Článek
Analýzu si také můžete poslechnout v audioverzi.
Křivka ukazující vývoj ceny elektřiny v průběhu dne se v posledních letech prohýbá jiným způsobem než před nástupem solárního boomu. Časové pásmo, kdy je cena nejvyšší, se ze středu dne přesunulo do ranních a večerních hodin, kdy je sluneční osvit slabší a výroba z fotovoltaických elektráren nižší.
Ceny elektřiny jsou ovlivněné právě rostoucí výrobou elektřiny ze slunce. Rozdíly mezi nejvyššími a nejnižšími cenami v průběhu dne se však liší o víkendech a v zimě. Pro tvar křivky, který ukazuje časovou nerovnováhu mezi špičkovou poptávkou a výrobou solární energie, se vžil název „kachní“, neboť kopíruje tvar stojící kachny. Čím větší je výroba ze solárů, tím víc se křivka prohlubuje do tzv. „kaňonové“, kdy dno pomyslného kaňonu klesá až do záporných cen.
Pokud zákazník s fotovoltaikou odebírá elektřinu za ceny, které kopírují ty na denním trhu, může kolem poledne platit za nespotřebovanou elektřinu, kterou pošle do sítě. Jindy by naopak sám dostal zaplaceno za to, že přetok prodává dodavateli. Naopak ráno a večer, kdy fotovoltaika vyrábí méně, platí domácnost vyšší cenu za odběr proudu ze sítě.
Podle dat Operátora trhu s elektřinou ceny během všedního dne stoupají nejvíce ráno (mezi osmou a devátou hodinou) a večer (od sedmé hodiny do deváté).
„To způsobují obnovitelné zdroje, které paradoxně destabilizují energetiku a je mnohem horší predikovat jejich výrobu a následnou spotřebu, které musí být ve stejném čase. Tuto energii zatím stále nedokážeme dobře dodatečně ukládat,“ říká místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie Jan Zápotočný.
Právě nemožnost ukládat elektřinu zejména v době nadvýroby elektřiny a minusových cen představuje pro obchodníky s elektřinou vyšší náklady. Za likvidaci elektřiny musí v hodinách, kdy je velká výroba a nízká poptávka, zaplatit. S rozvojem bateriových systémů pro ukládání proudu, který v danou chvíli nikdo nechce, se začne cenová křivka narovnávat a hodin se zápornou cenou bude ubývat.
Už 43 procent z obnovitelných zdrojů
Výroba z obnovitelných zdrojů roste rychleji než produkce jakýchkoli jiných elektráren. Údaje společnosti Ember ukazují, že se v Evropské unii v roce 2023 vyrobilo 43 procent veškeré energie z obnovitelných zdrojů v Evropě, zatímco o rok dříve 36 procent. Do budoucna by měl podíl zelených zdrojů na výrobě ještě růst.
„To nám tvoří problémy a vznikají tam odchylky (rozdíl mezi očekávanou a skutečnou spotřebou zákazníka, pozn. red.), které mohou být poměrně drahé. To potom zvyšuje cenu vůči zákazníkům – tzv. přirážky, které si dodavatel musí přidávat k ceně, aby zvládl pokrýt, co pro zákazníka vypadá velmi stabilně,“ říká Zápotočný.
Ještě loni byli tuzemští dodavatelé energií vystaveni větší nejistotě a vyšším cenám za odchylku. Změnilo se to až v létě, kdy bylo zavedeno měření výroby a spotřeby elektřiny ve čtvrthodinových intervalech. „Nyní je situace násobně příznivější,“ říká ředitel marketingu společnosti Centropol Jiří Matoušek.
Důsledkem toho je fakt, že někteří obchodníci přenášejí náklady na odchylku nejen na domácnosti se solárními elektrárnami, ale plošně na všechny zákazníky. „Bohužel tenhle faktor se už dnes projevuje. Část toho problému je i socializovaná v ceně a rozkládá se mezi všechny uživatele, ať už je to jakoukoli formou skladby ceny. Myslím si, že pokud se budeme chovat ohleduplně a rozumně, tak se těmto faktorům můžeme vyhnout,“ říká Zápotočný.
Dodavatelé energií už ale umí spotřebu plánovat a zajistit na trhu potřebné množství elektřiny pro své zákazníky. „Velmi zjednodušeně se dá říci, že růst produkce elektřiny z fotovoltaických elektráren, a tedy nižší poptávka po elektřině v letních měsících během slunečných dnů, znamená, že dodavatelé nakupují větší podíl dražší elektřiny v zimních měsících. Oproti tomu pak stojí dokupy elektřiny na krátkodobých trzích v letních měsících za nižší ceny,“ popisuje Matoušek.
Jak se vyhnout nestabilním cenam?
Podle dodavatelů se však dá nestabilním cenám vyhnout mnoha způsoby. „Je to správná práce na legislativě, která bude umožňovat budovat zařízení, která budou pomáhat stabilizovat energetiku, správné investice do distribučních sítí, které zajistí jejich dostatečnou kapacitu, a správné chování zákazníků, které se začne přizpůsobovat i díky motivaci rozdílné ceny v průběhu dne,“ popisuje Zápotočný.
Na složitější situaci na trhu podle něj reaguje například sdílení elektřiny, které nutí zákazníky vyrobený proud spotřebovat během 15 minut. Protože tuzemské domácnosti mezi sebou sdílejí elektřinu především z obnovitelných zdrojů, přesunou svou spotřebu právě do hodin, kdy soláry vyrábějí nejvíce.
Se sdílením elektřiny a přizpůsobením své spotřeby dění na trhu (tzv. flexibilita) si lidé spojují hlavně finanční úspory.
„Z dosavadních dat, která máme k dispozici, ale vyplývá, že tyto úspory jsou velmi individuální a v nejlepších případech se pohybují v rozmezí stovek až nižších tisíců korun ročně,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
Například zateplený rodinný dům o ploše 160 metrů čtverečních, který topí tepelným čerpadlem, může díky elektřině, kterou mu někdo nasdílí, ušetřit 3000 korun ročně a úpravou svého chování další až 4000 korun.
Dodavatelé energií už začínají nabízet produkty pro zákazníky s fotovoltaikou, které reagují na potřebu lépe regulovat výrobu a spotřebu elektřiny. „Klienti budou v různých podobách odměňováni za flexibilitu. Obecně – a v Centropolu zvlášť – budeme uvádět produkty, které klientům dodají cenové benefity,“ říká Matoušek.
Pokud zákazník elektřinu spotřebuje v době, kdy je jí v síti nadbytek, dostane za to zaplaceno, stejně jako když umožní svému dodavateli vypnout výrobnu v době, kdy je proudu příliš, místo toho, aby jej poslal jako přetok do sítě.
Tyto produkty však nemusí vyhovovat každému, a podle Kadlece je tak nelze nasazovat plošně. „I proto nové služby a produkty typu flexibilita nebo dynamický tarif zatím nabízíme jen vybraným klientům, u kterých očekáváme, že z nich budou mít reálný přínos,“ popisuje Kadlec.
Pokud se domácnosti budou chovat podle dění na trhu, měla by se i cenová křivka postupně vracet spíš do tvaru kachny a prohlubeň mezi ranními a večerními hodinami by se měla snižovat.