Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
České stavebnictví se v problémech potácí dlouhodobě. Přesto byl březen nejhorší za poslední tři roky. „Stavební produkce v březnu meziročně klesla o 8,3 % a také meziměsíčně byl zaznamenán výrazný pokles. Zatímco meziroční pokles šel plně za pozemním stavitelstvím, k tomu meziměsíčnímu přispěly více inženýrské stavby,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí statistiky stavebnictví a bytové výstavby pro ČSÚ.
Konkrétně inženýrské stavebnictví, odvětví zabývající se projektováním a výstavbou technických staveb, kleslo o 0,9 %. Zásadní ránu ovšem utržilo pozemní stavebnictví, tedy výstavba bytů. Zde byl pokles mnohem markantnější. Konkrétně tedy o 11,1 % meziročně.
Dlouhé čekání na stavební povolení, drahý beton i hypotéka
Podle hlavního ekonoma z BH Securities Štěpána Křečka jsou jedním z důvodů, proč výstavba meziročně klesá, dlouhé lhůty při povolovacích procesech. „České stavebnictví dlouhodobě trápí jedny z nejkomplikovanějších stavebních předpisů ze všech zemí vyspělého světa. Máme velmi dlouhé povolovací procesy, což zbytečně prodražuje výstavbu. To bohužel vede ke špatně dostupnému vlastnickému bydlení, na které má problémy dosáhnout i střední třída,“ říká a dodává, že orientační hodnota stavebních povolení vzrostla v březnu téměř o polovinu.
To má vliv i na počet zahájených staveb, kterých bylo v březnu spuštěno 2706. To je o 17,6 % méně než ve stejném období loňského roku. Lehce se zvedl počet dokončených projektů, kterých ve třetím kalendářním měsíci bylo 2559, tedy o dvě desetiny procenta méně než v loňském březnu.
Dalším z důvodů, proč už se firmy v takové míře nepouštějí do výstavby bytových prostor, je situace kolem úroků z hypoték, jež se ještě před dvěma lety pohybovaly okolo dvou procent. V roce 2024 může být hypotéka i za šest procent, což cestu k vlastnímu bydlení zásadně prodraží. Plán ČNB postupně snižovat úrokové sazby ovšem vítají všichni, kteří uvažují o koupi nemovitosti za pomoci hypotéky.
„V souvislosti s pokračující solidní investiční aktivitou, dalším snižováním úrokových sazeb, a tedy zlevňováním financování, a celkovým zlepšováním ekonomické situace předpokládáme, že se během roku tento obrázek projeví i na stavební aktivitě. Za celý letošní rok tak čekáme, že stavebnictví po loňském poklesu o 2,6 procent nakonec vykáže mírný růst ve výši nízkých jednotek procent,“ uvedl pro ČTK ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.
„Na nárůstu cen projektů má zásadní vliv i cena stavebních prací a materiálu,“ komentuje situaci inženýr Ondřej Šťastný z největší firmy na pozemní stavby v tuzemsku Central Group. Podle něj materiál a práce od pandemie covidu zdražily o 40 procent. „Mix převážně těchto dvou důvodů ovlivňuje počet zahájených projektů a situace se nezlepší do té doby, než neklesne cena materiálu a prací,“ říká k úrokovým sazbám i cenám za beton.