LNG, který se následně dá natlačit do trubek, odkud putuje dál.
LPG neboli zkapalněný ropný plyn je směs uhlovodíkových plynů používaná jako palivo do spalovacích spotřebičů a vozidel. Jde o novodobější označení pro směs topného plynu známou jako propan–butan. Používá se jako palivo pro vaření, vytápění i svícení, dále také jako palivo pro zážehové motory.
Zkapalněná varianta zemního plynu (LNG) se do Evropy vozí z Kataru či USA, zkapalněný ropný plyn (LPG) se dokonce vyrábí i přímo v tuzemsku.
Katar patří mezi země, kde probíhá takzvaný sponzorský systém. Zahraniční pracovníci jsou povinně vázáni na jednoho zaměstnavatele, který se stává takzvaným „sponzorem“. Například zajišťuje víza či právní postavení.
Zejména před mistrovstvím světa ve fotbale, které se v zemi odehrálo před dvěma lety, se ale často ve veřejném prostoru upozorňovalo na to, že dělníci jsou ve výsledku vykořisťovaní.
Je jim zabaven cestovní pas a jsou často nuceni pracovat za zcela jiných podmínek, než bylo původně domluveno. Většina navíc ani nemá zdravotní průkaz, který je ale nezbytný pro přístup do veřejných zdravotních zařízení.