Hlavní obsah

Singer: Cla americkou inflaci nezvednou tak moc, jak si myslíme

Foto: Unsplash - Sharon McCutcheo

Ilustrační foto.

Donald Trump znovu tlačí na cla a řada expertů proto předpovídá růst inflace v USA. Podle bývalého guvernéra ČNB Miroslava Singera ale americká inflace skokově neporoste.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pokud v USA vstoupí v platnost cla tak, jak je Donald Trump ohlásil, nedojde podle bývalého guvernéra ČNB Miroslava Singera k tak vysokému inflačnímu skoku, jak si myslíme. Uvedl to v neděli v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce.

„Máme ekonomickou zkušenost se zvednutím tarifů okolo roku 2018, kdy bylo možné něco vidět na cenách výrobců, ale na celkových cenách je těžké nějaký dopad identifikovat. Samozřejmě, kdyby cla stoupla desetkrát víc než v tom roce… Ale teď právě vidíme to vyjednávání, které většinou vede k tomu, že z prvotního čísla, které vypadá mohutně a traumaticky, se dostáváme k něčemu rozumnějšímu,“ řekl.

Prostor, aby klesaly ceny z důvodu nedostatečné poptávky, je podle něj malý. Cla v USA podle něj inflaci rozhodně nesníží, zároveň ji ale skokově nezvýší. Donald Trump se přitom během své kampaně zavázal, že inflaci hned první den po nástupu do funkce „ukončí“. V únoru inflace v USA klesla poprvé od loňského září, a to na 2,8 %.

Washington ve středu oznámil cla ve výši 25 procent na všechny automobily, které nebyly vyrobené ve Spojených státech. Ta mají platit od 2. dubna na celá auta, podle Trumpa pak nejpozději od 3. května začnou platit také na autodíly. Během dvou měsíců v Bílém domě Trump uvalil cla na zboží ze sousední Kanady a Mexika, stejně jako na Čínu, veškerý dovoz oceli a hliníku a pohrozil vysokými cly několika dalším zemím, včetně EU.

„Musíme oddělit krátkodobé a dlouhodobé dopady,“ uvedl v pořadu investiční bankéř Ondřej Jonáš, podle kterého se Donald Trump snaží vytvořit ze spotřební ekonomiky výrobní ekonomiku.

„V určitých klíčových odvětvích, jako jsou farmaceutika nebo čipy, dává smysl snažit se mít výrobu těchto klíčových věcí pod kontrolou a na svém území,“ dodal. Diverzita nabídky ale podle něj jistě zůstane pestrá.

„Pokud si budete kupovat ve Spojených státech BMW, tak možná bude o 25 procent dražší,“ uvedl s tím, že BMW se sice kompletuje v USA, jeho drahé části se ale stále vyrábějí jinde, což Trumpovi vadí. „Jestliže centrální banka cílí na dvouprocentní inflaci, tak tomu jste nyní hodně vzdáleni,“ dodal.

Co je to clo a jak funguje

Clo (neboli celní poplatek) je částka vybíraná státem při přechodu zboží přes celní hranici. Stát nebo skupina států jej používají jako tzv. ochranářský prostředek (země tak chrání svůj vnitřní trh před zbožím z okolních zemí). Vybírání cel kontroluje celní správa daného státu a upravuje je celní zákon.

  • Dovozní – platí se za dovezené zboží. Právě tato cla zavádí Donald Trump. Cílem je zvýšit cenu importovaného zboží, a chránit tak domácí odvětví.
  • Vývozní – platí se za vyvezené zboží. Není příliš běžné, týká se např. vývozu strategických komodit (ropa) a často je uvaleno za fiskálním účelem.
  • Tranzitní – platí se za zboží procházející územím státu.

Doporučované