Článek
Americká centrální banka ponechala svou hlavní úrokovou sazbu v rozmezí nula až 0,25 procenta. Ve zveřejněném prohlášení centrální banka uvedla, že „brzy bude vhodné“ hlavní úrokovou sazbu zvýšit, to se podle ní stane nejspíše v březnu.
Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci prohlásil, že bankéři se přiklánějí ke zvýšení úrokových sazeb na příštím zasedání v polovině března. Dodal ale, že banka zatím přesně neurčila trajektorii budoucího zvyšování úrokových sazeb a není možné „přesně“ předpovědět, jaká bude cesta zpřísňování měnové politiky.
Je to významná změna politiky nízkých úrokových sazeb z doby pandemie, která podpořila najímání nových zaměstnanců a ekonomický růst, ale také přispěla k prudkému růstu inflace. Měnový výbor Fedu v prohlášení zveřejněném na závěr dvoudenního zasedání také potvrdil, že v březnu ukončí nákup dluhopisů.
Inflace ve Spojených státech v prosinci vystoupala na sedm procent, a dostala se tak nejvýše od června 1982. Právě kvůli vysoké inflaci centrální banka podle analytiků přistoupí ke zpřísnění své měnové politiky.
Kroky Fedu tak pravděpodobně zdraží širokou škálu půjček – od hypoték a kreditních karet po úvěry na auta a podnikové úvěry. Tyto vyšší výpůjční náklady by zase mohly zpomalit spotřebitelské výdaje. Nejvážnějším rizikem je, že ukončení politiky nízkých sazeb, které po léta podporovaly ekonomiku a finanční trhy, by mohlo vyvolat další recesi, uvedla agentura AP.
Podle Tomáše Pfeilera, portfolio manažera ze společnosti Cyrrus, se centrálním bankéřům podařilo nalézt komplikovaný balanc mezi ohlášením éry přísnější politiky a uklidněním trhů.
„Dluhopisové nákupy poběží až do března, jak Powell původně avizoval. Lze předpokládat, že k prvnímu zvýšení sazeb dojde na březnovém zasedání a brzy po něm bude následovat zahájení procesu redukce bilance Fedu,“ uvedl pro SZ Byznys Pfeiler.
Volatilita z trhů jen tak nezmizí a můžeme se dočkat divokých reakcí na některá makrodata.
„Samotné snižování rozvahy bude rychlejší než během předchozího cyklu, nicméně Powell zdůraznil flexibilitu. To znamená, že podmínky na finančním trhu a příchozí makrodata budou diktovat tempo redukce bilance,“ tvrdí Pfeiler.
„Přestože se Powell snažil svou rétorikou trhy uklidnit, reakce akciových indexů na tiskovou konferenci byla spíše negativní,“ tvrdí portfolio manažer Cyrrusu a dodává: „Flexibilita má svou odvrácenou stránku a tou je přetrvávající nejistota. Volatilita z trhů jen tak nezmizí a můžeme se dočkat divokých reakcí na některá makrodata, která vyjdou v příštích měsících.“
„Fed podle očekávání úroky na tomto zasedání nezvedl, což je pro trhy sice dobře, ale z pohledu investora je pořád potřeba být obezřetný. Vyhlídky nejsou nijak pozitivní a nejistota na trzích je poměrně velká. Jako podstatnou věc vnímám i to, že dnes takzvaný ‚index strachu‘ VIX vzrostl,“ okomentoval kroky amerického Fedu Martin Kysela, analytik z portálu Trhy.cz.